Nieoficjalny herb wsi Wysokie
Wysokie – osada (dawniej miasto) w Polsce, położona na Wyniosłości Giełczewskiej, w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim. Miejscowość jest siedzibą gminy Wysokie.
We wsi znajdują się: szkoła podstawowa, parafia rzymskokatolicka, straż pożarna, Gminna Biblioteka Publiczna, bank, apteka, oraz boisko typu "orlik".
Historycznie położone jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej). Prywatne miasto szlacheckie położone było w drugiej połowie XVI wieku w powiecie urzędowskim w województwie lubelskim. Prawa miejskie od 1368 do 10 kwietnia 1821. W latach 1600–1660 miejscowy kościół zamieniony został na zbór przez braci polskich. Miasto Wysokie Lubelskie wchodziło w skład dóbr Wysokie Lubelskie księżnej Anny Jabłonowskiej.
Krasnystaw – miasto w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, przy ujściu rzeki Żółkiewki do Wieprza. Położone na terenie Działów Grabowieckich i Wyniosłości Giełczewskiej. Herb miasta przedstawia dwie ryby (karpie), które znajdują się na niebieskim tle. Umiejscowione one są naprzemianlegle, jedna nad drugą. Natomiast flaga Krasnegostawu jest prostokątną, żółtą tkaniną z umieszczonym na środku herbem miasta. Miejscowość posiada swój hejnał.Cmentarz żydowski w Wysokiem – kirkut społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś Wysokie. Nie wiadomo dokładnie kiedy powstał, być może miało to miejsce w XVIII wieku. Ma powierzchnię 0,1 ha. Znajduje się przy ul. Czystej. Został zniszczony podczas II wojny światowej. Obecnie nie zachowały się żadne nagrobki. Na mapach: 50°54′13″N 22°39′48″E/50,903611 22,663333
Ze względu na specyficzne położenie (duża odległość do wszystkich ośrodków ponadlokalnych) miejscowość często zmieniała przynależność administracyjną. Do końca 1972 Wysokie należało do powiatu krasnostawskiego, a w latach 1973–1975 do powiatu bychawskiego (województwo lubelskie). W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa zamojskiego (rejon biłgorajski). W 1999 powróciła do województwa lubelskiego, choć tym razem znalazła się w powiecie lubelskim.
Frampol – miasto w południowej części województwa lubelskiego, w powiecie biłgorajskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Frampol. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. zamojskiego.Kraśnik – miasto i gmina w województwie lubelskim, w powiecie kraśnickim, położone 49 km na południowy zachód od Lublina. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa lubelskiego.
W Wysokiem krzyżują się dwie znaczące drogi województwa lubelskiego
835 Lublin-Biłgoraj
842 Kraśnik-Krasnystaw
Odległości do najbliższych miast w linii prostej:
Lublin – 39 km
Krasnystaw – 36 km
Biłgoraj – 41 km
Frampol – 26 km
Kraśnik – 31 km
Bychawa – 15 km
Wysokie
Cmentarz żydowski w Wysokiem
- Województwo lubelskie w drugiej połowie XVI wieku, Warszawa 1966, mapa
- Inne źródła podają rok 1413, Zenon Guldon, Jacek Wijaczka, Skupiska i gminy żydowskie w Polsce do końca XVI wieku, w: Czasy Nowożytne, 21, 2008, s. 159.
- Postanowienie Xsięcia Namiestnika Królewskiego Nr 15,043 z dn. 10 kwietnia 1821; wg Wykazu Miast w Królstwie Polskiem na wieyskie osady zamienionych od dn. 1 lutego 1820 r., to iest od daty ustanowienia Kommissyi dla Miast; w Aktach Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych (KRSW) nr 201, k. 44 w Archiwum Głównych Akt Dawnych w Warszawie (AGAD)
- Rodecki, F.B., 1830. Obraz jeograficzno-statystyczny Królestwa Polskiego. Drukarnia Antoniego Gałęzowskiego i Kompanii. Warszawa
- Historia. Gmina Wysokie
- Janina Berger-Mayerowa, Księżna Pani na Kocku i Siemiatyczach : (działalność gospodarcza i społeczna Anny z Sapiehów Jabłonowskiej), w: Archiwum Towarzystwa Naukowego we Lwowie. Wydział 2, Historyczno-Filozoficzny. Tom 18, Zeszyt 1, Lwów 1937, s. 332.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Wysokie Lubelskie, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XIV: Worowo – Żyżyn, Warszawa 1895, s. 137 .

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Wyniosłość Giełczewska (Wzniesienie Giełczewskie, Wierzchowina Giełczewska) (343.17) – mezoregion fizycznogeograficzny we wschodniej Polsce, stanowiący środkową część Wyżyny Lubelskiej, położony w międzyrzeczu trzech rzek: Bystrzycy, Wieprza i Poru. Od północy graniczy z Płaskowyżem Świdnickim, od północnego wschodu z Obniżeniem Dorohuckim, od wschodu z Działami Grabowieckimi, od południa z Padołem Zamojskim, od południowego zachodu ze Wzniesieniami Urzędowskimi, od zachodu z Równiną Bełżycką a od północnego zachodu z Płaskowyżem Nałęczowskim.
Warto wiedzieć że... beta
Bracia polscy (zwani również arianami, socynianami, antytrynitarzami) – wspólnota religijna, która wyodrębniła się w latach 1562–1565 z polskiego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, stanowiąca najbardziej radykalny odłam reformacji w Polsce powstały dzięki uchodźcom z południowej i zachodniej Europy (głównie włoscy antytrynitarze), prześladowanych przez katolicką inkwizycję oraz teologów ewangelickich. W 1658 uchwałą sejmu polskiego zostali oskarżeni o popieranie Szwedów podczas Potopu, a następnie zobligowani do przejścia na katolicyzm lub do opuszczenia Polski. Po wygnaniu z Polski kontynuowali działalność przede wszystkim w Siedmiogrodzie i Niderlandach. Ich ostatnie wspólnoty za granicą zanikły w 1803.
Województwo lubelskie – jednostka terytorialna Korony Królestwa Polskiego, później Rzeczypospolitej Obojga Narodów istniejąca w latach 1474–1795, część prowincji małopolskiej. Obejmowała powierzchnię 10 230 km² posiadając 3 powiaty. Siedzibą wojewody oraz miejscem odbywania sejmików ziemskich był Lublin.
Małopolska – kraina historyczna Polski, obejmująca obecnie południowo-wschodnią część kraju, w górnym i częściowo środkowym dorzeczu Wisły oraz w dorzeczu górnej Warty; dzielnica historyczna Polski. Stolicą Małopolski jest Kraków.
Powiat lubelski - powiat w Polsce (województwo lubelskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Lublin.
Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
Droga wojewódzka nr 835 (DW835) – najdłuższa w Polsce licząca 220 km droga wojewódzka, klasy GP łącząca Lublin z leżącą 16 km na północ od Sanoka, Grabownicą Starzeńską w województwie podkarpackim.
Straż pożarna, dawniej straż ogniowa – zorganizowana formacja zajmująca się prewencją i walką z pożarami oraz pozostałymi zagrożeniami (innymi niż przestępczość) dla zdrowia i życia ludzkiego, dobytku oraz środowiska naturalnego. Do zadań straży pożarnej należy także usuwanie skutków klęsk żywiołowych i katastrof.