• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wysszaja Chokkiejnaja Liga  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Saryarka Karaganda (kaz. Сарыарқа Қарағанды, ros. ХК Сары-Арка Караганда) – kazachski klub hokejowy z siedzibą w Karagandzie.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

  Wysszaja Chokkiejnaja Liga (ros. Высшая Хоккейная Лига, pol. Wyższa Hokejowa Liga) – drugi poziom rosyjskich rozgrywek w hokeju na lodzie. Pierwszym jest Kontinientalnaja Chokkiejnaja Liga (KHL). Trzecim poziomem rozgrywek jest WHL-B.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Triumfatorzy
 • 3 Kluby uczestniczące
 • 3.1 Sezon 2010/2011
 • 3.2 Sezon 2011/2012
 • 3.3 Sezon 2012/2013
 • 3.4 Sezon 2013/2014
 • 4 Sezon 2014/2015
 • 5 Sezon 2015/2016
 • 6 Sezon 2016/2017
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne
 • 9 Zobacz też
 • Historia[]

  Do rozpadku ZSRR Wysszaja Liga była najwyższą klasą rozgrywkową. Drugą klasą ligową była do tego czasu Pierwaja Liga (ros. Первaя лигa), zaś niżej istniała jeszcze Wtoraja Liga (ros. Вторaя лигa). Tenże podział został unieważniony w 1992 po powstaniu niepodległego państwa Rosja. Wówczas Wysszaja Liga stała się drugą klasą rozgrywkową. Najwyższą została Superliga.

  Kondopoga (ros. Кондопога, karelski Kondupohju, fiń. Kontupohja) - miasto w północno- zachodniej części Federacji Rosyjskiej, w Republiki Karelii.Dinamo Petersburg (ros. Футбольный клуб «Динамо» Санкт-Петербург, Futbolnyj Kłub "Dinamo" Sankt-Pietierburg) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Petersburgu.

  Do końca sezonu 2007/08, mistrz rozgrywek Wysszaja Liga awansował do Superligi. Zasadą było, iż triumfator Wysszaja Liga był przyjmowany do Superligi, jeśli poza sukcesem sportowym spełniał także wymagania finansowe (jeśli nie, wówczas szansę gry w KHL otrzymywał klub przegrany w finale Wysszaja Liga). Jednak w obu przypadkach degradowany był ostatni zespół w Superlidze. Jeśli żaden z finalistów nie spełniał kryteriów, wówczas awans i degradacja nie odbywały się.

  Donbas Donieck (ukr. Хокейний клуб «Донбас» Донецьк, ros. Донбасс Донецк) – ukraiński klub hokejowy z siedzibą w Doniecku.Rossijskaja Chokkiejnaja Liga (ros. Российская хоккейная лига, РХЛ – pol. Rosyjska Hokejowa Liga, RHL) – trzeci poziom rosyjskich rozgrywek w hokeju na lodzie. Pierwszym jest Kontinientalnaja Chokkiejnaja Liga (KHL), drugim Wysszaja Chokkiejnaja Liga.

  Latem 2008 rozgrywki te zostały zastąpione przez rozgrywki Kontinientalnaja Chokkiejnaja Liga (trzecim poziomem rozgrywek była wówczas Pierwaja Liga). Od tego czasu zaniechano możliwości awansu triumfatora Wysszaja Liga do KHL, a ewentualne przyjęcie klubów do KHL następuje na podstawie decyzji uznaniowej (związanej także ze stanem finansowym klubu).

  Mistrzostwa ZSRR w hokeju na lodzie – rozgrywki o mistrzostwo Związku Radzieckiego w hokeju na lodzie, odbywały się w latach 1946-1991.Rosyjska Superliga w hokeju na lodzie – najwyższa liga rozgrywkowa hokeju na lodzie w Rosji w latach 1992-2008 w Rosji.

  W 2010 mistrzem rozgrywek WL została drużyna Jugra Chanty-Mansyjsk. W tym samym roku zakończono działalność Wysszaja Liga i w jej miejsce stworzono rozgrywki w nowej formule pod nazwą Wysszaja Chokkiejnaja Liga.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Łokomotiw Jarosław (ros. Локомотив Ярославль) – rosyjski klub hokejowy z siedzibą w Jarosławiu, występujący w lidze KHL / WHL.
  Mołodiożnaja Chokkiejnaja Liga (ros. Молодёжная Хоккейная Лига - pol. Młodzieżowa Hokejowa Liga) – drugi poziom ligowy juniorskich rozgrywek hokeja na lodzie w Rosji.
  SKA Karelia (ros. СКА-Карелия) – rosyjski klub hokejowy z główną siedzibą w Petersburgu i grający w Kondopodze.
  Puchar Bratina (ros. Кубок Братина) – przechodnie trofeum przyznawane za zwycięstwo w rosyjskich rozgrywkach hokeja na lodzie, Wysszaja Chokkiejnaja Liga (WHL). Uczestniczą w nich także pojedyncze zespoły z innych państw.
  Katastrofa lotu Yak Service 9633 wydarzyła się 7 września 2011 roku na lotnisku Tunoszna w Jarosławiu. Był to lot czarterowy z Jarosława do Mińska, który obsługiwał Jakowlew Jak-42D o znakach RA-42434. Lot został najęty przez rosyjski klub hokejowy Łokomotiw Jarosław. Samolot rozbił się około 500 metrów po starcie. Spośród 45 osób na pokładzie, 43 zginęły na miejscu, a dwie zostały ciężko ranne. 12 września 2011 jeden z poszkodowanych zmarł w szpitalu, zwiększając tym samym liczbę ofiar do 44. Ostatecznie skutki katastrofy przeżyła 1 osoba.
  Pierwienstwo Wysszej Chokkiejnoj Ligi (ros. Первенство Высшей хоккейной лиги – pol. Rosyjska Hokejowa Liga, RHL) – trzeci poziom rosyjskich rozgrywek w hokeju na lodzie. Pierwszym jest Kontinientalnaja Chokkiejnaja Liga (KHL), drugim Wysszaja Chokkiejnaja Liga.
  Jugra Chanty-Mansyjsk (ros. Югра Ханты-Мансийск) – rosyjski klub hokejowy z siedzibą w Chanty-Mansyjsk, występujący w rozgrywkach KHL.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.