• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyspy Zawietrzne - Afryka

  Przeczytaj także...
  Na mapach: 16°42′00″N 22°59′36″W/16,700000 -22,993333 Ilhéu Rabo de Junco (Djeu Rób d Junk w języku krioulo z Wysp Zielonego Przylądka) to wysepka położona blisko 500 m na zachód od najbliższego punktu wyspy Sal. Administracyjnie jest częścią jednostki samorządowej Sal. Wysepka jest wulkaniczną podwodną górą i kiedyś była połączona z resztą wyspy.Republika Zielonego Przylądka rozłożona jest na archipelagu Wysp Zielonego Przylądka (port. Arquipelago de Cabo Verde) w środkowej części Oceanu Atlantyckiego, 620 km na zachód od wybrzeży Afryki, na wysokości Przylądka Zielonego.
  Sal – jedna z wysp archipelagu Wysp Zielonego Przylądka zaliczana do Wysp Zawietrznych. Nazwa Sal to także jeden z 22 okręgów administracyjnych (port. concelho) Republiki Zielonego Przylądka.
  Mapa Wysp Zielonego Przylądka

  Wyspy Zawietrzne (port. Ilhas de Barlavento) – północna grupa wysp archipelagu Wysp Zielonego Przylądka.

  Wyspy Zawietrzne dzielą się na dwie części: zachodnią i wschodnią. Na część zachodnią składają się głównie rolnicze wyspy: Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia oraz São Nicolau, do części zachodniej należą także małe drobne skaliste wysepki na zachodnich krańcach archipelagu. Do części wschodniej zalicza się wyspy Sal i Boa Vista, które są płaskimi, do niedawna bezludnymi wyspami, bazującymi gospodarczo na otrzymywaniu soli, a obecnie zwracają się coraz chętniej w stronę turystyki.

  Gospodarka – całokształt działalności gospodarczej prowadzonej w danym regionie (gospodarka regionalna), kraju (gospodarka narodowa) lub na całym świecie (gospodarka światowa). Działalność ta polega na wytwarzaniu dóbr i świadczeniu usług zgodnie z potrzebami ludności. Najprostszy podział gospodarki wyróżnia trzy sektory: usługi, przemysł, rolnictwo.Halit – minerał z gromady halogenków. Nazwa pochodzi od greckich słów halos – sól, słony, oraz lithos – kamień. Minerał znany i używany od czasów starożytnych. Głównym składnikiem jest chlorek sodu.

  Mniejszymi wysepkami archipelagu są: Ilhéu de Sal Rei, Ilhéu do Baluarte, Ilhéu dos Pássaros, Ilhéu Rabo de Junco.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • geografia Republiki Zielonego Przylądka
 • Wyspy Podwietrzne
 • Warto wiedzieć że... beta

  Santo Antão (z port. "Święty Antoni"; kreol. Sontonton) – wyspa najdalej na zachód położona i największa wśród Wysp Zawietrznych, które wchodzą w skład Wysp Zielonego Przylądka. Z wiekszych wysp najbliżej niej na południowy wschód leży São Vicente, którą oddziela kanał o nazwie Canal de São Vicente. Jest najdalej na zachód położoną większą wyspą z Wysp Zielonego Przylądka i całego kontynentu afrykańskiego oraz drugą co do wielkości wśród Wysp Zielonego Przylądka.
  São Nicolau (z port. Święty Mikołaj) jest wyspą należącą do archipelagu Wysp Zawietrznych, które wchodzą w skład Wysp Zielonego Przylądka.
  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.
  Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.
  Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.
  Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.