• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wzorzec częstotliwości

  Przeczytaj także...
  Wzorzec jednostki miary (inaczej etalon) – przyrząd pomiarowy, materiał odniesienia lub układ pomiarowy przeznaczony do zdefiniowania, zrealizowania, zachowania lub odtworzenia jednostki miary albo jednej lub wielu wartości pewnej wielkości i służący jako odniesienie.Generator częstotliwości wzorcowej – rodzaj przyrządu wykorzystywanego do dokładnych pomiarów częstotliwości i okresu, a także do generacji wzorcowych sygnałów podstawy czasu wykorzystywanych przez inne przyrządy pomiarowe.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Wzorzec częstotliwości – w Polsce, atomowy wzorzec cezowy; jest to etalon, którego częstotliwość wynosi 9,1926317716 GHz. W Polsce wzorce częstotliwości są zarazem wzorcami czasu.

  Zegar atomowy – rodzaj zegara, którego działanie opiera się na zliczaniu okresów atomowego wzorca częstotliwości.Generator kwarcowy - układ z rodziny generatorów LC pozwalający na osiągnięcie dużej stałości częstotliwościowej. Stosowany jest tam rezonator kwarcowy, który dla częstotliwości pomiędzy częstotliwością równoległą a szeregową wykazuje właściwości indukcyjne i może być stosowany w układzie jako element indukcyjny. Generatory w których częstotliwość generowanego przebiegu jest stabilizowana za pomocą rezonatora mają zwykle bardzo mały zakres przestrajania. Przestrajanie wykonywane jest dołączając do rezonatora kwarcowego szeregowo lub równolegle kondensatory o małej pojemności. Zastosowanie rezonatorów kwarcowych zapewnia bardzo dużą dobroć obwodu rezonansowego.

  Wzorce można podzielić na etalony, wzorce I rzędu, wzorce II i III rzędu. Wzorce I rzędu to generatory kwarcowe o dużej dokładności. Wzorce II rzędu to generatory kwarcowe oraz zespoły aparatury do nadawania sygnałów wzorcowych drogą radiową. Służą one również do kontroli wzorców III rzędu, którymi są przyrządy i urządzenia laboratoryjne m.in. generatory pomiarowe, stopery itp.

  Schemat funkcjonalny
  Cezowa Lampa Pomiarowa

  Zobacz też[]

 • generator częstotliwości wzorcowej • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.