• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyspy Bangka i Belitung

  Przeczytaj także...
  Sungai Liat (Sungailiat) - miasto w Indonezji w północno-wschodniej części wyspy Bangka w prowincji Wyspy Bangka i Belitung.Borneo – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Największa wyspa Archipelagu Malajskiego i Azji, trzecia pod względem wielkości na świecie po Grenlandii i Nowej Gwinei.
  Morze Jawajskie (malajski Laut Jawa) – wewnętrzne morze indonezyjskie, w zachodniej części Oceanu Spokojnego, między wyspami Sumatrą na zachodzie, Bangka, Belitung i Borneo na północy, Celebes na wschodzie oraz Jawą na południu. Połączone z Oceanem Indyjskim cieśniną Sundajską. Na północnym zachodzie z Morzem Południowochińskim cieśninami Karimata i Gaspar. Na wschodzie łączy się z morzami Flores i Bali. Zajmuje powierzchnię 552 tys. km² (bez morza Bali i Cieśniny Makasarskiej).
  Herb prowincji
  Położenie prowincji Wyspy Bangka i Belitung w Indonezji

  Wyspy Bangka i Belitung - prowincja w Indonezji obejmująca grupę wysp koło południowo-wschodniego wybrzeża Sumatry. Powierzchnia 16448 km²; 960 tys. mieszkańców (2005); stolica Pangkal Pinang.

  Archipelag Kepulauan Bangka Belitung liczy ok. 100 wysp, największe to Bangka i Belitung. Stanowi umowną granicę pomiędzy morzami Południowochińskim i Jawajskim. Od Sumatry oddziela go cieśnina Bangka, od Borneo cieśnina Karimata.

  Morze Południowochińskie, (chiń. 南海 Nán Hǎi, wietn. Biển Đông, indonez., malajskie Laut Tiongkong Selatan, khmerskie Samot Czen, ang. South China Sea) – morze przybrzeżne w zachodniej części Oceanu Spokojnego.Sumatra Południowa (indonez. Sumatera Selatan) - prowincja w Indonezji w południowo-wschodniej części Sumatry. Powierzchnia 87240 km²; 7454 tys. mieszkańców (2006); stolica Palembang. Dzieli się na 4 okręgi miejskie i 10 dystryktów. W 2000 roku z części terytorium prowincji utworzono nową, Wyspy Bangka i Belitung.

  Prowincja powstała w 2000 roku, kiedy została wyłączona z prowincji Sumatra Południowa.

  Główne miasta: Pangkal Pinang, Sungai Liat, Tanjung Pandan.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tanjung Pandan - miasto w Indonezji na wyspie Belitung w prowincji Wyspy Bangka i Belitung; 62 tys. mieszkańców (2005).
  Cieśnina Karimata - cieśnina pomiędzy należącymi do Indonezji wyspą Borneo i wyspą Belitung (leżącą przy brzegu Sumatry). Cieśnina ta łączy Morze Jawajskie z Morzem Południowochińskim.
  Sumatra – indonezyjska wyspa położona w Azji Południowo-Wschodniej, w archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich. Na północnym wschodzie Cieśnina Malakka oddziela Sumatrę od Półwyspu Malajskiego; na południowym wschodzie Cieśnina Sundajska oddziela ją od Jawy.
  Cieśnina Bangka (indonez. Selat Bangka) - cieśnina w Indonezji; łączy Morze Południowochińskie z Morzem Jawajskim; oddziela wyspę Bangka od Sumatry; długość ok. 180 km, szerokość 11 - 27 km. Główne porty: Mentok, Toboali.
  Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.

  Reklama