• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyszków - gmina

  Przeczytaj także...
  Leszczydół-Podwielątki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków.Leszczydół-Pustki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków.
  Brzeźniaki – kolonia wsi Świniotop w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków.

  Wyszków (do 1870 gmina Leszczydół; przejściowo gmina Wyszków nad Bugiem) – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ostrołęckim.

  Siedziba gminy to Wyszków.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 37 715 osób.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Loretto – osiedle wiejskie w Polsce położone w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków, około 2 kilometry od Świniotopu nad rzeką Liwiec.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Wyszków ma obszar 165,6 km², w tym:

 • użytki rolne: 53%
 • użytki leśne: 29%
 • Gmina stanowi 18,89% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Tulewo Górne (do 2011 Górki) – wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków.Kółko – kolonia wsi Skuszew w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Wyszków w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Wyszkow.png

  Sołectwa[]

  Deskurów, Drogoszewo, Fidest, Gulczewo, Kamieńczyk, Kręgi Nowe, Leszczydół-Działki, Leszczydół-Nowiny, Leszczydół-Podwielątki, Leszczydół-Pustki, Leszczydół Stary, Lucynów, Lucynów Duży, Łosinno, Natalin, Olszanka, Puste Łąki, Rybienko Nowe, Rybienko Stare, Rybno, Sitno, Skuszew, Ślubów, Świniotop, Tulewo, Tulewo Górne, Tumanek.

  Leszczydół-Działki (do 2010 Działki) – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków.Gmina Leszczydół (od 1870 gmina Wyszków nad Bugiem) – dawna gmina wiejska istniejąca w XIX wieku w guberni łomżyńskiej. Siedzibą władz gminy był Leszczydół (obecnie jest to skupisko – okolica szlachecka – odrębnych wsi o członie Leszczydół).

  Pozostałe miejscowości[]

  Błonie, Brzeźniaki, Giziewiczka, Kokoszczyzna, Kółko, Loretto, Rozalin.

  Sąsiednie gminy[]

  Brańszczyk, Dąbrówka, Jadów, Łochów, Rząśnik, Somianka, Zabrodzie

  Przypisy

  Lucynów (dawn. Lucynów Mały) – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków.Powiat wyszkowski - powiat w Polsce (w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wyszków.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kręgi Nowe – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków przy drodze krajowej nr 62.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gulczewo – wieś i sołectwo w Polsce położone w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Giziewiczka – leśniczówka w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków.
  Kamieńczyk (dawniej Kamieniec) – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków, położona w widłach Bugu i Liwca, 5 km na wschód od Wyszkowa. Do wsi należą przysiółki: Błonie i Suwiec.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.