• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wywiad - rozmowa

  Przeczytaj także...
  James Gordon Bennett, młodszy (ur. 10 maja 1841 w Nowym Jorku, zm. 14 maja 1918 w Beaulieu-sur-Mer we Francji, pochowany na Cmentarzu Passy) – amerykański dziennikarz i wydawca prasowy, entuzjasta sportu.Autoryzacja, to wyrażenie zgody przez udzielającego informacji prasie na publiczne rozpowszechnienie swej wypowiedzi w danej formie.
  13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.
  Przykład przeprowadzanego wywiadu telewizyjnego
  Wywiad z pływakiem

  Wywiad – rozmowa pomiędzy dwiema osobami, lub prowadzącym i grupą osób, podczas której osoba przeprowadzająca wywiad zadaje pytania w celu uzyskania pewnych informacji, dotyczących na przykład jakiegoś ważnego wydarzenia.

  Mowa niezależna (łac. oratio recta) – wszelkie przytoczenia wypowiedzi zawartych w warstwie narracyjnej postaci działających w ramach utworu literackiego na zasadzie expressis verbis. Można wyróżnić dwa podstawowe sposoby przytaczania mowy niezależnej:Opinia publiczna – reakcja zbiorowości ludzkich na działania polityczne i społeczne, wyrażany publicznie stan świadomości owych zbiorowości. Dotyczy spraw ważnych dla społeczeństwa, często kontrowersyjnych. Jest zmienna, może ulec zmianom nawet w krótkim okresie.

  Gatunek[]

  Wywiad – rozmowa ma strukturę, w której naprzemiennie zadaje się pytania (lub wypowiada zdania mające funkcję pytań) i uzyskuje na nie odpowiedzi. Wywiad jako gatunek prasowy cechuje się tym, że ma za zadanie zbieranie informacji pozostających w kręgu zainteresowania opinii publicznej. Inne gatunki nie muszą w ten sposób zachowywać dynamiki procesu zasięgania informacji. Wywiad należy do tzw. gatunków interakcyjnych, opartych na dialogu.

  Historia[]

  Wywiad prasowy jest gatunkiem, którego moment narodzin można określić z dużą dokładnością. Pierwszym opublikowanym wywiadem był wywiad Jamesa Gordona Bennetta (1795–1872), ojca Jamesa Gordona Bennetta, z pocztmistrzem z Buffalo, opublikowany w "New York Herald" 13 października 1835 r. Bennetta uważa się za twórcę tego gatunku.

  Autoryzacja[]

  Wywiad prasowy jest zawsze opracowywany, co powoduje powstanie niebezpieczeństwa znacznych zmian merytorycznej zawartości publikowanej wypowiedzi. Stąd też w przypadku wywiadów prasowych, będących przytoczeniem słów w mowie niezależnej, wymagana jest na ogół tzw. autoryzacja, czyli akceptacja przez rozmówcę opracowanej wersji wywiadu, przeznaczonego do publikacji.

  Zur Sache, zur Person[]

  Niemiecki teoretyk Walther von La Roche (1936–2010) proponuje następującą typologię wywiadu:

 • zur Person (niem.: dotyczący osoby) – prezentuje osobowość rozmówcy,
 • zur Sache (niem.: dotyczący rzeczy) – dotyczy tylko faktów informacyjnych,
 • zur Meinung (niem.: dotyczący opinii) – odnosi się do przekonań rozmówcy.
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.