• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyspy Kokosowe - Mjanma

  Przeczytaj także...
  Cieśnina Kokosowa (ang. Coco Channel; birm. Koko Yay Kyaung) - cieśnina w Azji Południowo-Wschodniej, między należącym do Indii archipelagiem Andamanów a birmańskimi Wyspami Kokosowymi. Łączy Morze Andamańskie na wschodzie z Zatoką Bengalską na zachodzie. Jej szerokość wynosi ok. 20 kilometrów.Język birmański – język z grupy tybeto-birmańskiej języków chińsko-tybetańskich, używany jako język ojczysty przez około 35 milionów ludzi oraz przez dalsze 10 milionów jako środek komunikacji ponadetnicznej w Mjanmie, gdzie posiada status języka urzędowego. Do jego zapisu stosuje się pismo birmańskie.
  Andamany – archipelag leżący na Oceanie Indyjskim pomiędzy Zatoką Bengalską a Morzem Andamańskim. Wchodzi w skład indyjskiego terytorium związkowego Andamany i Nikobary.

  Wyspy Kokosowe (birm. Koko Kyunsu, ang. Coco Islands) – archipelag na Oceanie Indyjskim, należący do Mjanmy. Geograficznie Wyspy Kokosowe zaliczają się do archipelagu Andamanów i oddzielone są od jego indyjskiej części szeroką na 20 km Cieśniną Kokosową. Leżą 300 km na południe od wybrzeży birmańskiego stałego lądu.

  Mjanma albo Birma (także: Myanmar, Mianma; Republika Związku Mjanmy) – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Większymi miastami są Rangun, Mandalaj i Basejn. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem.Ocean Indyjski (Indyk) – trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący około 20% powierzchni Wszechoceanu. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Indyjski.

  Z powodu strategicznego położenia archipelag został w 1994 roku wydzierżawiony Chińskiej Republice Ludowej. Chińczycy umiejscowili na wyspach wojskowe lotnisko i urządzenia radarowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.794 sek.