• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyspy Ottawa

  Przeczytaj także...
  Terytoria Północno-Zachodnie (ang. Northwest Territories lub NWT, fr. Territoires du Nord-Ouest lub TNO) – terytorium Kanady leżące w środkowej części północnych obszarów Kanady. NWT graniczy z terytoriami Jukon na zachodzie i Nunavut na wschodzie oraz z prowincjami: Kolumbia Brytyjska, Alberta i Saskatchewan. Północną granicą terytorium są wybrzeża Morza Arktycznego. W skład terytorium wchodzi także szereg wysp, w tym część wyspy Wiktorii, Wyspa Banksa i wiele pomniejszych. Teoretycznie też należy do niego trójkąt zawarty pomiędzy południkami, z wierzchołkiem na biegunie północnym.Zatoka Jamesa (ang. James Bay, fr. baie James) – zatoka w południowej części Zatoki Hudsona. Wejście do zatoki, wyznaczone przez przylądki Pointe Louis-XIV i Cap Henrietta-Marie ma szerokość 160 km. Jej długość wynosi około 480 km.
  Edredon, kaczka edredonowa, miękkopiór (Somateria mollissima) – duży ptak wodny z rodziny kaczkowatych, zamieszkujący w zależności od podgatunku:

  Wyspy Ottawa - archipelag niedaleko wschodniego wybrzeża Zatoki Hudsona. Administracyjnie należy do kanadyjskiego terytorium Nunavut. Do archipelegu należą 24 niewielkie wyspy położone niedaleko północno-zachodniego wybrzeża Półwyspu Ungawa. Największe wyspy to: Booth, Bronson, Gilmour, Perley, J. Gordon, Paltee, i Eddy. Najwyższy punkt archipelegu znajduje się na wyspie Gilmour, 549 m n.p.m.

  Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.Wyspy Belchera (ang. Belcher Islands, fr. Îles Belcher) – archipelag w Zatoce Hudsona w Kanadzie, administracyjnie należący do terytorium Nunavut. Wioska Sanikiluaq na północnym krańcu Wyspy Flaherty jest najbardziej wysuniętą na południe miejscowością Nunavutu. Inne główne wyspy w liczącym 1 500 wysp archipelagu to Wyspa Kugong, Wyspa Moore, Wyspa Tukarak, Wyspa Innetalling, Wyspa Wiegand, Wyspa Split, Wyspa Snape i Wyspa Mavor.

  Historia[]

  Wyspy Ottawa zawsze należały do Terytoriów Północno-Zachodnich. Dopiero w 1999, kiedy utworzono terytorium Nunavut, w jego skład weszły wszystkie wyspy znajdujące się w zatokach Hudsona i Jamesa, w tym archipelag Wysp Ottawa.

  Fauna[]

  Wyspy Ottawa oraz Wyspy Belcher są terenami lęgowymi podgatunków edredonów.

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne
 • 2006 Beluga Statistics From Weekly Reports (Zawiera mapę regionu)
 • Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Terytorium – w Kanadzie obok prowincji podstawowa jednostka administracyjna, obejmujące tereny północnej Kanady. Te bardzo rozległe i słabo zaludnione obszary podzielone są na trzy terytoria:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.