• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wzniesienia Szczecińskie

  Przeczytaj także...
  Lubieszyn (do 1945 niem. Marienhof, Neu-Linken) – przysiółek wsi Wąwelnica, w woj. zachodniopomorskim w powiecie polickim, w gminie Dobra (Szczecińska). Leży przy granicy polsko-niemieckiej, na Równinie Wkrzańskiej ok. 14 km na północny zachód od Szczecina.Pasewalk – miasto w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w Niemczech, w powiecie Vorpommern-Greifswald, siedziba Związku Gmin Uecker-Randow-Tal. Do 3 września 2011 siedziba powiatu Uecker-Randow. Wcześniej, za czasów NRD, miasto znajdowało się w granicach okręgu Neubrandenburg.
  Tantow (pol. hist. Tętowa) - gmina położona we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Uckermark, wchodzi w skład urzędu Gartz (Oder). Gmina jest położona w sąsiedztwie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry oraz przy drodze krajowej B113.
  Wał Stobniański (I plan) i Wzgórza Warszewskie (II plan)
  Wzgórza Warszewskie (I plan) i Wał Stobniański (II plan)
  Trasa rowerowa Tantow - Mescherin

  Wzniesienia Szczecińskie (Wzgórza Szczecińskie) (313.26) – mezoregion fizycznogeograficzny Pobrzeża Szczecińskiego położony na północ, zachód i południowy zachód od Szczecina.

  Szczecin Główny (do 1945 niem. Stettin Hauptbahnhof) – najważniejszy ze szczecińskich dworców, usytuowany przy ul. K. Kolumba na Nowym Mieście na lewym brzegu Odry. Jedna z najstarszych stacji kolejowych na terenie Polski.Mescherin (pol. hist. Moskorzyn) – gmina w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Uckermark, wchodzi w skład urzędu Gartz (Oder). Miejscowość leży nad zachodnim brzegu Odry Zachodniej, 20 km na południe od Szczecina, naprzeciwko leżącego po drugiej stronie Międzyodrza, Gryfina.

  Charakterystyka[]

  Wzniesienia leżą pomiędzy Równiną Wkrzańską na północy a Doliną Dolnej Odry na południu i wschodzie oraz rzeką Randow na zachodzie.

  We wczesnym średniowieczu tereny wzniesień były penetrowane i zamieszkiwane przez plemiona słowiańskie m.in. Wieletów, Pomorzan, Wkrzan.

  Seeberg - wzgórze o wysokości około 40 m n.p.m. w południowej części Mescherin w Powiecie Uckermark. Przez wzgórze prowadzi jednokierunkowa ścieżka ubezpieczona barierką. Na szczycie punkt widokowy na Dolinę Dolnej Odry i Gryfino.Droga krajowa 2 (Bundesstraße 2, B 2) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z północnego wschodu na południe, od granicy Polskiej w Rosówku przez Schwedt/Oder, Berlin, Poczdam, Wittenberga, Lipsk, Gerę, Hof, Bayreuth, Norymbergę, Treuchtlingen, Donauwörth, Augsburg, Monachium do granicy z Austrią w Scharnitz.

  Polska część Wzniesień składa się z dwóch kompleksów:

 • Wzgórz Warszewskich (Wielecka Góra, 131 m n.p.m.) – na zachodnich i północnych peryferiach Szczecina, częściowo w granicach administracyjnych miasta Szczecin (dzielnice Północ i Zachód), pozostała część, tj. część północno-zachodnia, w powiecie polickim
 • Wału Stobniańskiego (Mała Góra, 88 m n.p.m.) – na zachodnich i południowych obrzeżach Szczecina, częściowo w obrębie miasta (Szczecin Zachód), zaś zachodnia część na terenie powiatu polickiego.
 • Wzniesienia[]

  Poza głównymi częściami Wzniesień tj. poza Wzgórzami Warszewskimi i Wałem Stobniańskim, występują również inne miejsca o ponadprzeciętnych walorach krajobrazowych z punktami widokowymi, jak na przykład:

  Mała Góra (do 1945 niem. Hell Berg) – kulminacyjne wzgórze Wału Stobniańskiego (Wzniesienia Szczecińskie) w pobliżu wsi Warnik o wysokości bezwzględnej 87,7 m n.p.m.. Nazwę Mała Góra wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1949 roku .Randow, pol. Rędowa – rzeka w północno-wschodnich Niemczech w pobliżu granicy z Polską, na terenie krajów związkowych Brandenburgia oraz Meklemburgia-Pomorze Przednie (na odcinku 20 km rzeka graniczna).
 • Stettiner Berg – w Mescherin
 • Seeberg – w Mescherin
 • Streithofer Alpen – koło Glasow
 • Tuleier Berg i Pieperberg – koło Luckow
 • wzgórza koło Gartz (Oder)
 • Komunikacja[]

  Mezoregion przecinają główne trasy komunikacyjne:

 • Drogowe: Autostrada A6 / A11 (SzczecinBerlin), DK10 / B104 (SzczecinPasewalk), DK13 / B2 (SzczecinSchwedt/Oder), B113 (MescherinLubieszyn/Linken)
 • Kolejowe:
 • Linia kolejowa Szczecin GłównyBerlin (Szczecin Gumieńce, Tantow, Petershagen Nord, Casekow, Schönow)
 • Linia kolejowa Szczecin GłównyPasewalk (Szczecin Gumieńce, Grambow, Löcknitz)
 • Szlaki turystyczne[]

  Polskie szlaki turystyczne koncentrują się w obrębie Wzgórz Warszewskich i Wału Stobniańskiego.

  Wieleci, Wieletowie, Wilcy, Lucice, Lutycy – grupa plemienna Słowian połabskich, zamieszkujących od VI wieku tereny między dolną Odrą a Łabą, wywodząca się z Pomorza Przedodrzańskiego. W źródłach pisanych za czasów Karola Wielkiego nazywani również: Wiltzi, Vultzi, Welatabowie. Wieleci obok Obodrzyców i Serbów należeli do Słowian połabskich. Geograf Bawarski podaje, że na ziemiach Wieletów znajdowało się 95 grodów.Gartz (Oder) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Uckermark, siedziba urzędu Gartz (Oder) nad Odrą Zachodnią, przy granicy z Polską. Liczba mieszkańców wynosi około 2,5 tys. Nazwa miasta wywodzi się od lechickiego słowa "gard" <* GORD czyli "gród obronny".

  Niemieckie szlaki turystyczne:

 • szlak rowerowy czerwonyMiędzynarodowy szlak rowerowy Odra - Nysa
 • szlak rowerowy zielonySzczeciński Szlak Graniczny
 • szlak rowerowy zielonySzlak "Od rzeki Randow do Odry"
 • szlak rowerowy zielonySzlak "Odkrycia w okolicach Penkun"
 • szlak rowerowy zielonySzlak "Przeżycie przyrody aż do granic kraju"
 • szlak rowerowy czarnyTrasa Hanzeatycka
 • Zobacz też[]

 • Wielkie Miasto Szczecin
 • Wzgórza Bukowe
 • Linki zewnętrzne[]

 • Szlaki i trasy rowerowe Gminy Kołbaskowo
 • Transgraniczna turystyka rowerowa w powiatach Vorpommern-Greifswald, Ueckermark i w sąsiednich powiatach RP – szlaki istniejące i planowane
 • Pomorski Krajobraz Rzeczny
 • Przypisy

  1. Okolice Szczecina: 1:75 000. Warszawa: ExpressMap Polska, 2007, s. 1-2. ISBN 978-83-601-2096-5. (pol.)
  2. Encyklopedia Szczecina. T. I A-O. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 1999, s. 306. ISBN 8387341452. (pol.)
  3. ComfortMap - Okolice Szczecina 1:75000, ExpressMap, 2011, ISBN 978-83-60120-96-5
  Luckow - gmina w Niemczech, wchodząca w skład Związku Gmin Am Stettiner Haff w powiecie Vorpommern-Greifswald, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.Pierwsze poglądy na fizycznogeograficzną regionalizację Polski pojawiły się w dziele Jana Długosza, które przez wiele następnych stuleci jako jedyne było źródłem wiedzy geograficznej. Wyraźne ożywienie w tej dziedzinie nastąpiło dopiero na przełomie XIX i XX w., ponieważ większa była już znajomość warunków naturalnych kraju. W okresie tym publikowało wielu geografów, m.in.: Stanisław Staszic, Wincenty Pol, Antoni Rehman, Wacław Nałkowski, Stanisław Lencewicz czy Ludomir Sawicki. Każdy z nich miał własną koncepcję podziału Polski na regiony fizycznogeograficzne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pobrzeże Szczecińskie (313.2-3) – jednostka geomorfologiczna w północno-zachodniej Polsce. Zajmuje terytoria wokół Zalewu Szczecińskiego, ujścia Odry i brzegów Zatoki Pomorskiej. W granicach Polski zajmuje około 8 tys. km² i jest dosyć zróżnicowane krajobrazowo. Ważniejsze miasta: Szczecin, Stargard Szczeciński, Świnoujście, Police, Goleniów, Gryfino, Gryfice, Pyrzyce, Kamień Pomorski, Nowogard, Trzebiatów, Wolin.
  Północ – dzielnica obejmująca północną część miasta Szczecina, która grupuje 7 jednostek pomocniczych miasta – osiedli. Według danych z 4 maja 2010 w dzielnicy zameldowanych na pobyt stały było 53 778 osób.
  Równina Wkrzańska (313.23) – mezoregion fizycznogeograficzny Pobrzeża Szczecińskiego określany również nazwą Równina Policka położony na zachód od ujścia Odry do Zalewu Szczecińskiego i na północ od Wzniesień Szczecińskich.
  Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.
  Wał Stobniański (tuż po 1945 roku nosił nazwę Pasma Broń-Siadło przekształconą w dzisiejszą – Wał Bezrzecze-Siadło) t. Wał Bezleśny – wysoczyzna morenowa Pobrzeża Szczecińskiego, położona na zachód i południe od centrum Szczecina. Leży w powiecie polickim (województwo zachodniopomorskie) na terenie gmin Dobra i Kołbaskowo, a także częściowo w obszarze miejskim Szczecina – osiedla Bezrzecze i Gumieńce.
  Powiat policki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Police.
  Droga krajowa nr 113 (Bundesstraße 113, B 113) – niemiecka droga krajowa przebiegająca wzdłuż granicy z Polską, z północy na południe od skrzyżowania z drogą B104 w Linken koło granicy i przejścia granicznego Lubieszyn-Linken z Polską w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.