40. Lubuskie Lato Filmowe (XL LLF) – najstarszy polski festiwal filmowy (pierwsza edycja w 1969 r.), odbył się jak co roku w Łagowie w województwie lubuskim w dniach 26 czerwca – 3 lipca 2011 r.
Podobnie jak w latach poprzednich, 40. Lubuskie Lato Filmowe – Łagów 2011 było festiwalem międzynarodowym z konkursem o nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Grona w kategorii filmów fabularnych oraz o nagrodę Złotego Grona w kategorii filmów dokumentalnych.
Pokazy filmów odbyły się m.in. w kompleksowo wyremontowanym, łagowskim amfiteatrze.
Tadeusz Lubelski, właśc. Karol Tadeusz (ur. 1 lipca 1949 w Gliwicach) – polski teoretyk i historyk filmu, krytyk, tłumacz.Łagów (Łagów Lubuski, niem. Lagow) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów, na północ od szosy E30, na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego.
Robert Gliński – przewodniczący Jury Festiwalu
Martin Kaňuch
István Krasztel
Denis Nikitenko
Rafał Marszałek
Referentami jubileuszowego konkursu zostali:
Erratum − polski dramat psychologiczny, pełnometrażowy debiut reżyserski Marka Lechkiego z głównymi rolami Tomasza Kota, Ryszarda Kotysa i Tomasza Radawca. Zdjęcia do filmu kręcono we Wrocławiu, oraz nad Jeziorem Mietkowskim. Pierwszy pokaz przedpremierowy filmu odbył się 25 maja 2010 roku w ramach Konkursu Głównego 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Premiera międzynarodowa Erratum odbyła się w Korei Południowej podczas 15 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pusan.Lech Majewski (ur. 30 sierpnia 1953 w Katowicach) – polski reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz. Członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi.
Sebastian Jagielski
dr Agnieszka Morstin-Popławska
prof. Tadeusz Lubelski
Maciej Stroiński
dr Mateusz Werner
XL LLF:
Telewizja Polska
„Gazeta Lubuska”
Radio Zachód
Stopklatka.pl
miesięcznik „Kino”
Werdykt Jury Konkursu Głównego o Nagrodę Złotego Grona[ | edytuj kod]
Nagrodę Złotego Grona przyznano dla Sergeya Loznitsy za film Szczęście moje (My Joy)
Srebrne Grono dla Antoniego Krauzego za film Czarny czwartek
Brązowe Grono otrzymał Lech Majewski za film Młyn i krzyż
Nagrodę Organizatorów im. Juliusza Burskiego przyznano dla Juraja Herza za film Młyn Habermana (Habermann)
Werdykt Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych[ | edytuj kod]
Złote Grono dla Marcela Łozińskiego za film Tonia i jej dzieci
Srebrne Grono dla Jaro Vojtka za film Wykluczeni (Out of Round)
Brązowe Grono dla Daniela Zielińskiego za film Takie życie...
Nagroda za najlepsze zdjęcia dla Audriusa Kemežysa do filmu Przemytnicy książek
Werdykt Nagrody Krótkich Filmów Fabularnych[ | edytuj kod]
Publiczność oglądająca filmy w Piekarni „Cicha Kobieta” postanowiła przyznać nagrodę Złotego Grona w kategorii Krótkich Filmów Fabularnych dla Weroniki Teofilskiej za film Ostatni pociąg
Robert Ignacy Gliński (ur. 17 kwietnia 1952 w Warszawie) – polski reżyser. Były rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.Juraj Herz (ur. 4 września 1934 w Kieżmark) – czeski reżyser filmowy, scenarzysta i aktor żydowskiego pochodzenia, urodzony na Słowacji.
Protokół z posiedzenia Jury Nagrody Klubu Kultury Filmowej[ | edytuj kod]
Nagrodę Klubu Kultury Filmowej przyznano dla Lechowi Majewskiemu za film Młyn i krzyż
Werdykt Polsko-Niemieckich Spotkań Młodzieży[ | edytuj kod]
Za najlepszy niemiecki film festiwalu uznano film Cena (Der Preis) w reżyserii Elke Hauck
Za najlepszy polski film festiwalu uznano film Erratum w reżyserii Marka Lechkiego

Radio Zachód – regionalna rozgłośnia Polskiego Radia z siedzibą w Zielonej Górze, posiadająca dwie redakcje: w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.Rafał Marszałek (ur. 30 listopada 1940 w Warszawie) – polski krytyk filmowy, historyk filmu, nowelista, scenarzysta filmów dokumentalnych, jak również szachista.
Warto wiedzieć że... beta
Patronat mediowy – rodzaj sponsoringu, w którym firma lub firmy z sektora mediów (np. telewizja, radio, gazeta, portal internetowy) udostępniają przestrzeń reklamową lub informacyjną na cele promocji podmiotu lub wydarzenia (kulturalnego, sportowego, społecznego). W zamian podmiot patronujący jest promowany w kontekście danego wydarzenia lub w danym podmiocie. Ma możliwość zamieszczania swoich reklam, logotypów itd. Patronat mediowy obok funkcji reklamowych buduje także pozytywny wizerunek firmy, będąc elementem jej strategii PR.
Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
Gazeta Lubuska jest to jeden z większych regionalnych dzienników w Polsce ukazujący się od 1952 r., początkowo (do 30 czerwca 1975) jako Gazeta Zielonogórska i wydawany przez Media Regionalne z grupy Mecom Europe. Siedziba redakcji znajduje się w Zielonej Górze. Oprócz redakcji zielonogórskiej, gazeta posiada redakcję w Gorzowie Wielkopolskim, jak również oddziały terenowe w:
Kino – polski miesięcznik poświęcony twórczości i edukacji filmowej; wydawany od 1966 w Warszawie. Od 2003 wydawcą jest Fundacja KINO. Od 1994 redaktorem naczelnym jest Andrzej Kołodyński. Obecnie ukazuje się 11 razy w roku (łączone wydanie lipiec-sierpień) w objętości ok. 100 stron. Nakład 10 tys. egzemplarzy (według danych wydawcy). W piśmie publikowane są recenzje filmów z bieżącego repertuaru kin, DVD i książek o tematyce filmowej, relacje z festiwali filmowych, wywiady z twórcami, eseje i analizy z dziedziny filmoznawstwa, bieżące informacje o imprezach oraz konkursach i nagrodach filmowych. Z pismem związana jest Nagroda im. Bolesława Michałka, przyznawana dla najlepszej książki filmowej roku oraz Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego, wznowiona w 2005, przyznawana młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.
Antoni Krauze (ur. 4 stycznia 1940 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta. Twórca filmów fabularnych oraz realizator licznych obrazów krótkometrażowych, wyprodukowanych głównie przez łódzką Wytwórnię Filmów Oświatowych.
Festiwal filmowy – wydarzenie kulturalne dotyczące filmu. Organizowane zwykle na zasadzie konkursu, podczas którego jury lub publiczność przyznają nagrody w określonych kategoriach.