• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XLIII Lubuskie Lato Filmowe

  Przeczytaj także...
  Europa Środkowa – region położony pomiędzy różnie definiowanymi Europą Zachodnią i Europą Wschodnią. Europa Północna, Południowa i Południowo-Wschodnia również wpływają na zakres tego pojęcia, w zależności od ujęcia ich granic. Pojęcie rozumiane jest różnie w zależności od okresu historycznego.Ida – polsko-duński dramat filmowy z 2013 roku, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez łódzki Opus Film.
  Paweł Pawlikowski (ur. 15 września 1957 w Warszawie) – polsko-brytyjski reżyser i scenarzysta, autor Idy, pierwszego polskiego filmu, który w 2015 roku zdobył nagrodę Akademii Filmowej (Oscara) w kategorii filmów nieanglojęzycznych.

  43. Lubuskie Lato Filmowe – Łagów 2014 – 43. edycja najstarszego polskiego festiwalu filmowego Lubuskie Lato Filmowe z nagrodą główną Złotego Grona odbyła się w dniach 29 czerwca do 6 lipca 2014 r. w Łagowie w województwie lubuskim. Organizatorem Lubuskiego Lata Filmowego jest Klub Kultury Filmowej w Zielonej Górze. Telewizja Polska objęła 43. LLF korporacyjnym patronatem medialnym

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.

  Do konkursu na plakat 43. festiwalu zostały zgłoszone 132 prace, wśród których wybrano 38 do ścisłego finału. Główną nagrodę pieniężną w wysokości 1200 zł, wygrała praca Klaudii Bielińskiej, która automatycznie została oficjalnym plakatem 43. LLF – Łagów 2014

  Nabór filmów do konkursów[ | edytuj kod]

  Do 15 maja 2014 można było zgłaszać filmy na DCP, Betacam, BETA SP, Blu-ray lub DVD, stanowiące odrębną całość artystyczną, które zostały wyprodukowane w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 1 czerwca 2014 r., w kategoriach:

  Krzysztof Krauze (ur. 2 kwietnia 1953 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Twórca filmów dokumentalnych i fabularnych. Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach.Film krótkometrażowy – film, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Granica ta nie jest ściśle określona. Niegdyś za filmy krótkometrażowe uznawano filmy o długości do 20-30 minut, co było związane z tym, że prezentowano je głównie jako dodatki do filmów długometrażowych w kinach. Obecnie filmy te są zazwyczaj prezentowane przez stacje telewizyjne, które preferują metraż zbliżony do pełnej godziny.
 • Konkurs Filmów Fabularnych – filmy fabularne, których minimalny czas projekcji wynosi 60 minut,
 • Konkurs krótkich Filmów Fabularnych – krótkie filmy fabularne, których maksymalny czas projekcji wynosi 60 minut,
 • Konkurs Filmów Dokumentalnych – filmy dokumentalne.
 • Nagrody[ | edytuj kod]

  W dniu 4 lipca 2014 roku Jury Konkursu Głównego w składzie: Andrzej Jakimowski (przewodniczący), Krzysztof Gierat, Andrzej Goleniewski, Magdalena Piekorz, Leszek Wosiewicz, po obejrzeniu 16 filmów ogłosiło werdykt:

  Maciej Pieprzyca (ur. 5 maja 1964 w Katowicach) – polski reżyser filmowo-telewizyjny, scenarzysta, dziennikarz dokumentalny. Lata dzieciństwa i młodości spędził w Tychach.Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.
 • Grand Prix konkursu – Złote Grono dla filmu Papusza w reżyserii Krzysztofa Krauze,
 • Srebrne Grono dla filmu Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego,
 • Brązowe Grono filmowi Chce się żyć w reżyserii Macieja Pieprzycy,
 • Nagrodę Specjalną Jury przyznało filmowi Cud (ang.: Miracle) w reżyserii Juraja Lehotskiego,
 • Nagrodę Organizatorów im. Juliusza Burskiego dla filmu pt.: Klauni (ang.: Clownwise) w reżyserii Viktora Tauša
 • Nagrodę Klubu Kultury Filmowej przyznano filmowi Zabić bobra w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • www.llf.pl
 • Konkurs na plakat promujący 43. Lubuskie Lato Filmowe 2014onet.pl dostęp: (12/04/2014)
 • Lubuskie Lato Filmowe czeka na dokumenty i fabułygazeta.pl dostęp: (12/04/2014)
 • Chce się żyć – polski film fabularny w reżyserii Macieja Pieprzycy. Główną rolę Mateusza Rosińskiego zagrał Dawid Ogrodnik (w rolę Mateusza w dzieciństwie wcielił się Kamil Tkacz). Premiera filmu odbyła się 11 października 2013 roku.Łagów (Łagów Lubuski, niem. Lagow) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów, na północ od szosy E30, na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Europa Wschodnia to region znajdujący się na wschód od Europy Środkowej, graniczący z Azją. Region ten jest różnie definiowany.
  Blu-ray Disc (BD) – format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Konkurencyjny dla HD DVD.
  Patronat mediowy – rodzaj sponsoringu, w którym firma lub firmy z sektora mediów (np. telewizja, radio, gazeta, portal internetowy) udostępniają przestrzeń reklamową lub informacyjną na cele promocji podmiotu lub wydarzenia (kulturalnego, sportowego, społecznego). W zamian podmiot patronujący jest promowany w kontekście danego wydarzenia lub w danym podmiocie. Ma możliwość zamieszczania swoich reklam, logotypów itd. Patronat mediowy obok funkcji reklamowych buduje także pozytywny wizerunek firmy, będąc elementem jej strategii PR.
  Jan Jakub Kolski (ur. 29 stycznia 1956 we Wrocławiu) – polski reżyser, scenarzysta, operator i producent, autor filmów dokumentalnych, fabularnych, sztuk teatralnych, książek i piosenek.
  Magdalena Piekorz (ur. 2 października 1974 w Sosnowcu) – reżyser i scenarzystka filmowa i teatralna, doktor sztuki filmowej.
  Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
  Leszek Wosiewicz (ur. 1 listopada 1947 r. w Radomyślu Wielkim) – polski reżyser i scenarzysta filmowy; wykłada w Zakładzie Reżyserii Telewizyjno-Filmowej Uniwersytetu Śląskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.