• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wzór - serial telewizyjny

  Przeczytaj także...
  AXN – stacja telewizyjna będąca własnością medialnego skrzydła (Sony Pictures Television International) japońskiego koncernu Sony.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Psycholog – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii (po ukończeniu studiów podyplomowych w tym zakresie) oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej.

  Wzór (oryg. NUMB3RS) – amerykański serial telewizyjny, którego producentami są bracia Ridley Scott i Tony Scott.

  Serial został stworzony przez Nicollasa Falacciego i Cheryla Heutona, produkowany przez Columbia Broadcasting System i emitowany przez stację CBS w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce w AXN, TV 4 oraz Polsacie.

  Serial opowiada o agencie specjalnym FBI, Donie Eppesie (Rob Morrow) i jego bracie, geniuszu matematycznym, Charliem Eppesie (David Krumholtz), który pomaga Donowi rozwiązywać zagadki kryminalne dla FBI. Serial skupia się zarówno na relacjach między Donem Eppesem, jego bratem Charliem Eppesem i ich ojcem, Alanem Eppesem (Judd Hirsch), jak i na wysiłkach braci w walce z przestępczością w Los Angeles. Typowy odcinek zaczyna się od zbrodni, która później jest badana przez zespół agentów FBI dowodzony przez Dona i matematycznie opisywana przez Charliego, z pomocą Larry'ego Fleinhardta (Peter MacNicol) lub Amity Ramajuan (Navi Rawat). Dowody dostarczone przez matematykę Charliego są zawsze w jakiś sposób decydujące w rozwiązaniu śledztwa.

  Federal Bureau of Investigation, FBI (pl. Federalne Biuro Śledcze) – amerykańska agencja państwowa zajmująca się przestępstwami wykraczającymi poza granice danego stanu. Stanowi też część systemu bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.National Security Agency (NSA), (ang. Agencja Bezpieczeństwa Krajowego) – amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza koordynująca m.in. zadania wywiadu elektronicznego, powstała w kwietniu 1952 roku na bazie struktury działającej od 1949 roku, Agencji Bezpieczeństwa Sił Zbrojnych (Armed Forces Security Agency – AFSA).

  Serial ten był najbardziej popularnym programem nadawanym w piątkowe wieczory w USA przez pierwsze trzy sezony.

  Obsada i bohaterowie[]

  Akcja serialu krąży wokół trzech grup bohaterów: FBI, matematyków w Cal-Sci i rodziny Eppesów.

  Czwórka (TV4) – stacja należąca formalnie do holdingu Polskie Media, który od 30 sierpnia 2013 roku w 100% należy do Telewizji Polsat.Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
 • Don Eppes (Rob Morrow) – dowódca grupy agentów FBI
 • Profesor Charlie Eppes (David Krumholtz) – brat Dona, geniusz matematyczny, który pomaga FBI i National Security Agency
 • Profesor Larry Fleinhardt (Peter MacNicol) – fizyk-teoretyk i kosmolog w Cal-Sci, który pomaga Charliemu w jego pracy dla FBI
 • Megan Reeves (Diane Farr) – agent FBI i psycholog
 • Alan Eppes (Judd Hirsch) – były projektant miasta Los Angeles, wdowiec i ojciec zarówno Dona, jak i Charliego Eppesów
 • Amita Ramanujan (Navi Rawat) – młoda i zdolna matematyczka z Cal-Sci oraz doradczyni FBI
 • Colby Granger (Dylan Bruno) – agent FBI
 • David Sinclair (Alimi Ballard) – agent FBI
 • Matematyka w serialu[]

  Slogan z czołówki serialu, w tłumaczeniu oznacza: Wszyscy używamy matematyki codziennie, do prognozowania pogody, do wyznaczania czasu, do obracania pieniędzmi. Matematyka to więcej niż formuły i równania; to logika, rozsądek, to używanie twojego umysłu do rozwiązywania największych znanych tajemnic.

  Dylan A. Bruno (ur. 6 września 1972 roku w Milford, Connecticut, USA), amerykański aktor filmowy i telewizyjny oraz producent.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Od początku twórcom serialu towarzyszyła ekipa konsultantów w zakresie matematyki. Ich rola polegała na sugerowaniu nowych rozwiązań, ulepszaniu treści matematycznych, przygotowywaniu formuł, danych i animacji, które ostatecznie w różnych formach pojawiały się na antenie. Poprawność treści matematycznych prezentowanych w serialu i ich właściwe zastosowanie w przedstawionych sytuacjach została potwierdzona przez zawodowych matematyków.

  Rob Morrow (ur. 21 września 1962 r. w New Rochelle w stanie Nowy Jork) - amerykański aktor. Najbardziej znany dzięki roli dr. Joela Fleischmana, nowojorskiego lekarza zmuszonego do wyjazdu na Alaskę, w serialu "Przystanek Alaska".Judd Hirsch (ur. 15 marca 1935 roku w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Ukończył DeWitt Clinton High School w Nowym Jorku.

  Serial zebrał pochwały za ukazywanie pozytywnego obrazu naukowców i użycia nauki dla dobra społeczeństwa.

  Zastrzeżenia matematyków[]

  Według jednego z konsultantów, matematyka w serialu jest ograniczona do efektownie brzmiących wstawek do gotowego scenariusza, zamiast być podstawą przebiegu fabuły. Zastrzeżenia budzi także sposób przedstawiania kobiet naukowców i niepoprawne aspekty relacji między profesorem Charliem Eppesem i magistrantką Amitą Ramanujan.

  Anthony David "Tony" Scott (ur. 21 czerwca 1944 w Stockton-on-Tees, zm. 19 sierpnia 2012 w San Pedro, Los Angeles, Kalifornia) – brytyjski reżyser i producent filmowy. Brat Ridleya, równie znanego filmowca.David Krumholtz (ur. 15 maja 1978 roku) to amerykański aktor. Urodził się w nowojorskiej Queens. Pochodził z żydowskiej rodziny, która żyła na skraju ubóstwa. Jego matka przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych z Węgier w 1956 roku. Krumholtz rozpoczął swoją karierę na Broadwayu w sztuce Conversations with My Father (1992). Od tamtego czasu wystąpił w wielu filmach i serialach.

  Lista odcinków[]

   Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Wzór.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona serialu Numb3rs • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.