• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyspa skarbów

  Przeczytaj także...
  Robert Louis Stevenson (ur. 13 listopada 1850 w Edynburgu, zm. 3 grudnia 1894 w Vailima na Samoa) – szkocki powieściopisarz, poeta i reportażysta podróżnik, główny reprezentant neoromantyzmu w literaturze brytyjskiej.Trumna – skrzynia drewniana lub metalowa, często wykładana materiałem i koronkami, służąca do pochówku zmarłych ludzi.
  Samuel Lloyd Osbourne (ur. 7 kwietnia 1868, zm. 22 maja 1947) – amerykański pisarz, pasierb szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona.

  Wyspa skarbów (ang. Treasure Island) – powieść przygodowa autorstwa szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona opowiadająca o losach piratów, poszukujących ukrytego skarbu. Po raz pierwszy wydano ją w całości w roku 1883, natomiast w latach 1881–1882 ukazywała się w odcinkach w czasopiśmie dla dzieci "Young Folks". Stevenson wpadł na pomysł napisania Wyspy skarbów, kiedy dla zabawy narysował swojemu dwunastoletniemu przybranemu synowi Lloydowi Osbourne'owi mapę i jednocześnie wymyślił objaśniającą ją historyjkę o piratach. Następnie zaczął sukcesywnie pisać przygodową opowieść, która ukazywała się w odcinkach w periodyku dla dzieci. Powieść była kilkanaście razy ekranizowana.

  Pirat – osoba, która napada w celu rabunkowym używając statku lub łodzi. Piraci atakują zwykle inne statki, ale mogą również napadać cele nabrzeżne.Czarna plama (oryg. ang. black spot) – wymyślony przez Roberta Louisa Stevensona w jego powieści Wyspa skarbów przedmiot, służący w kręgach piratów morskich opisanych w książce do oficjalnego oznajmiania zainteresowanemu wyroku na jego osobę lub informowania o odwołaniu go z funkcji kapitana statku.

  Treść[]

  Bohaterem książki jest Jim Hawkins, chłopak, który pracuje w tawernie "Admiral Benbow". Traf sprawia, że bierze on udział w wyprawie poszukującej – na podstawie tajemniczej mapy – skarbu legendarnego kapitana piratów Flinta. Nikt się jednak nie spodziewa, że wśród załogi statku znajdą się dawni towarzysze Flinta, którzy pragną odzyskać utracone łupy. W końcu okazuje się, że skarb tajemniczo zniknął... Jest jednak ktoś, kto wie, gdzie się podział.

  Powieść przygodowa - jedna z głównych odmian gatunkowych powieści XVIII wieku, wywodząca się pierwotnie z opisów, dzienników podróży i pamiętników. Fabułę powieści przygodowej stanowią przede wszystkim zdarzenia rozgrywające się w czasie podróży do nieznanych często egzotycznych krain; ich celem zaś jest dostarczenie odbiorcy rozrywki oraz przekazanie stosownej światopoglądowej nauki moralnej a nawet dydaktycznej i edukacyjnej.Złoto z Porto Bello – prequel powieści Wyspa skarbów, napisany za zgodą spadkobiercy Roberta Louisa Stevensona, Lloyda Osbournea. Wyjaśnia, w jaki sposób piraci zgromadzili na wyspie skarby.

  To z tej ogromnie popularnej swego czasu książki pochodzi większość znanych dzisiaj wyobrażeń i mitów o piratach, w tym modelowa chyba postać pirata – Długiego Johna Silvera (kucharza okrętowego) z drewnianą nogą, a także tzw. "czarna plama" i nie mniej sławna piosenka o "Umrzyka Skrzyni". Jej znany refren brzmiał:

  Skarb - jedna z podstawowych kategorii stanowisk archeologicznych: globalne znalezisko, zespół cennych w danym okresie przedmiotów (np. monet, ozdób), fragmentów surowca (bryłek minerałów, metali) czy narzędzi (broń) ukryty w ziemi lub zdeponowany w wodzie w celach kultowych (jako ofiara) lub jako forma przechowywania majątku, zwykle w czasach zagrożenia najazdami.Józef Birkenmajer (ur. 19 marca 1897 w Czernichowie, zm. 26 września 1939 w Warszawie) – polski slawista, historyk literatury, poeta, tłumacz, w latach 1937–1938 wykładowca języka i literatury polskiej na University of Wisconsin-Madison, od 1939 profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
  Piętnastu chłopa na "Umrzyka Skrzyni" Jo ho ho! I butelka rumu. Piją na umór! Resztę czart uczyni! Jo ho ho! I butelka rumu.

  Prequele[]

  Wielka popularność "Wyspy skarbów" spowodowała, że amerykański pisarz A.D. Howden Smith napisał powieść "Złoto z Porto Bello" ("Porto Bello Gold" 1924, wyd. polskie 1926), opisującą wydarzenia poprzedzające fabułę "Wyspy Skarbów" - jej treść wyjaśnia, skąd na wyspie wzięły się tytułowe skarby. Choć nie dorównała popularnością oryginałowi, powieść Howdena Smitha była również wydana wielokrotnie w wielu krajach, w tym w Polsce.

  Alternatywną wersję stanowią "Przygody Bena Gunna" ("Adventures of Ben Gunn" 1956, wyd. polskie 1976 tłum. Krystyna Tarnowska) opowiedziane przez Bena Jimowi po powrocie z Wyspy Skarbów. Jak zaznaczył autor powieści, angielski pisarz i dramaturg Ronald Frederick Delderfield: ta książka nie jest dalszym ciągiem "Wyspy Skarbów" ani nie jest - ufam - jej kiepskim naśladownictwem. Jest raczej uzupełnieniem, i to takim, sądzę, które Stevenson mógłby zaaprobować przynajmniej jako pomysł.

  Przypisy

  1. Nazwa ta odnosi się do historii związanej z niewielką wysepką Dead Chest Island, która kształtem przypomina trumnę.
  2. Przygody Bena Gunna

  Linki zewnętrzne[]

 • Wyspa skarbów w serwisie Wolne Lektury
 • Wyspa skarbów — tekst powieści w przekładzie Józefa Birkenmajera (z ilustracjami Newella Conversa Wyetha) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.