Największe z 1521 estońskich wysp.
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S Š Z Ž T U V W Õ Ä Ö Ü X Y
Abruka - Adralaid - Aegna (Wulf) - Ahelaid - Aherahu - Ahessäär - Ahtra - Aksi - Allirahu - Alumine Vaika - Ankrurahu - Annilaid (Anõlaid)
Eerikukivi - Eerikulaid - Elmrahu - Esirahu
Tarja Turunen właśc. Tarja Soile Susanna Turunen-Cabuli (ur. 17 sierpnia 1977 w Kitee) – fińska wokalistka, była wokalistka zespołu metalowego Nightwish.Poniższa tabela przedstawia największe wyspy Europy ułożone według powierzchni (pow. 500 km²). W źródłach istnieją rozbieżności co do powierzchni poszczególnych wysp. Poniższe dane pochodzą z listy Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych, chyba, że przypis wskazuje inne źródło.
Hanemaa - Hanerahu - Hanikatsi laid - Hara - Harilaid - Härjakare - Härjamaa - Heinlaid - Hellamaa rahu - Hiuma (Dagö) - Hobulaid - Hõralaid - Hülgerahu
Imutilaid - Innarahu
Kadakalaid - Kaevatsi laid - Kahtla laid - Kajakarahu - Kakralaid - Kakrarahu - Kassari - Kasselaid - Keri (Kokskär) - Keskmine Vaika - Kesselaid - Kihnu - Kõinastu laid - Kõrgelaid - Kõverlaid - Kräsuli - Kriimi laid - Kuivarahu - Külalaid - Kullilaid - Kumari laid - Kuradisäär
Piirissaar – niewielka wyspa w wschodniej części Estonii. Znajduje się na jeziorze Pejpus. Zajmuje obszar o powierzchni 7,8 km² w pobliżu ujścia rzeki Emajõgi.Mustarahu (ros. Мустараху) – estońska wyspa na Morzu Bałtyckim, na obszarze cieśniny Väinameri, u zachodnich wybrzeży kraju, na północ od wyspy Paljarahu oraz na południowy zachód od wyspy Tauksi.
Laasirahu - Langekare - Leemetikare - Liia - Liisi laid - Liivakari - Linnusitamaa - Loonalaid - Luigerahu
Maakrirahu - Manilaid - Mardirahu - Mohni - Mondelaid - Muhu (Moon) - Mustarahu
Naissaar (Nargö) - Naistekivi maa - Ninalaid - Noogimaa - Nootamaa
Orikalaid - Osmussaar (Odensholm)
Naissaar (szw. Nargö, niem. Nargen) – szósta co do wielkości wyspa Estonii położona w Zatoce Fińskiej około 10 kilometrów na północ od Tallinna. Administracyjnie należy do gminy Viimsi. 30 czerwca 2009 roku zamieszkiwało ją 7 osób.Aksi (zwana również Äksi lub Väike-Prangli - Mała Prangli) - mała, niezamieszkana wyspa w Zatoce Fińskiej należąca do Estonii. Razem z pobliskimi wyspami Prangli, Keri i trochę dalszą Naissaar należy do gminy Viimsi w prowincji Harjumaa. Powierzchnia wyspy wynosi 60 ha. Powierzchnia wyspy jest piaszczysta, z roślin występują jałowiec i brzoza.
Paelaid - Pakulaid - Papilaid - Papirahu - Pasilaid - Pihlakare - Pihlalaid - Piirissaar - Prangli - Pühadekare - Puhtulaid
Rammu - Ristlaid - Rohurahu - Rooglaid - Ruhnu (Runö) - Rukkirahu
Saare ots - Sarema (Ösel) - Saarnaki laid - Salava - Sangelaid - Seasaar - Selglaid - Sillalaid - Sipelgarahu - Sitakare - Sõmeri - Sorgu - Suurlaid - Suur-Pakri (Rågö)
Taguküla laid - Täkulaid - Tauksi - Tarja - Telve - Tiirloo - Tondirahu
Ruhnu (szw. Runö) - niewielka wyspa na morzu Bałtyckim w Zatoce Ryskiej należąca do Estonii. Od łotewskiego wybrzeża dzieli ją zaledwie 37 kilometrów. Administracyjnie znajduje się w Prowincji Saare. Zajmuje powierzchnię 11,9 km² i liczy około 60-70 stałych mieszkańców. Na wyspie znajduje się wieś Ruhnu i wiejska gmina Ruhnu. Z powodu dużego zasolenia wód podziemnych (podsiąkanie wód morskich) wodę pitną pobiera się z odwiertu o głębokości 787 m.Prangli (niem.: Wrangelsholm, szw.: Wrangö) – estońska wyspa położona w Zatoce Fińskiej na zachód od wyspy Naissaar. Administracyjnie należy do gminy Viimsi w prowincji Harjumaa (razem z wyspami Naissaar, Äksi i Keri). Ma powierzchnię 6,5 km i według danych z 30 czerwca 2009 r. zamieszkuje ją 132 mieszkańców.
Udrikulaid - Urverahu
Vahase - Väike-Pakri - Väike-Tulpe - Vaindloo - Valgerahu - Vareslaid - Varesrahu - Vesiloo - Vesitükimaa - Viirelaid - Vilsandi - Vissulaid - Vohilaid - Võilaid - Võrgukare - Vormsi
Geografia Estonii
Wyspy Morza Bałtyckiego
Wyspy Europy

Warto wiedzieć że... beta
Vahase - niewielka wyspa w zachodniej części Estonii. Znajduje się na zachód od wyspy Sarema. Leży na Morzu Bałtyckim. Porasta ją las z jałowcami, sosnami i dębami. Ma ona 65,5 ha powierzchni i istnieje od około tysiąca lat.
Vohilaid - wyspa w zachodniej części Estonii. Znajduje się na północ od wyspy Hiuma, a w jej pobliżu położona jest wyspa Hõralaid. Ma ona powierzchnię 416 km², a jej najwyższy punkt wznosi się 3 m n.p.m..
Esirahu – estońska wyspa na Morzu Bałtyckim, na obszarze cieśniny Väinameri, u zachodnich wybrzeży kraju, na południe od wyspy Tagarahu. Zajmuje powierzchnię 2,044 ha. Obwód wyspy wynosi 565 m. Administracyjnie znajduje się w prowincji Läänemaa, w gminie Ridala. W całości stanowi obszar chroniony.
Kassilaid - niewielka wyspa w zachodniej części Estonii. Znajduje się na zachód od wyspy Sarema. Cała wyspa objęta jest ochroną i należy do rezerwatu Abruka looduskaitseala.
Aegna (niem. Wulf) - estońska wyspa. Leży na Morzu Bałtyckim, w odległości 14 km na północ od Tallinna i 1,5 km od Rohuneeme na półwyspie Viimsi. Położona jest w gminie Viimsi, w prowincji Harjumaa. Wyspa jest zamieszkała, na stałe przebywana na niej 6 osób. Znajdują się na niej pozostałości obiektów wojskowych. Na wyspie znajduje się także cmentarz należący do parafii Jõelähtme, wpisany na listę narodowych zabytków Estonii pod numerem 1067.
Linnusitamaa (dosł. wyspa ptasich odchodów) - niezamieszkana wyspa w Estonii w pobliżu wyspy Sarema. Cała wyspa objęta jest ochroną i należy do rezerwatu Abruka looduskaitseala.
Vilsandi (dawniej niem.: Filsand) to estońska wyspa położona około 10 kilometrów na zachód od Saremy. Należy do Gminy Kihelkonna w Prowincji Saare. Ma powierzchnię około 9 km i liczy około 20 stałych mieszkańców.