• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyspy Japońskie

  Przeczytaj także...
  Sado (jap. 佐渡市, Sado-shi) – miasto położone na wyspie Sado (佐渡島 lub 佐渡ヶ島, oba zapisy czytane jako Sado-ga shima) w regionie Chūbu (prefektura Niigata w Japonii). Od 2004 obejmuje obszar całej wyspy, mimo że część terenu z całkowitej powierzchni 855,10 km² pozostaje niezurbanizowana. Pomijając "Terytoria Północne" (kilka spornych z Rosją i okupowanych przez nią wysp archipelagu Kuryli), Sado jest szóstą co do wielkości wyspą w Japonii, zaraz po Okinawie.Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Wyspy Japońskie
  Wyspy Japońskie – mapa topograficzna (przedstawiająca powierzchniowe elementy)

  Wyspy Japońskie (jap. 日本列島 Nihon Rettō)archipelag wysp w zachodniej części Oceanu Spokojnego, rozciągający się wzdłuż wschodniego wybrzeża Azji, tworzący łuk długości 2990 km. Wyspy Japońskie wchodzą w skład państwa Japonii, do której należą też inne archipelagi, m.in. Riukiu (Nansei Shotō) i Ogasawara. Razem z Archipelagiem Malajskim zamyka cztery wielkie morza przybrzeżne: Ochockie, Japońskie, Żółte i Wschodochińskie.

  Japońskie wyspy w Oceanii obejmują grupy wysp i samotne wyspy rozciągające się pomiędzy Wyspami Japońskimi a Marianami. Administracyjnie wchodzą one w skład prefektury Tokio (z wyłączeniem wysp Daitō, które wchodzą w skład prefektury Okinawa). Łączna powierzchnia wysp wynosi 160,3 km²Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  W skład archipelagu Wysp Japońskich wchodzi około czterech tysięcy wysp. Cztery największe to (wymieniając od północy):

 • Hokkaido 83 455 km²
 • Honsiu 227 693 km²
 • Sikoku 17 780 km²
 • Kiusiu 39 809 km²
 • Zamieszkanych jest też około 550 mniejszych wysp, z których ważniejsze to:

 • Cuszima 696,3 km²
 • Awaji 592,2 km²
 • Sado 855,1 km²
 • Około 3000 wysp jest niezamieszkałych.

  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.Riukiu (jap. 南西諸島, Nansei Shotō) – archipelag rozciągający się między Tajwanem a Kiusiu, należący do Japonii. Japońska nazwa Nansei Shotō oznacza „Wyspy Południowo-Zachodnie”. Oddziela Morze Wschodniochińskie od Morza Filipińskiego.

  Zobacz też[]

 • wyspy świata
 • japońskie wyspy w Oceanii
 • Przypisy

  1. Według niektórych archipelag ten jest uznawany za część archipelagu Japońskiego  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyspy Ogasawara (jap. 小笠原諸島, Ogasawara Shotō, hist. Bonin Islands, dawn. pol. Wyspy Bonin) – należący do Japonii archipelag wulkanicznych wysp, leżących około 1930 km na południe od Tokio, pomiędzy wyspami Izu, a wyspami Kazan. Stanowią barierę oddzielającą Morze Filipińskie od Pacyfiku. Ogasawara dzielą się na trzy mniejsze zgrupowania wysp: Muko, Chichi i Haha. Pod względem administracyjnym do archipelagu zalicza się ponadto wyspy Kazan (na południe od Ogasawara) oraz pojedyncze wyspy Nishino-shima (na Morzu Filipińskim), Okino Tori-shima (na Morzu Filipińskim) oraz Minami Tori-shima (na Oceanie Spokojnym). Administracyjnie Ogasawara są traktowane jako jedna wieś o nazwie Ogasawara-Mura (tj. Ogasawara-Wieś) i podobnie jak wyspy Izu są częścią Tokio, jako jego oddzielna podprefektura. Łącznie powierzchnia administracyjna wysp wynosi 73 km² zamieszkanych przez 2772 osoby.
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.
  Wyspa Awaji (jap. 淡路島, Awaji-shima) - wyspa w prefekturze Hyōgo w Japonii. Znajduje się we wschodniej części Wewnętrznego Morza Seto (Seto-nainai), pomiędzy wyspami Honsiu i Sikoku. Jako że stanowi drogę transportową pomiędzy tymi dwiema wyspami, pierwotne znaczenie nazwy to „droga do prowincji Awa”. Nazwa Awaji była również zapisywana jako 淡道.
  Sikoku (jap. 四国, Shikoku, pol. "cztery prowincje") - najmniejsza i najsłabiej zaludniona z czterech głównych wysp Japonii.
  Kiusiu (jap. 九州, Kyūshū) – trzecia pod względem powierzchni wyspa Japonii, położona na południowy zachód od największej wyspy Honsiu.
  Hokkaido (jap. 北海道, Hokkaidō; ajn. Mosir, dawniej Ezo lub Yezo) – druga pod względem wielkości wyspa Japonii. Od Honsiu oddziela ją cieśnina Tsugaru, ale obie wyspy są połączone podwodnym tunelem Seikan. Największym miastem i zarazem stolicą tego dystryktu jest Sapporo.

  Reklama