Wysoki Brzeg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzielnice Jaworzna

Wysoki Brzeg (niem. Hohes Ufer) – część miasta Jaworzno w południowej Polsce, w województwie śląskim. Jest to najdalej na zachód wysunięta, a także najmniejsza, dzielnica Jaworzna. Leży nad rzeką Przemszą. Graniczy od zachodu z Mysłowicami a od północy z sosnowieckim Jęzorem. Niekiedy określany jest jako część dzielnicy Wesołe Miasteczko, mimo że ta pierwotnie żartobliwa nazwa nie występuje w systemie TERYT. Wysoki Brzeg to także nazwa ulicy.

III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.

Leży na zachód od Elektrowni Jaworzno II. Dominują tu zakłady przemysłowe (deskowania i rusztowania). Znajduje się tu obecnie tylko kilka domów mieszkalnych, głównie wzdłuż ul. Leona Kruczkowskiego i po południowej stronie ul. Wysoki Brzeg. Ulica ta przechodzi w ul. Chrzanowską na mysłowickiej Brzezince, z którą Wysoki Brzeg graniczy poprzez Przemszę. Osiedle otaczają lasy.

Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.Gmina Szczakowa (1942-45 gmina Dąbrowa Narodowa) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1934-1954 w woj. krakowskim (dzisiejsze woj. małopolskie). Siedzibą władz gminy była Szczakowa, która stanowiła odrębną gminę miejską.

W przeszłości Wysoki Brzeg był punktem granicznym między Austro-Węgrami a Prusami. W drugiej połowie XIX wieku wraz z Jęzorem włączony do Jaworzna; w 1900 roku miał 8 domów i 103 mieszkańców.

Pod okupacją hitlerowską włączony do Rzeszy, gdzie wraz z Jęzorem został wyłączony z Jaworzna, po czym wraz z Dąbrową Narodową i Długoszynem ze zniesionej gminy Szczakowa wszedł w skład nowo utworzonej gminy Dąbrowa Narodowa. Po wojnie powrócono do podziału administracyjnego sprzed wojny.

Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Po wojnie ponownie w granicach Jaworzna. W 1953 roku Jęzor został przyłączony do Sosnowca, natomiast Wysoki Brzeg pozostał związany z Jaworznem.

W latach 60 XX wieku na Wysokim Brzegu znajdował się ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny kopalni KWK Komuna Paryska (obecnie Jan Kanty). Jedną z głównych atrakcji ośrodka była wyspa z drewnianymi domkami pod wynajem. W latach 80 ośrodek podupadł, co doprowadziło do jego likwidacji. Po ośrodku pozostało zalewisko, popularne wśród wędkarzy, oraz podniszczony domek pełniący funkcję magazynu.

Gmina Dąbrowa Narodowa (niem. Amtsbezirk Dabrowa-Narodowa) – dawna gmina wiejska funkcjonująca w latach 1942-1945 pod okupacją niemiecką w Polsce. Siedzibą gminy była Dąbrowa Narodowa (Dabrowa-Narodowa).Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Amtsbezirk Dabrowa-Narodowa.
 2. Rejestr TERYT (access 2021/02/27
 3. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 1 września 2021
 4. Dzielnice: tak, a nie inaczej – Wysoki Brzeg
 5. Jak podaje serwis j-no.pl, Wesołe Miasteczko „to nazwa dawnych Domów Młodego Górnika, później przyjęła się także jako nazwa własna terenów w pobliżu Elektrowni II, gdzie takie domy, internaty się znajdowały. Żartobliwa nazwa "Wesołe Miasteczko", określająca osiedle przy elektrowni z czasów jej budowy, nadana przez mieszkańców Jaworzna, pochodzi niewątpliwie od warunków życia jak i "charakteru ich mieszkańców". Wieczna hulanka, wolność i swawole to podobno dobre określenie tego miejsca w tych czasach. Osiedle było odizolowane, odległe od centrum miasta o kilka kilometrów, a jego mieszkańcy znaleźli się tu niejednokrotnie z zupełnie przypadkowych powodów. Budynki i baraki w których mieszkali miały w większości charakter prowizoryczny, tymczasowy co odzwierciedlało trudną sytuację mieszkaniową w mieście".
 6. Gemeindelexikon der im Reichsrate vertretenen Königreiche und Länder, bearbeitet auf Grund der Ergebnisse der Volkszählung vom 31. Dezember 1900, XII. Galizien. wiki-commons.genealogy.net. [dostęp 2021-04-23].
 7. Dz.U. z 1944 r. nr 2, poz. 8.
 8. Dz.U. z 1953 r. nr 41, poz. 186

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa Jaworzna
 • Warto wiedzieć że... beta

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Okupacja niemiecka ziem polskich 1939–1945 – system policyjno-wojskowej administracji niemieckiej wprowadzony na terytorium państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, zajętym w wyniku agresji zbrojnej przeciwko Polsce podjętej przez III Rzeszę w dniu 1 września 1939 oraz po podziale terytorium RP w wyniku niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy z dnia 28 września 1939 (będącego nawiązaniem do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939).
  Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) – urząd obsługujący i działający pod bezpośrednim kierownictwem Głównego Geodety Kraju. Główny Geodeta Kraju kieruje Urzędem przy pomocy wiceprezesa, dyrektora generalnego oraz dyrektorów komórek organizacyjnych.
  Przemsza (niem. Przemsa) – rzeka w południowej Polsce, lewy dopływ górnej Wisły. Powstaje – według tradycyjnej terminologii – z połączenia Czarnej i Białej Przemszy. Długość rzeki w tradycyjnej klasyfikacji wynosi 24 km – a według nowej, czyli od źródeł Czarnej Przemszy, wynosi 88 km, uchodzi do Wisły w Gorzowie. Powierzchnia dorzecza wynosi 2121 km².
  Mysłowice (śl. Myslowicy, czes. Myslovice, niem. Myslowitz) – miasto nad Przemszą, w południowej Polsce, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.

  Reklama