• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyrzysk - gmina

  Przeczytaj także...
  Bagdad – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Wyrzysk. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Glesno.Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.
  Gmina Kcynia – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

  Wyrzyskgmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie pilskim.

  Siedziba gminy to Wyrzysk.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 14 155 osób.

  Gmina Wysoka – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie pilskim.Gmina Gołańcz – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie pilskim.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Wyrzysk ma obszar 160,75 km², w tym:

 • użytki rolne: 73%
 • użytki leśne: 12%
 • Gmina stanowi 12,69% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Gmina Szamocin – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie chodzieskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie pilskim.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Wyrzysk w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Wyrzysk.png

  Sołectwa[]

  Auguścin, Bąkowo, Dąbki, Dobrzyniewo, Falmierowo, Glesno, Gromadno, Karolewo-Wiernowo, Konstantynowo, Kosztowo, Kościerzyn Wielki, Młotkówko, Osiek nad Notecią, Polanowo, Ruda, Rzęszkowo, Wyrzysk Skarbowy, Żuławka.

  Pozostałe miejscowości[]

  Anusin, Bagdad, Gleszczonek, Hercowo (nie wymienione w TERYT), Klawek, Komorowo, Marynka, Masłowo, Nowe Bielawy, Ostrówek, Polinowo, Pracz, Wyciąg, Wydmuchowo, Zielona Góra, Żelazno.

  Falmierowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Wyrzysk nad Jeziorem Falmierowskim.Gmina Białośliwie – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie pilskim.

  Sąsiednie gminy[]

  Białośliwie, Gołańcz, Kcynia, Łobżenica, Sadki, Szamocin, Wysoka

  Przypisy

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Rzęszkowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Wyrzysk. Pałac z końca XIX wieku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Łobżenica – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie pilskim.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Żuławka – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Wyrzysk. Osada pierwotnie holenderska z XIX wieku.
  Gromadno – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Wyrzysk nad jeziorem Falmierowskim. W Gromadnie znajduje się kościół rzymskokatolicki pw. Św. Jakuba Większego. Kościół neogotycki z XVIII w.
  Powiat pilski - powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Siedzibą jego władz jest miasto Piła. Powiat charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem urbanizacji, wśród powiatów ziemskich województwa wielkopolskiego, wynoszącym w 2009 r. 65,1 %.
  Województwo pilskie – jednostka administracyjna Rzeczypospolitej Polskiej i PRL w latach 1975–1998 o powierzchni 8.205 km². Siedzibą władz województwa była Piła.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.