• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyoming  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5
  Przeczytaj także...
  Sierra Madre, Sierra Madre Mountains – łańcuch górski w północnej części hrabstwa Santa Barbara, w amerykańskim stanie Kalifornia. Łańcuch jest częścią nadbrzeżnej (wzdłuż Pacyfiku) części północnego fragmentu Kordylierów. Góry rozciągają się od północnego zachodu na północny wschód na długości około 40 km. Najwyższy szczyt nazywa się MacPherson Peak i wznosi się na wysokość 1 783 m n.p.m. Południowy koniec łączy się z górami San Rafael. Jest to najwyższy punkt hrabstwa Santa Barbara, jedyne miejsce pokrywające się zimą śniegiem. Wojna amerykańsko-meksykańska – regularna wojna lądowa oraz morska pomiędzy USA i Meksykiem toczona w latach 1846-1848, której teatrem działań były obszary od Kalifornii i Teksasu aż po tereny na południe od meksykańskiej metropolii, oraz wybrzeża obu oceanów. Bezpośrednią przyczyną wojny było przyłączenie w 1845 r. zbuntowanej meksykańskiej prowincji – Teksasu jako 28. stanu USA, prowincji, która od dziesięciu lat funkcjonowała już jako niezależne państwo. Efektem wojny była utrata przez Meksyk połowy swojego terytorium oraz ustalenie granic na kontynencie.
  Informacje dodatkowe[ | edytuj kod]

  Na terenie stanu znajdują się dwa znane parki narodowe: Park Narodowy Yellowstone i Park Narodowy Grand Teton.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. State Area Measurements and Internal Point Coordinates (ang.). U.S. Census Bureau. [dostęp 2018-04-09].
  2. U.S. Census Bureau QuickFacts: Wyoming Population estimates, census.gov [dostęp 2018-01-04] (ang.).
  3. Project Gutenberg, Project Gutenberg [dostęp 2016-09-17].
  4. Bright, William (2004). Native American Place Names of the United States. Norman: University of Oklahoma Press, pg. 576
  5. Larson, T. A. (1990). History of Wyoming. University of Nebraska Press. ​ISBN 978-0-803-27936-0​.
  6. U.S. Census Bureau Quick Facts: Wyoming, census.gov [dostęp 2019-02-17] (ang.).
  7. Data Center Results, apps.mla.org [dostęp 2019-02-17].
  8. U.S. Census Bureau, 2013-2017 American Community Survey 5-Year Estimates, factfinder.census.gov [dostęp 2019-02-17] (ang.).
  9. U.S. Census Bureau, 2017 American Community Survey 1-Year Estimates, factfinder.census.gov [dostęp 2019-02-17] (ang.).
  10. Religion in America: U.S. Religious Data, Demographics and Statistics, Pew Research Center [dostęp 2019-02-17] (ang.).
  11. State Membership Report, The Association of Religion Data Archives [dostęp 2019-02-17].
  12. Lam Cao and Robert P. Tate: Gross Domestic Product by State, Annual Statistics for (ang.). U.S. Bureau of Economic Analysis. [dostęp 2018-04-12].
  13. Gross Domestic Product by State: Fourth Quarter and Annual 2016 (ang.). U.S. Bureau of Economic Analysis. [dostęp 2018-04-12].
  14. Per capita Real Gross Domestic Product (GDP) of the United States in 2016, by state (ang.). The Statistics Portal. [dostęp 2018-04-12].
  15. Wyoming - Taxation (ang.)
  Nellie Tayloe Ross (ur. 29 listopada 1876, zm. 19 grudnia 1977) – pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta pełniąca funkcję gubernatora stanu. Córka Jamesa Wynn Tayloe i Elizabeth Blair Green.Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Francuzi – naród romański zamieszkujący głównie Francję (ok. 64 mln), Wielką Brytanię (ok. 100 tys.), Katalonię (ok. 4 tys.) oraz nieliczni w Belgii, Andorze, Luksemburgu, Monako i Szwajcarii. Poza tym Francuzi żyją głównie w swoich byłych koloniach w Afryce oraz w własnych terytoriach zamorskich w Oceanii i na innych kontynentach. Około 10 milionów osób francuskiego pochodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych, a 5 milionów w Kanadzie. Ich ojczystym językiem jest francuski. Większość Francuzów to katolicy (chrystianizacja w II – IV wieku). Dzisiaj wielu potomków byłych imigrantów uważa się za część narodu francuskiego, są to przeważnie osoby pochodzenia afrykańskiego i arabskiego. Pozostają oni obywatelami państwa francuskiego.
  New Age (wymowa: [njuː eɪdʒ]), Nowa Era, Nowy Wiek) – złożony i wielowymiarowy alternatywny ruch kulturowy, zapoczątkowany w latach sześćdziesiątych XX wieku, wyrosły z przekonania, że ludzkość, pogrążona w głębokim kryzysie, znajduje się w punkcie zwrotnym między dwiema epokami (erami).
  Hawajczycy - rdzenni mieszkańcy Hawajów, pochodzenia polinezyjskiego. Komunikują się w języku angielskim oraz języku kreolskim. Język hawajski, który był pierwotnym językiem Hawajczyków jest praktycznie językiem wymarłym, gdyż posługuje się nim nie więcej niż 1000 osób.
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Belle Fourche River (prawidłowa wymowa belfu:sz) jest dopływem Cheyenne River, długości 467 km, na terytorium Wyoming i Dakoty Południowej w Stanach Zjednoczonych. Wraz z rzekami Cheyenne i Missouri stanowi zlewisko rzeki Missisipi.
  Cheyenne – miasto w północno-środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, stolica i największe miasto stanu Wyoming.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.084 sek.