• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyszukiwarka  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Jughead - mechanizm wyszukiwawczy dla protokołu Gopher opracowany w 1993 r. przez Rhetta Jonesa z uniwersytetu stanu Utah; od konkurencyjnego mechanizmu Veronica odróżnia się tym, że może przeszukiwać w danym momencie tylko jeden serwer Gophera.Lycos – wyszukiwarka internetowa opracowana przez firmę Lycos, Inc. z Waltham, stan Maryland. W 2000 r. Lycos połączył się z Terra Networks, czołowym dostawcą usług internetowych dla hiszpańskiego i portugalskiego obszaru językowego, tworząc firmę Terra Networks.

  Wyszukiwarka internetowa (ang. search engine) – program lub strona internetowa realizująca odnajdywanie w Internecie informacji według podanych przez użytkownika słów kluczowych lub wyrażeń sformułowanych w języku naturalnym.

  Określenie wyszukiwarka stosujemy do:

 • Stron internetowych serwisów wyszukujących – czyli implementacji oprogramowania wyszukującego działającego z interfejsem WWW ogólnodostępnym dla internautów
 • Oprogramowania przeznaczonego do indeksowania i wyszukiwania informacji w sieciach komputerowych: internecie.
 • Gromadzą w sposób automatyczny informacje o dokumentach tekstowych oraz plikach zgromadzonych w sieci (obszarze wyznaczonym dla wyszukiwarki do indeksowania).

  NEToskop to pierwsza polska wyszukiwarka internetowa, która w 1996 roku została napisana przez Jacka Surażskiego przy wsparciu Michała Rolskiego. W 1997 zadebiutowała w portalu internetowym wydawnictwa komputerowego Chip. W latach 2000-2002 była częścią portalu Poland.com, następnie przez rok prowadzona była przez firmę Netoskop Sp. z o.o., założoną przez autorów. W wielu rankingach i testach Netoskop był uznawany za najlepszą wyszukiwarkę polskojęzycznego Internetu.HITS (z ang. Hypertext Induced Topic Selection lub Hyperlink Induced Topic Search) – algorytm opracowany przez Jona Kleinberga w 1998 z myślą o silniku przeszukującym pod nazwą CLEVER, wykorzystywany do oceny relatywności tekstu względem termu.

  Spis treści

 • 1 Historia wyszukiwarek
 • 1.1 Historia wyszukiwarek na świecie
 • 1.2 Historia wyszukiwarek w Polsce
 • 2 Podział wyszukiwarek
 • 2.1 Wyszukiwarki oparte na analizie treści strony
 • 2.2 Wyszukiwarki oparte na analizie topologii sieci
 • 2.3 Wyszukiwarki oparte na zasadzie aukcji miejsc
 • 3 Reklamy w wyszukiwarkach
 • 4 Oprogramowanie wyszukiwarek
 • 4.1 Algorytmy stosowane w wyszukiwarkach
 • 4.2 Poprawa istotności oraz jakości wyników wyszukiwania
 • 5 Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach
 • 6 Zobacz też
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne
 • Keyword stuffing (dosł. napychanie wyrazami kluczowymi) - nieetyczna technika podwyższania rankingu strony internetowej za pomocą wypełniania sekcji META w dokumencie HTML (ale także i ciała dokumentu) spreparowanymi wyrazami kluczowymi.Archie – mechanizm wyszukiwawczy dla usługi FTP, pozwalający przeszukiwać zasoby plików na serwerach FTP; pierwotną implementację napisali w 1990 r. Alan Emtage i Peter J. Deutsch, ówcześni studenci Uniwersytetu McGill w Montrealu oraz Bill Heelan, jego pracownik.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Yandex – firma IT, która jest właścicielem największej rosyjskiej wyszukiwarki internetowej (ok. 64% rynku wyszukiwarek , ósma największa wyszukiwarka świata). Firma została założona w 1997 roku przez Arkadija Wołoża i Ilyę Segalovicha. Działa też na Białorusi, w Turcji, Ukrainie i w Kazachstanie. W 2001 r. twórcy portalu uruchomili polską wersję wyszukiwarki, która jednak nie zdobyła satysfakcjonującego udziału w rynku i wkrótce została zamknięta. Wiosną 2010 roku Yandex rozpoczął indeksowanie zagranicznych zasobów internetowych i uruchomił wyszukiwarkę Yandex.com. W 2009 i 2010 r. firma m.in. wykupiła udziały w izraelskiej spółce Vizi Information Labs rozwijającej technologię rozpoznawania twarzy, a także rosyjskie firmy zajmujące się cyfrowymi mapami (GIS Technology), sprzedażą reklam w sieci (Mediaselling) oraz gromadzeniem informacji o korkach (Smilink).
  NetSprint - wyszukiwarka internetowa opracowana przez firmę XOR Internet z Warszawy w 2000 roku, rozwijana przez NetSprint.pl Sp. z o.o..
  Bing (poprzednio: Windows Live Search i MSN Search) – stworzona przez amerykańską firmę Microsoft wyszukiwarka internetowa, początkowo jako część portalu MSN, później stała się częścią Windows Live, obecnie jest samodzielną wyszukiwarką. Producent nazywa ją nie tylko wyszukiwarką internetową, ale również silnikiem decyzyjnym ze względu na liczbę zaimplementowanych funkcji pomagających podjąć decyzję odnośnie np. restauracji czy biletów lotniczych.
  Doorway page - strona internetowa utworzona dla podbicia rankingu w wyszukiwarkach internetowych za pomocą pewnych popularnych fraz, jednak przekierowująca do innego miejsca.
  Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (ang. Search engine optimization – SEO; zwana także pozycjonowaniem) – procesy zmierzające do osiągnięcia przez dany serwis internetowy jak najwyższej pozycji w wynikach organicznych wyszukiwarek internetowych dla wybranych słów i fraz kluczowych. Proces pozycjonowania jest elementem szeroko pojętego marketingu internetowego. Pozycjonowanie bazuje na znanych elementach działania algorytmu wyszukiwarek, ciągłym poznawaniu nowych, które algorytmy biorą pod uwagę przy rangowaniu strony oraz na weryfikowaniu już istniejących.
  Bing (poprzednio: Windows Live Search i MSN Search) – stworzona przez amerykańską firmę Microsoft wyszukiwarka internetowa, początkowo jako część portalu MSN, później stała się częścią Windows Live, obecnie jest samodzielną wyszukiwarką. Producent nazywa ją nie tylko wyszukiwarką internetową, ale również silnikiem decyzyjnym ze względu na liczbę zaimplementowanych funkcji pomagających podjąć decyzję odnośnie np. restauracji czy biletów lotniczych.
  Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i dance, tancerka i projektantka mody.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.076 sek.