• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyspy Perłowe

  Przeczytaj także...
  Zatoka Panamska (hiszp. Golfo de Panamá) - zatoka Oceanu Spokojnego u południowych wybrzeży Panamy. Jej szerokość wynosi około 185-250 km. Głębokość dochodzi do 200 m.Panama (Republika Panamy, República de Panamá) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią (225 km) i Kostaryką (330 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 555 km, ponadto 2490 km wybrzeża morskiego. Znana głównie z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki nie muszą opływać Ameryki Południowej i przechodzić przez Cieśninę Magellana.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Wyspy Perłowe (hiszp. Archipiélago de las Perlas) - grupa ok. 90 wysp i 100 bezimiennych wysepek położonych w Zatoce Panamskiej ok. 50 km od wybrzeża Panamy.

  Największe z nich to Isla del Rey - 234 km² i Isla San José - 44 km². Najbardziej znaną wyspą archipelagu jest Contadora - najważniejszy ośrodek turystyczny w tym regionie. Pozostałe wyspy to m.in. Isla Casaya, Isla Casayeta, Isla Galera, Isla Bolano, Isla Buena Vista, Isla Saboga.

  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.Contadora – wyspa położona w Zatoce Panamskiej w archipelagu Wysp Perłowych na Oceanie Spokojnym. Powierzchnia: ok. 3 km². Wchodzi w skład prowincji Panama, położona jest ok. 60 km na południe od stolicy kraju. Popularne miejsce wycieczek turystycznych. Klimat tropikalny.

  Znane były już konkwistadorom.

  Przypisy

  1. R. Reid (et. al) Central America on a Shoestring, Lonely Planet Publications, 2007, ISBN 1-74104-596-7, s.669  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Konkwista (hiszp. conquista - podbój, zdobycie) - hiszpańskie wyprawy zbrojne, podejmowane od końca XV wieku w celu podboju nowo odkrytych terytoriów zamorskich w Amerykach, Afryce i Indiach. Ówczesnym usprawiedliwieniem konkwisty była walka z niewiernymi (muzułmanie) oraz nawracanie nowych ludów na katolicyzm. De facto sprowadzało się to do rozszerzania władzy monarchii. Przyczyny konkwisty są dość szerokie. Po zakończeniu toczonej na Półwyspie Iberyjskim przeciwko Maurom rekonkwisty, zarówno Królestwo Portugalii jak i połączone unią Kastylia i Aragonia szukały dalszych dróg ekspansji. Dla bezrobotnej od pewnego czasu szlachty konkwista oznaczała nowe zajęcie, dawała jednocześnie szansę szybkiego awansu społecznego rzeszom niższych warstw społecznych, które w Nowym Świecie szukały lepszego życia - przykładem takiej kariery może być jeden z bardziej znanych konkwistadorów (hiszp. zdobywców) Francisco Pizarro, pierwotnie pasterz świń z Estremadury.
  Isla del Rey – największa wyspa w archipelagu Wysp Perłowych w Zatoce Panamskiej (część Oceanu Spokojnego). Współrzędne geograficzne: 8°22′N 78°54′W/8,366667 -78,900000. Najwyższy punkt na wyspie wznosi się na wysokość 221 m n.p.m. Pod względem administracyjnym należy do prowincji Panamá. Najważniejszą miejscowością na wyspie jest San Miguel, które zamieszkuje około 700 mieszkańców. Isla del Rey to druga pod względem powierzchni, po wyspie Coiba, wyspa Panamy.
  Isla San José – druga pod względem wielkości wyspa w archipelagu Wysp Perłowych o powierzchni 44 km². Znajduje się na niej kilkadziesiąt plaż pomiędzy skalistym wybrzeżem. Fauna obejmuje m.in. dziki i jelenie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.