• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa - Tarnobrzeg

  Przeczytaj także...
  Tarnobrzeg – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim. Siedziba władz powiatu tarnobrzeskiego w latach 1867-1975 oraz od 1999. Siedziba władz województwa tarnobrzeskiego w latach 1975-1998. W latach 1973-1976 miasto było siedzibą gminy wiejskiej Tarnobrzeg. Jeden z większych ośrodków przetwórstwa siarki w Polsce.Nowy Cmentarz żydowski w Tarnobrzegu – został założony w 1930 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Na powierzchni 0,8 ha zachowały się zaledwie 4 nagrobki. Teren jest uporządkowany i ogrodzony.
  Ulica Henryka Sienkiewicza w Tarnobrzegu to jedna z głównych ulic w Tarnobrzegu zaczynająca się na placu im. Bartosza Głowackiego i kończąca się na granicy z wsią Stale, jej odcinek od ul. Sikorskiego w kierunku Stalowej Woli leży w ciągu drogi wojewódzkiej nr 871. Ma 4,90 km długości.
  Mapa Tarnobrzega.png
  Wystawa

  Wystawa - osiedle Tarnobrzega w centralnej części miasta, powstałe na początku XXI wieku. Osiedle wybudowane zostało przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Tarnobrzegu. Administracyjnie przynależy do osiedla Siarkowiec. Osiedle leży w bezpośrednim sąsiedztwie Serbinowa, blisko znajdującego się na Serbinowie dawnego cmentarza żydowskiego. Na osiedlu znajdują się: supermarket Kaufland, miejski oddział PGNiG, rektorat PWSZ w Tarnobrzegu. Nazwa nie ma uzasadnienia historycznego i została - podobnie jak większość nazewnictwa nowego budownictwa w Tarnobrzegu - sztucznie wymyślona. Ulice: Kurasia, Gazowa, Sienkiewicza, 11 Listopada, Fróga.

  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu - wyższa szkoła zawodowa w Tarnobrzegu, utworzona na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2001 r.Kaufland – sieć sklepów należących do niemieckiej grupy Schwarz obejmującej także sieć sklepów Lidl. Działa w Niemczech, Czechach, na Słowacji, w Polsce, w Chorwacji, w Rumunii i w Bułgarii. Pierwszy sklep w Polsce otwarto w Stargardzie Szczecińskim w 2001 r. W tym samym roku uruchomiono sklepy Kaufland we Wrocławiu przy ulicy Legnickiej oraz w Legnicy przy ulicy Iwaszkiewicza. We wszystkich tych krajach zatrudnionych jest 119 000 pracowników oraz funkcjonuje obecnie ok. 1000 sklepów firmy. Sklepy sieci Kaufland zaliczają się do obiektów handlowych o dużej powierzchni (od 2500 do 12000 m), z niewielką galerią handlową.
  Siarkowiec – jedno z administracyjnych osiedli Tarnobrzega, utworzone na mocy uchwały Rady Miasta z 1991 r. Zajmuje obszar środkowo-wschodni miasta. Jest czwartym najludniejszym osiedlem Tarnobrzega (po Serbinowie, Wielopolu i Przywiślu). W skład osiedla wchodzą następujące ulice: Broniewskiego, Chopina, Konopnickiej, Sienkiewicza od skrzyżowania z ulicą Sikorskiego do przejazdu kolejowego - prawa strona numery parzyste, Słoneczna, Kopernika, Dworcowa, 11-go Listopada i Świętej Barbary.Osiedle mieszkaniowe to jednostka urbanistyczna charakteryzująca się ujednoliconą zabudową mieszkaniową, z uzupełnieniem w postaci infrastruktury usługowo-handlowej. Obiekty wewnątrz osiedla często połączone są siecią dróg wewnętrznych, przy jednoczesnym wydzieleniu dróg wyższych klas na zewnątrz.
  Warto wiedzieć że... beta

  Serbinów – jedno z największych osiedli mieszkaniowych Tarnobrzega znajdujące się w centralnej części miasta, zamieszkane przez ponad 13 tys. mieszkańców. Graniczy z osiedlami: Bogdanówka, Dzików, Piastów, Centrum, Mokrzyszów, Wystawa.
  Tarnobrzeg podzielony jest na 15 osiedli. Osiedla stanowią oficjalny, prawny podział administracyjny miasta. Powołane uchwałą Rady Miasta Tarnobrzega. Zgodnie z art.5 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. stanowią jednostkę pomocniczą gminy – czyli lokalną wspólnotę samorządową mieszkańców miasta Tarnobrzega.
  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) – największa spółka w Polsce zajmująca się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej. Działalność prowadzi głównie w Polsce, a także za granicą – w Libii, Pakistanie, Czechach, Danii, Niemczech.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.739 sek.