• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyjce  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wyjec czarny (Alouatta caraya) – gatunek małpy szerokonosej z rodziny czepiakowatych występującej w lasach tropikalnych Ameryki Południowej.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

  Wyjce (Alouattinae) – monotypowa podrodzina nadrzewnych, roślinożernych ssaków naczelnych z rodziny czepiakowatych (Atelidae). Są największymi małpami Nowego Świata. Znane z umiejętności wydawania bardzo głośnych dźwięków. Spokrewnione z czepiakami z podrodziny Atelinae.

  Występowanie i biotop[ | edytuj kod]

  Podrodzina obejmuje gatunki szeroko rozprzestrzenione w Ameryce Środkowej i Południowej - od Meksyku do północnej Argentyny. Zamieszkują wilgotne lasy tropikalne.

  Samiec (organizm męski, ♂) – określenie osobnika płci męskiej, to znaczy takiego organizmu zwierzęcego, który wytwarza komórki spermy, w których znajdują się komórki rozrodcze nazywane plemnikami. Komórki spermy definiowane są jako mniejsze gamety, podczas gdy większe gamety są wytwarzane przez samicę (organizm żeński).Czepiakowate (Atelidae) – rodzina nadrzewnych małp szerokonosych obejmująca czepiaki i wyjce – największe i najgłośniejsze małpy Nowego Świata, dawniej włączane do rodziny płaksowatych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Tracja (gr. Θρᾴκη, Thraki, łac. Thracia, bułg. Тракия, Trakija, tur. Trakya). Historycznie: starożytna kraina położona między dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon (Struma). Obecnie region geograficzny na pograniczu Bułgarii (Tracja Północna), Grecji (Tracja Zachodnia) i Turcji (Tracja Wschodnia).
  John Edward Gray (ur. 12 lutego 1800, zm. 7 marca 1875) – brytyjski zoolog. Był starszym bratem George’a Roberta Graya.
  Axel Johann Einar Lönnberg (ur. 24 grudnia 1865, zm. 21 listopada 1942) – szwedzki zoolog. W latach 1904-1932 był szefem działu kręgowców Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie.
  Johann Baptist von Spix (ur. 9 lutego 1781 w Höchstadt an der Aisch – zm.14 marca 1826 w Monachium), niemiecki przyrodnik. Po jego pierwszej publikacji (1810) – książki o historii klasyfikacji zoologicznej, został mianowany członkiem Bawarskiej Akademii Nauk. W 1817 r. wyjechał wraz z Carlem Friedrichem Philipp von Martius do Brazylii. Wracając w 1820 roku przywiózł z sobą okazy 6500 roślin, 2700 owadów, 85 ssaków, 350 ptaków, 150 gatunków płazów i 116 ryb. Stanowiły one podstawę kolekcji Muzeum Historii Naturalnej w Monachium, którego był pierwszym dyrektorem. Do jego odkryć należała ara modra (1817), której nazwa łacińska (Cyanopsitta spixii) zawiera z tego powodu jego nazwisko.
  Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.
  Wyjec rudy, wyjec czerwony (Alouatta seniculus) – małpa szerokonosa z podrodziny wyjców, rodziny czepiakowatych. Zamieszkuje tropikalną część Ameryki Południowej na wschód od Andów, od Kolumbii do południowo-wschodniego Peru, wzdłuż rzeki Madeira do Amazonki, jednak tylko po północnej stronie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.832 sek.