• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyspy Na Wietrze

  Przeczytaj także...
  Tahiti – wyspa w południowej części Oceanu Spokojnego w archipelagu Wysp Towarzystwa (Wyspy Na Wietrze); największa wśród wysp Polinezji Francuskiej, polityczne, gospodarcze i kulturalne jej centrum. Pierwotna nazwa Otaheiti.Mehetia – wyspa wulkaniczna należąca do grupy Wyspy Na Wietrze w archipelagu Wyspy Towarzystwa w Polinezji Francuskiej.
  Papeete (wymowa: /papeʔete/) – stolica Polinezji Francuskiej, położona na wyspie Tahiti wchodzącej w skład Wysp Towarzystwa. Drugie co do wielkości miasto kraju.

  Wyspy Na Wietrze (fr. Îles du Vent, ang. Windward Islands) – grupa wysp wchodząca w skład archipelagu Wysp Towarzystwa, położonych nieco bardziej na wschód od drugiej grupy wysp tego archipelagu – Wysp Pod Wiatrem.

  Wyspy Na Wietrze stanowią część francuskiej zbiorowości zamorskiej Polinezji Francuskiej. Są one jedną z 5 jednostek podziału administracyjnego tego terytorium. Zamieszkuje je 194,9 tys. osób (2002), co stanowi blisko 4/5 ludności całej Polinezji Francuskiej. Powierzchnia wysp wynosi 1176 km². Stolicą regionu i całego terytorium jest Papeete – 26,2 tys. (2002).

  Wyspa wulkaniczna - wyspa, która powstała przez wynurzenie się wzniesienia wulkanicznego ponad powierzchnię morza. Wyspy takie występują zwłaszcza w łukach wyspowych za strefą subdukcji lub w miejscach, gdzie pod skorupą ziemską znajdują się plamy gorąca. Są to wystające ponad powierzchnię wody fragmenty podwodnych wulkanów, np. Hawaje.Maiao – wyspa wulkaniczna w archipelagu Wysp Towarzystwa, wchodząca w skład Polinezji Francuskiej. Wyspa ma powierzchnię 9 km², liczy 280 stałych mieszkańców (2002). Administracyjnie stanowi część gminy Moorea-Maiao, należącą do regionu Wysp Na Wietrze (leży na zachód od Moorei). Najwyższym punktem wyspy jest wzniesienie o wysokości 154 m n.p.m.. Wyspa została odkryta w 1767 roku przez angielskiego żeglarza i odkrywcę Samuela Wallisa. Jest to wyspa najbardziej oddalona od kontynentów: 5795 km dzieli ją od Australii, 9155 km od Azji (Kamczatka) 6274 km od Ameryki Północnej, 7453 km od Ameryki Południowej i 6325 km od Antarktydy.

  W skład archipelagu wchodzą następujące wyspy:

 • Tahiti,
 • Moorea,
 • Mehetia,
 • Tetiaroa,
 • Maiao.
 • Trzy pierwsze wyspy są pochodzenia wulkanicznego, pozostałe dwie to atole koralowe.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Egzonim przyjęty przez KSNG uchwałą nr 24/2010.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wyspy Towarzystwa (fr. Îles de la Société, ang. Society Islands) – archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Atol – typ płaskiej wyspy koralowej położonej na oceanie, składającej się z rafy koralowej w kształcie pierścienia otaczającego centralną depresję. Depresja ta nazywana laguną może być częścią wyłonionej wyspy, stanowić niewielki, lecz odrębny zbiornik wodny lub też być połączona z morzem.
  Wspólnota zamorska (collectivités d’outre-mer lub COM) – termin wprowadzony poprawką do konstytucji 28 marca 2003, by określić niektóre terytoria Francji, które wcześniej nosiły nazwę terytoriów zamorskich (territoire d’outre mer) lub wspólnot terytorialnych o szczególnym statusie (collectivités territoriales à statut particulier).
  Polinezja Francuska – wspólnota zamorska Francji obejmująca 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji. Łączna powierzchnia wysp to 3521 km², a ludność – 259,7 tys. mieszk. (2007). Stolicą tego terytorium jest Papeete (26 tys., 2007) na wyspie Tahiti. Językiem urzędowym jest język francuski.
  Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.
  Moorea – wyspa wulkaniczna w archipelagu Wysp Towarzystwa, wchodząca w skład Polinezji Francuskiej, położona 17 km na północny zachód od Tahiti. Wyspa ma powierzchnię 134 km², liczy ponad 16 000 stałych mieszkańców (2007). Administracyjnie stanowi część gminy Moorea-Maiao, należącą do regionu Wysp Na Wietrze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.