X-wing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Myśliwiec Incom T-65, popularnie zwany X-wingiem, to jeden z najczęściej pojawiających się typów statków kosmicznych świata Gwiezdnych wojen. Został zaprojektowany przed Bitwą o Yavin w zakładach Incom na bazie republikańskich myśliwców typu Z-95. Ponieważ pracownicy zespołu projektowo-konstrukcyjnego przeszli na stronę Rebelii, to ona uzyskała projekty pojazdu i rozpoczęła jego produkcję. X-wingi są uzbrojone w cztery działka laserowe umieszczone na końcach rozkładanych skrzydeł, oraz dwie wyrzutnie torped protonowych, mogące pomieścić w sumie 6 takich pocisków. Standardowo pilotowi pomaga w nawigacji droid astromechaniczny (najczęściej stosowane typy to Industrial Automaton R2 i R4), który może też przeprowadzać w czasie lotu pomniejsze naprawy.

Sokół Millennium (ang. Millennium Falcon) to statek kosmiczny pojawiający się w filmach, książkach i innych pozycjach z serii Gwiezdne wojny. Warto dodać, że Sokół Millennium pojawił się też w Łowcy Androidów. W niektórych polskich tłumaczeniach znany też jako Tysiącletni Sokół, Sokół Tysiąclecia itp.Stara Republika (znana też jako pierwsza Republika Galaktyczna) to fikcyjne państwo występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny.

Historia[ | edytuj kod]

Myśliwce X-wing stanowiły trzon floty Rebeliantów, a później także Nowej Republiki, i w bitwie o Bazę Starkiler w 7 części. Odegrały znaczącą rolę w czasie Bitwy o Yavin. Luke Skywalker, pilotujący wtedy myśliwiec tego typu, po zaledwie kilkugodzinnym szkoleniu przeprowadził skuteczny atak na Gwiazdę Śmierci i zniszczył ją. W czasie Bitwy o Endor Wedge Antilles, również za sterami X-winga, zniszczył drugą Gwiazdę Śmierci wraz z Lando Calrissianem pilotującym Sokoła Millennium. Podczas późniejszych kampanii X-wingi wielokrotnie pojawiały się na polach bitew. Najsłynniejsze eskadry, używające głównie X-wingów, to Eskadra Łotrów oraz Eskadra Bliźniaczych Słońc.

Wedge Antilles – legendarny koreliański pilot myśliwca X-wing, oficer wywiadu i generał, który walczył dla Sojuszu Rebeliantów i Nowej Republiki od najwcześniejszych dni Galaktycznej Wojny Domowej poprzez wojnę z rasą Yuuzhan Vong.Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).

Na krótko przed inwazją Yuuzhan Vongów do produkcji trafił najnowszy model X-winga, typ XJ.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

{{Organizacja z Gwiezdnych Wojen infobox}} Nieznane pola: "kolor". Nowa Republika (także Nowa Republika Galaktyczna) – fikcyjne państwo występujące w uniwersum sagi Gwiezdne wojny.
Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
Luke Skywalker – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów Sagi Gwiezdnych wojen. W jego rolę wcielił się Mark Hamill.
Droid – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen to określenie większości bardziej skomplikowanych robotów, w tym androidów - zazwyczaj wyposażonych w pewien poziom sztucznej inteligencji.
Eskadra Łotrów (ang. Rogue Squadron) to elitarna eskadra (dywizjon) myśliwców kosmicznych z fikcyjnego świata Gwiezdnych wojen, najsłynniejsza jednostka bojowa Sojuszu Rebeliantów i Nowej Republiki.
Biblioteka Ossus to internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Została uruchomiona 11 sierpnia 2006. Nie znajduje się na serwerze Wikia, jest całkowicie niezależna. Obecnie posiada ponad 10000 haseł, plasując się na czwartym miejscu pod tym względem wśród Star Wars Wiki na świecie. Współpracuje także z innymi, polskimi stronami internetowymi czy organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami. Od 3 lipca 2007 encyklopedia ma status oficjalnej polskiej Star Wars Wiki – tytuł ten przejęła po Empirepedii, która obecnie jest opuszczona przez administrację i fanów.
Sojusz Rebeliantów (lub: rebeliancki, formalnie: Sojusz dla przywrócenia Republiki) to fikcyjna organizacja występująca w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny. Sojusz był zorganizowanym ruchem oporu przeciw Imperium Galaktycznemu Palpatine’a, obejmującym większość znanego obszaru galaktyki.

Reklama