• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyspy Pod Wiatrem

  Przeczytaj także...
  Manuae (ang. Scilly) – mały atol na Oceanie Spokojnym, położony w archipelagu Wysp Towarzystwa. Stanowi część rozległego terytorium Polinezji Francuskiej, należy do gminy Maupiti. Jest najdalej położonym na zachód atolem grupy Wysp Pod Wiatrem, stanowiącej część archipelagu Wysp Towarzystwa. Rozległą lagunę wewnątrz atolu otacza pierścień rafy i niewielkich wysepek; atol jest zamieszkany przez ludzi.The Royal Society, Towarzystwo Królewskie w Londynie, dokładniej The Royal Society of London for Improving Natural Knowledge – angielskie towarzystwo naukowe o ograniczonej liczbie członków (ok. 500 członków krajowych i ok. 50 członków zagranicznych) pełniące funkcję brytyjskiej akademii nauk. Skupia przedstawicieli nauk matematycznych i przyrodniczych.
  Trachit, trachyt – obojętna skała wylewna, leżąca w grupie skał nasyconych krzemionką, w klasie sjenitu i trachitu.

  Wyspy Pod Wiatrem (fr.: Îles sous le Vent, ang. Leeward Islands) – grupa wysp w archipelagu Wyspy Towarzystwa, należących do Polinezji Francuskiej. Stanowią jedną z 5 jednostek podziału administracyjnego tego terytorium. Ich łączna powierzchnia to 471 km², a ludność - 30,2 tys. (2002). Stolicą regionu jest Uturoa (3,6 tys., 2002) na wyspie Raiatea.

  Maupiti – mały koralowy atol z wulkaniczną wyspą pośrodku. Wyspa jest położona na zachód od Wysp Pod Wiatrem, należy do Polinezji Francuskiej. Wyspa znajduje się w odległości 40 km od Bora-Bora.Kolonia (z łac. colonia „osada rolnicza”) – posiadłość państwa, nazywanego krajem macierzystym bądź metropolią, znajdująca się poza jego granicami i podlegająca bezpośredniej zależności politycznej i gospodarczej. Pierwsze kolonie zakładano już w starożytności w rejonie morza Śródziemnego, w okresie tak zwanej wielkiej kolonizacji greckiej. Najwięcej kolonii powstało w efekcie wielkich odkryć geograficznych. Do XIX wieku obie Ameryki, Azja, Afryka i Australia zostały spenetrowane przez europejskich osadników. Polityka promująca zajmowanie terytoriów zamorskich przez państwa wysoko rozwinięte określona została mianem kolonializmu.

  Wyspy zostały odkryte przez Jamesa Cooka 12 kwietnia 1769 podczas brytyjskiej ekspedycji naukowej na Ocean Spokojny, której celem miała być obserwacja przejścia Wenus przez tarczę słoneczną, co było niezwykle ważne dla Admiralicji Brytyjskiej dla obliczenia dokładnie wymiarów Ziemi w celach kartograficznych. Całej grupie wysp wraz z sąsiednimi Wyspami Na Wietrze (ang.: Windward Islands) nadał nazwę Wysp Towarzystwa (ang.: Society Islands) na cześć brytyjskiego Royal Society. W 1843 wyspy zostały francuskim protektoratem, a od 1880 - kolonią.

  Huahine – wyspa na Oceanie Spokojnym, w Polinezji Francuskiej, na Wyspach Pod Wiatrem w archipelagu Wysp Towarzystwa. Wyspa stanowi gminę o tej samej nazwie. W czasie przypływu tworzą się dwie wyspy Huahine Nui i Huahine Iti.Motu One (także: Bellinghausen) – mały atol na Oceanie Spokojnym, położony w archipelagu Wysp Towarzystwa. Jest niezamieszkany, stanowi część rozległego terytorium Polinezji Francuskiej, administracyjnie przynależy do gminy Maupiti. Lagunę wewnątrz atolu otacza pierścień rafy i niskich piaszczystych wysepek. Motu One jest najmniejszym atolem grupy Wysp Pod Wiatrem, stanowiącej część archipelagu Wysp Towarzystwa, aczkolwiek ma nieznacznie większą powierzchnię lądową niż atol Maupihaa (który ma rozleglejszą lagunę).

  Wyspy są górzyste, zbudowane ze skał wulkanicznych - trachitów, dolerytów i bazaltów. Działalność wulkaniczna na obszarze wysp już się zakończyła.

  Wyspy Pod Wiatrem[ | edytuj kod]

 • Raiatea - największa z wysp,
 • Huahine - w czasie przypływu tworzy dwie wyspy Huahine Nui i Huahine Iti,
 • Bora-Bora
 • Maupiti
 • Tahaa (Uporu)
 • Tupai
 • Manuae (Scilly)
 • Maupihaa (Mopelia)
 • Motu One
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Egzonim przyjęty przez KSNG uchwałą nr 24/2010.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcia satelitarne
 • Wyspy Towarzystwa (fr. Îles de la Société, ang. Society Islands) – archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polinezja Francuska – wspólnota zamorska Francji obejmująca 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji. Łączna powierzchnia wysp to 3521 km², a ludność – 259,7 tys. mieszk. (2007). Stolicą tego terytorium jest Papeete (26 tys., 2007) na wyspie Tahiti. Językiem urzędowym jest język francuski.
  Uturoa – miasto w Polinezji Francuskiej, na wyspie Raiatea. Według danych szacunkowych na rok 2008 liczy 3 821 mieszkańców.
  Protektorat (z łac. protectio – osłona) – jedna z form zależności politycznej, w której państwo posiadające własny ustrój uzależnione jest w swej polityce od państwa silniejszego (protektora). Protektorat zachowuje jako kraj niektóre swoje instytucje, rząd i administrację, ale znajduje się pod kontrolą obcego państwa, które prowadzi jego sprawy zewnętrzne np. politykę zagraniczną i gospodarczą.
  Tahaa (tah. Tahaʻa) – wyspa wulkaniczna na Oceanie Spokojnym w Polinezji Francuskiej, wśród Wysp Pod Wiatrem w archipelagu Wysp Towarzystwa.
  Diabaz (inna nazwa doleryt) – magmowa skała wulkaniczna o składzie mineralnym bazaltu ale o grubszym ziarnie (paleobazalt). Najczęściej nazywa się tak skały powstałe w erze paleozoicznej, zwłaszcza w dolnej jej części. Zawiera dużo wapnia. Składa się z plagioklazu i piroksenu, ma strukturę ofitową.
  Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.
  James Cook (ur. 27 października/7 listopada 1728 w Marton koło Middlesbrough, zm. 14 lutego 1779 na wyspie Hawaiʻi) – angielski kapitan, żeglarz i odkrywca.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.