• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Jerzy Mierzejewski (ur. 13 lipca 1917 w Krakowie, zm. 14 czerwca 2012 w Warszawie) – polski malarz i pedagog działający w PWSFTviT w Łodzi. Syn malarza Jacka Mierzejewskiego, brat Andrzeja Mierzejewskiego.Egzekutywa Zjednoczenia Narodowego (EZN) − władza wykonawcza powstała w 1954 jako organ wykonawczy Tymczasowej Rady Jedności Narodowej, od której w 1956 otrzymała uprawnienia rządu. Funkcjonowała do 1972.
  Tablica pamiątkowa przed budynkiem liceum
  Dziedziniec wewnętrzny, widok na wschodnie skrzydło budynku
  Korytarz na pierwszym piętrze w części frontowej

  XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie (potocznie „Staszic”; w latach 1953–1990 nosiło imię Klementa Gottwalda) – warszawskie liceum ogólnokształcące specjalizujące się w matematyce i innych naukach ścisłych. Mieści się przy ul. Nowowiejskiej 37a w dzielnicy Ochota. Od wielu lat dyrektorem szkoły jest mgr Regina Lewkowicz. Razem z Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica tworzą Zespół Szkół nr 82.

  Wojciech A. Rowiński (ur. 11 grudnia 1935 w Warszawie), polski lekarz, chirurg, transplantolog, profesor. Brał udział w pierwszym udanym przeszczepieniu nerki w Polsce w 1966 roku.Witold Woyda (ur. 10 maja 1939 w Poznaniu, zm. 5 maja 2008 w Bronxville, Nowy Jork) – polski szermierz, dwukrotny złoty medalista olimpijski. Zawodnik Budowlanych Warszawa i Marymontu Warszawa.

  W szkole prowadzone są obecnie oddziały klas o czterech profilach:

 • matematyczno-fizycznym z autorskim rozszerzonym programem matematyki (tzw. matex – skrót od matematyczna-eksperymentalna)
 • matematyczno-informatyczno-fizycznym
 • matematyczno-przyrodniczym
 • matematyczno-fizycznym.
 • Spis treści

 • 1 Osiągnięcia
 • 2 Działalność pozalekcyjna
 • 3 Historia
 • 4 Nauczyciele
 • 5 Absolwenci i uczniowie
 • 6 Miejsce w rankingach
 • 7 Przypisy
 • 8 Bibliografia
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Harcerstwo – polski ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży wzorowany (w momencie powstania) na skautingu brytyjskim, oparty na służbie, samodoskonaleniu (pracy nad sobą) i braterstwie. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica zucha i Prawo zucha.Janusz Alfred Weiss (ur. 31 maja 1948 w Lublińcu) – dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, nieprzerwanie w latach 1990–2013 związany z Radiem ZET. 23 września 2013 rozpoczął pracę w Radiowej Jedynce.

  Osiągnięcia[]

  Szkoła co roku zajmuje wysoką pozycję w ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących tygodnika Perspektywy – w 2016 i 2015 roku pierwsze miejsce, w 2014 – trzecie, w 2013 – trzecie. Corocznie też znaczna liczba uczniów zostaje laureatami i finalistami wielu olimpiad przedmiotowych, zwłaszcza olimpiady matematycznej (rok szkolny 2011/12 – 8 laureatów, 11 finalistów i 3 uczestników olimpiady międzynarodowej), olimpiady informatycznej (3, 8 i 1) oraz olimpiady fizycznej (7, 10 i 2). W tym samym roku uczniowie szkoły zdobyli także tytuły: laureata olimpiady chemicznej, filozoficznej, wiedzy technicznej, języka angielskiego oraz finalisty olimpiad: chemicznej, filozoficznej, wiedzy technicznej, wiedzy ekonomicznej, języka łacińskiego, biologicznej, teologii katolickiej i lingwistyki matematycznej. Drużyna Staszica pod przewodnictwem nauczyciela Stanisława Lipińskiego odniosła też wiele sukcesów w międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków (m.in. I miejsce w 2002, 2004 i 2005, II miejsce w 2003, 2006, 2007, 2008). Sukcesy odnosili także uczniowie biorący udział w olimpiadzie wiedzy o Polsce i świecie współczesnym.

  Krzysztof Kowalewski (ur. 20 marca 1937 w Warszawie) – polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy. Znany głównie z licznych ról komediowych. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda Krzyżacy, do dziś wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia.Juliusz Adam Zaleski (ur. 29 maja 1889 w Sanoku, zm. 1940 w Kijowie) – doktor filologii, historyk i krytyk literatury, kapitan piechoty rezerwy Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jacek Żemantowski (ur. 18 lutego 1939 w Stalowej Woli, zm. 4 czerwca 2002 w Warszawie) – polski dziennikarz i działacz sportowy.
  Tajne komplety – używane w Polsce określenie nauczania prowadzonego nielegalnie poza szkołą lub uczelnią w okresie zaborów lub wojny.
  Marian Józef Reutt (ur. 9 marca 1907 w Sankt Petersburgu, zm. ?) – jeden z czołowych działaczy Ruchu Narodowo-Radykalnego „Falanga”, publicysta, tłumacz z języka rosyjskiego, redaktor. Przez swojego współpracownika, Wojciecha Wasiutyńskiego, był określany jako "sympatyk Lenina" i "wielbiciel sowieckiego kolektywizmu." Jednocześnie podkreślał swój katolicyzm i wrogość wobec komunizmu.
  Wacław Alfred Zbyszewski (ur. 2 maja 1903 w Bokijówce na Ukrainie, zm. 2 lipca 1985 w Paryżu) – polski dziennikarz i publicysta, brat Karola Zbyszewskiego.
  Bohdan Wiktor Kazimierz Pniewski (ur. 26 sierpnia 1897 w Warszawie, zm. 5 września 1965 tamże) – polski architekt, przedstawiciel modernizmu, profesor Politechniki Warszawskiej.
  Andrzej Wyrobisz (ur. 1931) - polski historyk. Badacz epoki nowożytnej, autor ponad 450 prac naukowych poświęconych problematyce dziejów gospodarki, społeczeństwa, kultury i sztuki.
  Nauka ścisła - nauka, w której ściśle i dokładnie opisuje oraz modeluje się zjawiska, a także weryfikuje się hipotezy za pomocą doświadczeń i dowodów matematycznych. Do opracowywania danych doświadczalnych stosowana jest statystyka. Nauki ścisłe to nauki matematyczne i nauki przyrodnicze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.064 sek.