• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyspy Jońskie

  Przeczytaj także...
  Zakintos (gr. Ζάκυνθος, zapisywane także: Zakyntos, Zakynthos, Zakinthos, Hyrie, Zante) – wyspa grecka w na Morzu Jońskim, trzecia do wielkości wyspa oraz prefektura grecka w archipelagu Wysp Jońskich. Położona jest na zachód od Peloponezu. Nazwa wyspy pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Region Wyspy Jońskie (nwgr. Ιόνια Νησιά, trl. Iónioi Nī́soi) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony na wschodnim krańcu kraju. Obejmuje swoim obszarem większą część archipelagu Wyspy Jońskie bez wysp południowych leżących u południowo-wschodnich wybrzeży Peloponezu jak Kithira Antikithira i Elafonisos. Region graniczy z innymi regionami przez wody Morza Jońskiego: od wschodu z regionem Epir i regionem Grecja Zachodnia, od północy z Albanią a od zachodu z Włochami.
  Archipelag Wysp Jońskich

  Wyspy Jońskie (nwgr. Ιόνια Νησιά) – archipelag na Morzu Jońskim rozciągnięty wzdłuż zachodnich wybrzeży Grecji i częściowo Albanii.

  Wyspy[]

  W skład archipelagu wchodzą następujące większe wyspy:

 • Kefalinia (781 km²)
 • Korfu (592 km²)
 • Zakintos (402 km²)
 • Leukada (302 km²)
 • Kithira (279 km²)
 • Itaka (96 km²)
 • Paksos (19 km²)
 • a także pomniejsze wysepek u zachodnich wybrzeży Grecji, m.in. Kalamos, Kastos, Skorpios, Antipaksos, Meganisi, Pandikonisi oraz te położone u południowo-wschodnich wybrzeży Peloponezu jak Andikíthira i Elafonisos.

  Meganisi (gr. Μεγανήσι) - grecka wyspa na Morzu Jońskim, w archipelagu Wysp Jońskich. Leży na południowy wschód od Leukady. Populacja wyspy wynosi 1092 mieszkańców (2001) a powierzchnia 22,4 km². Do Meganisi należą oprócz tego dwie inne wyspy Skorpios oraz Sparli.Prowincje Iliryjskie (fran. Provinces illyriennes) – ziemie na północnym i wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego, wchodzące w skład Francji za rządów Napoleona. Obejmowały obszar 55 tys. km², zamieszkany przez 1,5 mln ludności.

  Przynależność administracyjna[]

  Większą część archipelagu Wysp Jońskich obejmuje grecki region Wyspy Jońskie ze stolicą w Korfu. Region ten nie obejmuje jednak wysp położonych w południowej części, którymi administruje region Attyka.

  Historia[]

  W latach 1267-1386 należały do Królestwa Sycylii. W 1386 podbiła je Republika Wenecka. W 1797 włączone do Francji. W 1800 utworzono tu Republikę Siedmiu Wysp pod protektoratem rosyjsko-tureckim. W 1807 zwrócono wyspy Francji (od 1809 w składzie Prowincji Iliryjskich). W 1810 Wyspy Jońskie przejęła pod kontrolę Wielka Brytania. W 1815 Wyspy Jońskie stały się niepodległą republiką pod częściowym protektoratem Wielkiej Brytanii. W 1864 republikę włączono do Grecji.

  Antipakos – mała, grecka wyspa położona 3 km od Paksos, w archipelagu Wysp Jońskich. Z spisu powszechnego wynika, że w 2001 wyspę zamieszkiwało 64 osoby. Administracyjnie wyspa należy do gminy Paksos położonej w prefekturze Korfu. Na wyspie znajdują się duże pola upraw winogron, z których powstaje lokalne wino. Na Atipakos znajduje się kilka atrakcyjnych dla turystów plaż. Wyspa posiada także port znajdujący się w miejscowości Agrapidia.Leukada, także: Leukas, Lefkada, Lefkas (starogr. Λεύκας, nowogr. Λευκάδα) – wyspa na Morzu Jońskim u zachodnich wybrzeży Grecji. Wchodzi w skład archipelagu Wysp Jońskich. Powierzchnia ok. 356 km² (według innych źródeł 302 km²), ok. 20 tys. mieszkańców (2000). Powierzchnia górzysta (wysokość do 1158 m n.p.m.), porośnięta twardolistnymi zaroślami frygany.


 • Zjednoczone Kraje Wysp Jońskich • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kalamos (gr. Κάλαμος) jest górzystą grecką wyspą na Morzu Jońskim, należącą do archipelagu Wysp Jońskich. Populacja wyspy wynosi około 600 mieszkańców, ale w trakcie sezonu letniego populacja znacząco wzrasta przez licznie odwiedzających wyspę turystów. Kalamos jest jedną z greckich gmin należących do prefektury z siedzibą w mieście Lefkas. Spis ludności w 2001 wykazał 543 mieszkańców. Powierzchnia wyspy wynosi 25 km². Najwyższa góra na Kalamos wznosi się 754 m n.p.m.
  Region Attyka – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony na Półwyspie Attyckim i w dużej części na terenie historycznej krainy Attyka. Oprócz tradycyjnych obszarów do współczesnego regionu administracyjnego Attyka włączona jest też północna część Półwyspu Argolidzkiego oraz wyspa Kythira. Region zajmuje obszar około 3800 km² i graniczy z regionem Grecja Środkowa i regionem Peloponez.
  Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).
  Korfu albo Kerkyra (gr. Κέρκυρα) – miasto w Grecji, stolica wyspy Korfu i prefektury Kerkira w regionie administracyjnym Wyspy Jońskie, około 39,4 tys. mieszkańców (stan z roku 2001).
  Królestwo Sycylii - państwo założone w 1130 przez Rogera II. Obejmowało ono obszary całej wyspy Sycylii i południowej części Półwyspu Apenińskiego z Neapolem.
  Andikíthira (gr. Αντικύθηρα) - grecka wyspa zaliczana do Wysp Jońskich, położona w połowie drogi między wyspą Kithira a zachodnimi brzegami Krety. Wchodzi w skład nomarchii Pireus. Zajmuje powierzchnię 20,43 km², a zamieszkuje ją zaledwie 44 mieszkańców. Wyspa ma podłużny kształt o przebiegu NNW-SSE.
  Peloponez (Półwysep Peloponeski, nwgr. Πελοπόννησος, Peloponnisos, w średniowieczu znany pod nazwą Morea, gr. Μωρέας lub Μωριάς) – półwysep i kraina historyczna w Grecji. Stanowi najdalej na południe wysuniętą część Półwyspu Bałkańskiego i kontynentalnej Grecji. Znajduje się między Morzem Jońskim a Egejskim. Połączony jest z lądem Przesmykiem Korynckim przeciętym Kanałem Korynckim. Od północy Peloponez ograniczony jest Zatoką Koryncką i Patraską. Silnie rozczłonkowana linia brzegowa tworzy liczne mniejsze półwyspy: Argolidzki, Lakoński, Mani, Mesyński i zatoki: Sarońską, Argolidzką, Meseńska, Kiparysyjską. Powierzchnia Peloponezu wynosi 21,4 tys. km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.