• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyzwolenie jest blisko!  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.
  Dramat biblijny ...
  ... chrzest ...
  ... i tłumacz na kongresie specjalnym w Hamburgu.

  Wyzwolenie jest blisko! – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych zorganizowanych przez Świadków Jehowy w 155 krajach. Kongresy rozpoczęły się latem 2006 roku na półkuli północnej, a zakończyły na początku 2007 roku na półkuli południowej. W lipcu i sierpniu 2006 roku na dziewięciu kongresach specjalnych obecnych było ponad 313 000 osób.

  Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu wałbrzyskiego. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku. Dawna stolica województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 119 955 mieszkańców.Świadkowie Jehowy na Łotwie – wspólnota 2376 aktywnych Świadków Jehowy, skupionych w 36 zborach na terenie Łotwy. Większość z nich mieszka w miastach lub w ich pobliżu. W roku 2012 na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się na 3869 osób. Biuro Oddziału i Sala Zgromadzeń mieści się w Rydze.

  Kongresy specjalne[ | edytuj kod]

  Kongresy specjalne w Polsce[ | edytuj kod]

  W Polsce w ramach serii kongresów odbyły się kongresy specjalne o charakterze międzynarodowym w dniach od 4 do 6 sierpnia 2006 roku w Chorzowie oraz Poznaniu. Uczestnicy pozostałych sześciu kongresów okręgowych w Polsce wysłuchali wystąpień mówców zagranicznych dzięki łączom elektronicznym.

  Stadion Olimpijski w Monachium – wielofunkcyjny obiekt sportowy, który znajduje się w północnej części miasta, w centralnej części Parku Olimpijskiego (Olympiapark München). Stadion ten był główną areną Letnich IO 1972, oraz jedną z aren Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1974 i Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 1988.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
 • Chorzów, Stadion Śląski. Cały program został przedstawiony w językach: polskim, rosyjskim, ukraińskim i polskim języku migowym. wykładu publicznego pt. Wyzwolenie dzięki Królestwu Bożemu jest blisko wysłuchało ponad 55 tysięcy. Na kongresie byli obecni Świadkowie Jehowy ze Śląska, Zagłębia i Opolszczyzny, Podbeskidzia, Małopolski, Podhala, południowej Kielecczyzny. Zagraniczne delegacje przybyły ze Stanów Zjednoczonych (3 tys.), Rosji (4 tys.), Ukrainy (6 tys.), Mołdawii (850), Litwy (250), Łotwy (250), Estonii (330), Białorusi (730), Kazachstanu (500), Kirgistanu (72), Turkmenistanu (40), Tadżykistanu (50), Uzbekistanu (59), Gruzji (300), Armenii (100), Azerbejdżanu (40) i z innych krajów – łącznie ok. 15 tys. delegatów zagranicznych. Przed kongresem w pracach porządkowych na terenie stadionu wzięło udział ponad 10 tysięcy wolontariuszy.
 • Poznań, Stadion Lecha. Program przedstawiono w językach: polskim, polskim migowym i fińskim. W kongresie uczestniczyli m.in. delegaci ze Stanów Zjednoczonych (2 tys.) i z Finlandii (5 tys.). Liczba obecnych wyniosła 24 805 osób, 286 osób zostało ochrzczonych. Przed kongresem wolontariusze wykonali szereg prac porządkowych.
 • Pozostałe kongresy specjalne na świecie[ | edytuj kod]

  Czechy[ | edytuj kod]

 • Praga, Stadion Evžena Rošickiego, (28–30 lipca; program w językach: czeskim, czeskim języku migowym, angielskim i rosyjskim). Uczestniczyło w nim 20 000 osób z 19 krajów europejskich i północnoamerykańskich
 • Niemcy[ | edytuj kod]

 • Dortmund, Westfalenstadion (21–23 lipca; program w językach: niemieckim, arabskim, farsi, hiszpańskim, portugalskim i rosyjskim)
 • Frankfurt nad Menem, Commerzbank-Arena (21–23 lipca; program w językach: niemieckim, angielskim, francuskim i serbsko-chorwackim). Ogłoszono wydanie w języku chorwackim całego Pisma Świętego w Przekładzie Nowego Świata;
 • Hamburg, AOL Arena (21–23 lipca; program w językach: niemieckim, duńskim, holenderskim, szwedzkim i tamilskim);
 • Lipsk, Zentralstadion (21–23 lipca; program w językach: niemieckim, tureckim i chińskim). Obecna była delegacja z Polski;
 • Monachium, Olympiastadion (21–23 lipca; program w językach: niemieckim, greckim, niemieckim języku migowym i włoskim);
 • Słowacja[ | edytuj kod]

 • Bratysława, Štadión Pasienky (28–30 lipca; program w językach: słowackim, angielskim, węgierskim i słowackim języku migowym). Uczestnicy kongresu na Stadionie Zimowym HK Trebišov w Trebišovie wysłuchali wystąpień mówców zagranicznych dzięki łączom elektronicznym. Oprócz Słowaków przybyli delegaci z Czech, Węgier i Rumunii. Liczba obecnych przekroczyła 10 500 osób, a chrzest na kongresie w Bratysławie przyjęło 126 osób. W dwutygodniowych pracach porządkowych przed kongresem uczestniczyło 1200 wolontariuszy, którzy poświecili na nie łącznie 6500 godzin.
 • Świadkowie Jehowy w Kirgistanie – wspólnota 4927 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Kirgistanie, skupionych w 68 zborach. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) obecnych było 10 346 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w BiszkekuŚwiadkowie Jehowy w Armenii – wspólnota 11 073 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Armenii, należących do 133 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 23 201 osób. Biuro Krajowe mieści się w Erywaniu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Świadkowie Jehowy w Estonii – wspólnota 4235 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli), należących do 53 zborów w Estonii (stan w 2012 roku). W 2012 roku na corocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrały się 7083 osoby. Biuro Oddziału koordynujące działalność miejscowych wyznawców mieści się w Tallinnie.
  Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Stadion im. Zbigniewa Podleckiego – stadion żużlowy położony w Gdańsku, będący własnością Miasta Gdańsk. Obiektem administruje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Spotkania rozgrywa na nim klub Wybrzeże Gdańsk.
  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Štadión Pasienky (słow. Štadión Futbalového klubu Inter Bratislava a.s. na Pasienkoch) – stadion sportowy w Bratysławie na Słowacji, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarskie drużyny FC Petržalka 1898, Inter Bratysława oraz Slovan (od 2009 roku).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.109 sek.