• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wzgórza Wuleckie

  Przeczytaj także...
  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Wulka (ukr. Вулька) – dzielnica Lwowa w rejonie frankowskim. Jej granice wyznaczają ulice Księżnej Olgi, Andrieja Sacharowa, Bohaterów Majdanu, Stryjska i tor kolejowy.

  Park Studencki – park położony we Lwowie, w dzielnicy Wulka, w rejonie frankowskim.

  Dawniej obszar ten był nazywany Wzgórzami Wuleckimi, były one położone na północ od dawnej wsi Wulka, która w późniejszym czasie stała się dzielnicą Lwowa. Przed II wojną światową stanowiły obszar piaszczystych nieużytków położonych na wschód od ulicy Wuleckiej (obecnie Andrieja Sacharowa). Park powstał na 6 ha na terenie Wzgórz Wuleckich, których całkowita powierzchnia wynosi 15 ha. Swoją nazwę zawdzięcza położonemu w pobliżu kompleksowi domów akademickich Politechniki Lwowskiej. Obejmuje zalesione po 1944 wzniesienia o stromych zboczach, które dawniej leżały po wschodniej stronie doliny Potoku Wuleckiego. Główna aleja parku pokonuje różnicę poziomów w formie schodów, które łączą ulicę Andrieja Sacharowa (dawniej Wulecka) z ulicami Łukasza (dawniej Widok) i Tadeusza Boya-Żeleńskiego (dawniej Czysta). W ostatnich latach wytyczono w parku nowe alejki o trwałej nawierzchni, a na skraju parku od strony ulicy Łukasza wybudowano drewnianą cerkiew.

  Pomnik zamordowanych profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich – lwowski pomnik poświęcony zamordowanym przez hitlerowców profesorom lwowskich uczelni, zbudowany w 2011 roku i odsłonięty 3 lipca 2011 roku.Politechnika Lwowska – lwowska państwowa szkoła wyższa założona w 1843, a otwarta w 1844. Najstarsza po Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach polska uczelnia techniczna w okresie przynależności miasta do Polski.

  W lipcu 1941 hitlerowcy rozstrzelali tu przedstawicieli inteligencji polskiej, wydarzenie to przeszło do historii jako "mord profesorów lwowskich". Ofiary początkowo pochowano w bezimiennej mogile, a następnie przed wycofaniem się wojsk hitlerowskich z miasta zostały ekshumowane i skremowane. Nie jest znane miejsce ostatecznego pochówku. W miejscu kaźni znajduje się pomnik.

  Rejon frankowski Lwowa - jeden z sześciu rejonów miejskiej rady Lwowa, obejmujący centralno-południowy obszar Lwowa: Nowy Świat, część Bogdanówki, Kulparków, Kastelówkę oraz Wulkę ze Wzgórzami Wuleckimi.Mord profesorów lwowskich - egzekucja polskich naukowców, wykładowców uczelni lwowskich, dokonana nad ranem 4 lipca 1941 przez Einsatzkommando zur besonderen Verwendung, specjalną jednostkę policyjną Sicherheitsdienst - policji bezpieczeństwa III Rzeszy, po rozpoczęciu okupacji Lwowa przez III Rzeszę, a także związane z tymi samymi sprawcami egzekucje trzech naukowców polskich z 11 i 26 lipca 1941.

  Zobacz też[]

 • Mord profesorów lwowskich
 • Pomnik zamordowanych profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich
 • Wulka
 • Bibliografia[]

 • Ірина ЗГОБА "Парк студентів" – королівство закоханих Високий Замок - інтернет версія, 21.08.2006 /j.ukr/
 • Grzegorz Rąkowski: "Lwów. Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej. Część IV". Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008, s. 313 ISBN 978-83-89188-70-8 (formalnie błędny numer ISBN);
 • Przemysław Włodek, Adam Kulewski: Lwów. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2006. s. 283-286 ISBN 83-89188-53-8;
 • Plan miasta Lwowa, Wyd. Kartografia Kijów 2010 ISBN 978-966-475-748-2;
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.