• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyspy Banda

  Przeczytaj także...
  Indonezja dzieli się na 34 prowincje (w tym 3 okręgi specjalne Aceh, Dżakarta i Jogyakarta), a te na dystrykty (kabupaten) i okręgi miejskie (kota).Kecamatan - jednostka podziału administracyjnego w Indonezji; o szczebel niższa od kabupaten i kota. W Polsce odpowiednikiem kecamatan jest gmina.
  Język indonezyjski (Bahasa Indonesia) – od 1949 język urzędowy w Indonezji. Języka indonezyjskiego używa około 163 mln. osób, z czego dla 23 mln. jest to język ojczysty.

  Wyspy Banda (indonez. Kepulauan Banda) – archipelag w Indonezji na morzu Banda; wchodzi w skład prowincji Moluki; powierzchnia 172 km²; ok. 19 tys. mieszkańców (2010). Tworzą kecamatan w ramach kabupatenu Moluki Środkowe (Maluku Tengah).

  Kabupaten - jednostka podziału administracyjnego w Indonezji; o szczebel niższa od prowincji, równa rangą z kota (okręgiem miejskim). Kabupaten dzielą się na kecamatan - odpowiedniki gmin.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Upacara tradisional yang berkaitan dengan peristiwa alam dan kepercayaan daerah Maluku, Departemen Pendidikan dan Kebudayaan, Proyek Inventarisasi dan Dokumentasi Kebudayaan Daerah, 1985, s. 24 (indonez.).
  2. Biro Pusat Statistik, Dżakarta, 2011
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.




  Warto wiedzieć że... beta

  Morze Banda (indonezyjskie Laut Banda) – morze międzywyspowe w zachodniej części Oceanu Spokojnego, jedno z mórz wewnętrznych Archipelagu Malajskiego, położone między wyspami Celebes, Buru, Seram, Kai, Tanimbar, Babar, Leti i Wetar. Przez liczne cieśniny łączy się z sąsiednimi morzami: Flores, Moluckim, Seram, Arafura, Timor i Sawu.
  Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.
  Moluki (indonez. Maluku) - prowincja w Indonezji obejmująca południową część archipelagu Moluki (granicę stanowi Morze Seram). Powierzchnia 42 853 km²; 1302 tys. mieszkańców (2006); stolica Ambon. Dzieli się na 1 okręg miejski i 7 dystryktów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.