• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyraz pochodny

  Przeczytaj także...
  Wyraz – pewna wyróżniona fonetycznie, czy też graficznie, część wypowiedzi, składająca się z jednego lub więcej morfemów.Wyraz podstawowy (termin z gramatyki szkolnej) – wyraz od którego tworzymy wyraz pochodny, np. jagoda ⇒ jagodowy, szkoła ⇒ szkolny.
  Zrostek lub formant, afiks (łac. affixum – element przyczepiony) – słowotwórcza część wyrazu, dodana do jego rdzenia (podstawy słowotwórczej).

  Wyraz pochodnywyraz utworzony na podstawie wyrazu podstawowego, np. jagoda (wyraz podstawowy), jagodowy (wyraz pochodny). Wyrazy pochodne są też wyrazami podstawowymi względem innych wyrazów.

  Przykład frazy złożonej z wyrazów pochodnych:

 • Róża z różową różą i Rózią na Różanej w Różanowie – dziewczyna o imieniu Róża z różą (kwiat) koloru różowego i Rózią (zdrobnienie od imienia Róża) na ul. Różanej w miejscowości Różanów.
 • Wyrazy te zawsze dzieli się na podstawę słowotwórczą oraz formant (jeżeli wyraz się nie dzieli, jest to wyraz podstawowy).

  Piotr Bąk (ur. 1911 w Kramsku, powiat koniński, zm. 3 października 2000), językoznawca polski, pedagog, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego.Wydawnictwo „Wiedza Powszechna” w Warszawie – wydawca słowników dwujęzycznych i podręczników do nauki języków obcych, słowników i poradników języka polskiego, podręczników do nauki języka polskiego dla cudzoziemców oraz popularnych rozmówek, a także leksykonów i książek popularnonaukowych z różnych dziedzin.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • derywat
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Piotr Bąk, Gramatyka języka polskiego - zarys popularny, Warszawa: Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”, 1977, s. 194–195, ISBN 83-214-0923-7.
  2. Słowotwórstwo – nauka o budowie wyrazów, AleKlasa, 28 października 2013 [dostęp 2020-05-04] (pol.).
  Podstawa słowotwórcza – forma podstawowa dla danej operacji słowotwórczej. Uzyskuje się ją przez odjęcie afiksu przez tę operację dodanego.Jagoda (ang. berry, łac. bacca) – owoc o mięsistej, niepękającej owocni, zbudowanej z zewnętrznego egzokarpu oraz zmięśniałego mezokarpu, wypełniającego całe wnętrze owocu. Cechą charakterystyczną jagody jest brak endokarpu. Bezpośrednio w mezokarpie znajdują się liczne (rzadko jedno) nasiona. Przykładem roślin wykształcających jagody są liczne gatunki uprawne m.in.: pomidor, cytryna, pomarańcza, banan, porzeczka, agrest, winorośl, borówka brusznica, borówka czarna (pospolicie nazywana jagodą lub czarną jagodą). Czasem jagody mają duże rozmiary, jak u przedstawicieli rodziny dyniowatych – ogórka, arbuza czy dyni. Jednonasienną jagodą jest awokado.
  Warto wiedzieć że... beta

  Derywat – jednostka złożona, o dwudzielnej budowie formalnej. Część zwana tematem słowotwórczym pokrywa się z wyrazem-bazą; pozostała część, czyli formant (formatyw), decyduje o różnicy między bazą a derywatem i sprawia, że derywat staje się strukturą.
  Róża – imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, od łac. rosa, co oznacza "róża". W Polsce notowana od 1410 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.627 sek.