• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wzgórze Zamkowe w Kielcach

  Przeczytaj także...
  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Ogród Włoski – ozdobny ogród znajdujący się po zachodniej stronie Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Powstał razem z budowlą wzniesioną z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika na wzór zamkowych ogrodów, które sytuowano wewnątrz obronnych murów.
  Jan Paweł Woronicz herbu Pawęża (ur. 3 lipca 1757 w Tajkurach, zm. 6 grudnia 1829 w Wiedniu) – polski biskup rzymskokatolicki, jezuita do 1772, poeta, radca stanu Księstwa Warszawskiego, biskup diecezjalny krakowski w latach 1816–1829, arcybiskup metropolita warszawski i prymas Królestwa Polskiego w latach 1828–1829.
  Baszta w murze obronnym

  Wzgórze Zamkowe – wzniesienie w centrum Kielc o wysokości 280 m n.p.m. Niekiedy nazywane także Wzgórzem Katedralnym.

  Nazwa tego terenu związana jest ze wzniesieniem w latach 1637-1641 Pałacu Biskupów Krakowskich, który często nazywany był zamkiem. Wzgórze to jest bocznym ramieniem Psich Górek (ok. 305 m n.p.m.) wchodzących w skład przebiegającego przez południową część miasta Pasma Kadzielniańskiego.

  Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Kielcach (Вознесенская церковь) – nieistniejąca już kielecka świątynia prawosławna, która znajdowała się na Wzgórzu Zamkowym w miejscu obecnego skweru Stefana Żeromskiego. Cerkiew wzniesiono w latach 1867-1870 dla potrzeb garnizonu wojskowego oraz rosyjskiej kadry urzędniczej napływającej do Kielc na skutek postępującej rusyfikacji administracji.Pasmo Kadzielniańskie (lub Grzbiet Kadzielniański) – pasmo Gór Świętokrzyskich, znajdujące się na terenie Kielc, w południowo-zachodniej części miasta. Jest zbudowane z wapieni oraz piaskowców dewońskich.

  W roku 1295 Kielce otrzymały przywilej na obwarowanie miasta, a w szczególności Wzgórza Zamkowego murami obronnymi, które w 1827 roku z inicjatywy bpa krakowskiego Jana Pawła Woronicza zburzono wraz ze strzelnicami.

  Zobacz też[]

 • Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Kielcach
 • Ogród Włoski w Kielcach
 • Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Kielcach • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich. Jeden z symboli miasta.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.