Wysokie Taury (niem. Hohe Tauern) – najwyższe pasmo górskie w Austrii, położone w głównej grani Alp. Maksymalna wysokość – 3798 m n.p.m. (Grossglockner – najwyższy szczyt Austrii). Wysokie Taury stanowią potężny masyw w obrębie Alp Centralnych. Od położonych na wschód Niskich Taurów oddzielone są przełęczą Murtörl, od położonych na zachód Alp Zillertalskich – przełęczą Birnlücke. Wysokie Taury leżą na terenie trzech austriackich landów: Tyrolu, Karyntii i Salzburga, ich niewielki fragment znajduje się w Południowym Tyrolu we Włoszech.
Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Włochami, Szwajcarią, Vorarlbergiem, Niemcami, Salzburgiem i Karyntią. Jest częścią regionu geograficznego i historycznego Tyrol. Stolicą landu jest Innsbruck.Mallnitz – gmina uzdrowiskowa w Austrii, w kraju związkowym Karyntia, w powiecie Spittal an der Drau. Liczy 801 mieszkańców (1 stycznia 2015 roku).
Zbudowane są głównie ze starych skał metamorficznych (gnejsy, łupki krystaliczne) wchodzących w skład krystalicznego rdzenia Alp Centralnych. Skały krystaliczne pokryte są fragmentarycznie jurajskimi skałami osadowymi. Z tektonicznego punktu widzenia znaczna część Wysokich Taurów stanowi tzw. Tauryjskie Okno Tektoniczne, w którym skały metamorficzne pokryte częściowo autochtonicznymi osadami mezozoicznymi ukazują się spod zerodowanych płaszczowin nasunięć tektonicznych.
Großes Wiesbachhorn to szczyt w grupie Glocknergruppe, w Wysokich Taurach w Wschodnich Alpach. Leży w Austrii, kraju związkowym Salzburg. Jest najwyższym szczytem w okolicy, choć jest niższy od Grossglocknera.Hoher Sonnblick lub Rauriser Sonnblick - szczyt w grupie Goldberggruppe, w Wysokich Taurach w Wschodnich Alpach. Leży w Austrii, w kraju związkowym Salzburg. Na Hoher Sonnblick znajduje się obserwatorium meteorologiczne. W pobliżu leżą Hocharn i Schareck.
Posiadają typowo alpejską rzeźbę terenu z ostrymi graniami, niemal pionowymi ścianami skalnymi i głębokimi dolinami. Rzeźba ta jest wynikiem działalności lodowców, które zachowane są w wyższych partiach masywu (najdłuższy Pasterze). Wysokie Taury mają układ niemal idealnie równoleżnikowy. Od ich głównej grani w kierunku północnym i południowym odchodzą granie boczne. W jednej z takich grani bocznych położony jest najwyższy szczyt masywu - Grossglockner. Wysokie Taury stanowią hydrologiczną granicę między zlewiskiem Morza Północnego i Morza Śródziemnego. Duże zasoby licznych rzek górskich pozwalają na ich wykorzystanie w hydroenergetyce (największa zapora wodna – Kapruner Ache).
Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Alpy Zillertalskie (niem. Zillertaler Alpen, wł. Alpi della Zillertal) – pasmo górskie w Centralnych Alpach Wschodnich, stanowiące część głównej grani Alp i znajdujące się na terenie Austrii (kraj związkowy Tyrol) oraz Włoch (Południowy Tyrol). Nazwa masywu pochodzi od nazwy doliny Zillertal.
Tworzą rozległy łańcuch, w składzie którego wyróżnia się zwykle szereg podgrup.
- Wysokość w m n.p.m.
- Włoski endonim: Gruppo del Venediger.
- Włoski endonim: Vedrette di Ries.
- Włoski endonim: Monti del Villgraten.
Najwyższe szczyty to:
W obrębie głównej grani Wysokich Taurów brak nisko położonych przełęczy dogodnych dla komunikacji kolejowej i drogowej. Dwa ważne, biegnące w poprzek masywu tunele posiadają istotne znaczenie dla komunikacji międzynarodowej: kolejowy Tunel Tauryjski łączący Bad Gastein od północy i Mallnitz od południa oraz tunel drogowy Felbertauern. Ponadto przez wysoką przełęcz Hochtor (2506 m) prowadzi jedna z najwyżej położonych dróg w Europie (tzw. Grossglockner Hochalpenstrasse).
Okno tektoniczne – obszar na powierzchni ziemi, różnej wielkości i kształtu, na którym, w wyniku intensywnych procesów erozji, nastąpiło rozcięcie płaszczowiny i odsłonięcie utworów geologicznych stanowiących jej podłoże.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta
Zell am See - miasto w Austrii, w Kraju salzburskim, siedziba powiatu Zell am See. Leży nad jeziorem Zeller See, od którego jezioro to bierze swą nazwę. Według ostatniego spisu mieszkańców miasto to jest zamieszkiwane przez 9 638 osób. Jest drugim co do wielkości (po Saalfelden) miastem powiatu Zell am See.
Großglockner, Grossglockner – najwyższy szczyt Austrii o wysokości 3798 m n.p.m. Znajduje się w Centralnych Alpach Wschodnich, w Wysokich Taurach w grupie górskiej Glockner. Drugi co do wybitności szczyt Alp (MDW: 2423 metry). Wznosi się ponad lodowcem Pasterze, do którego prowadzi droga samochodowa (w zimie zamknięta) – odgałęzienie przebiegającej obok drogi glocknerskiej (niem. Bruck Heiligenblut). Stopień trudności najłatwiejszej drogi na szczyt określany jest na PD+ (PD = fr. peu difficile – nieco trudno). Wierzchołek główny pierwszy raz zdobyty został 28 lipca 1800 roku.
Bad Gastein – gmina w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, w powiecie Sankt Johann im Pongau, w Wysokich Taurach, na wysokości 1000 metrów. Około 6 tys. mieszkańców. Największe austriackie uzdrowisko z cieplicami radioaktywnymi, znane już od czasów rzymskich, znany ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Ważne centrum kongresowe i ośrodek sportów zimowych.
Heiligenblut am Großglockner – gmina w Austrii, w kraju związkowym Karyntia, w powiecie Spittal an der Drau. Liczy 1288 mieszkańców (1 stycznia 2015 roku).
Johannisberg to szczyt w grupie Glocknergruppe, w Wysokich Taurach w Wschodnich Alpach. Leży na granicy dwóch austriackich krajów związkowych: Tyrolu (dokładnie Wschodni Tyrol) i Karyntii.
Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Jako kraj związkowy graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą landu jest Klagenfurt. Obok Austriaków, zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.
Salzburg, Land Salzburg – kraj związkowy w środkowej Austrii. Graniczy z Niemcami i Włochami. Stolicą kraju związkowego jest miasto statutarne Salzburg.