• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wydział Prawa Uniwersytetu w Belgradzie

  Przeczytaj także...
  Łazar Mojsow (lub Lazar Mojsov, cyryl. Лазар Мојсов; ur. 19 grudnia 1920 w Negotino, Macedonia - zm. 25 sierpnia 2011 w Belgradzie) - macedoński i jugosłowiański dziennikarz, dyplomata oraz polityk.Josip Broz Tito (serb. Јосип Броз Тито; ur. 7 maja 1892 w Kumrovcu, Austro-Węgry – 25 maja według oficjalnego aktu urodzenia, zm. 4 maja 1980 w Lublanie) – przywódca Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii od 1945 aż do swojej śmierci. Podczas II wojny światowej Tito zorganizował antyfaszystowski - ruch oporu znany jako Partyzanci Jugosławii. Później był założycielskim członkiem Kominformu, ale opierając się radzieckim wpływom stał się jednym z założycieli i promotorów Ruchu Państw Niezaangażowanych. Zmarł 4 maja 1980 roku w Lublanie, pochowany został w Belgradzie.
  Kiro Gligorow (lub Gligorov, cyryl. Киро Глигоров; ur. 3 maja 1917 w Sztipie, zm. 1 stycznia 2012 w Skopje) – pierwszy prezydent niepodległej Republiki Macedonii, sprawował swą funkcję dwie kadencje, od 27 stycznia 1991 roku do 19 listopada 1999 roku. Dążył do utrzymania kraju poza konfliktami. Starał się załagodzić stosunki z Jugosławią, Albanią i Grecją. 3 października 1995 roku dokonano na niego zamachu. Samochód, którym podróżował wybuchł i Gligorow był niesprawny aż do 1996 roku. Po tym wypadku doznał ślepoty na jedno oko. Podczas jego niedyspozycji Stojan Andow sprawował obowiązki prezydenta. Był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu w Belgradzie.

  Wydział Prawa Uniwersytetu w Belgradzie (serb. Правни факултет Универзитета у Београду) – jeden z 31 wydziałów Uniwersytetu w Belgradzie. Jest największym co do liczby studentów (8 tys. studentów) oraz najstarszym wydziałem Serbii (erygowany w 1808 roku).

  Filip Vujanović (ur. 1 września 1954 r. w Belgradzie) – czarnogórski polityk, premier Czarnogóry w czasie od 5 lutego 1998 do 8 stycznia 2003, Prezydent Autonomicznego Regionu Czarnogóry w czasie od 25 listopada 2002 do 3 czerwca 2006, oraz obecny prezydent Czarnogóry od 3 czerwca 2006 roku.Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.

  Belgrade Law Review[]

  Belgrad Law Review (znany również jako: "Annals of the Faculty of Law in Belgrade") - anglojęzyczny i serbskojęzyczny kwartalnik wydawany przez Wydział prawa Uniwersytetu Belgradzkiego. Publikacja ta jest powszechnie znana jako Belgrad Law Review, ale także została zachowana stara nazwa z czasów rządu Josipa Broza Tity. Czasopismo służy jako forum do wyrażania idei prawnych przede wszystkim naukowców, prawników i liderów społecznych. Czasopismo jest dostępne w elektronicznych bazach danych, takich jak HeinOnline. Kwartalnik jest jednym z najczęściej cytowanych publikacji prawniczych na Bałkanach. Pierwszy numer został opublikowany w 1906. Wydanie międzynarodowe w języku angielskim zostało uruchomione 2006 r.

  Vuk Drašković (Вук Драшковић, ur. 29 listopada 1946) − serbski polityk monarchistyczny, działacz opozycyjny i pisarz.Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.

  Znani absolwenci[]

 • Vuk Drašković – serbski polityk, działacz opozycyjny i pisarz oraz minister spraw zagranicznych Serbii
 • Kiro Gligorov – pierwszy prezydent niepodległej Republiki Macedonii
 • Vojislav Koštunica – ostatni prezydent Jugosławii oraz premier Serbii
 • Laza Lazarević – serbski psychiatra i pisarz
 • Dimitrije Ljotić – serbski polityk podczas II wojny światowej, założyciel nacjonalistycznej organizacji politycznej ZBOR
 • Slobodan Milošević – serbski przywódca polityczny, prezydent Serbii i Jugosławii
 • Lazar Mojsov – macedoński i jugosłowiański dziennikarz, dyplomata oraz polityk
 • Danilo Türk – prezydent Słowenii
 • Filip Vujanović – czarnogórski polityk, premier oraz prezydent Czarnogóry
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Wydziału Prawa Uniwersytetu w Belgradzie
 • Przypisy

  1. HeinOnline, New Content Added to HeinOnline April 2009.
  2. About the Belgrade Law Review, Belgrade Law School homepage. Retrieved 2010.
  3. Alan Watson faculty profile, University of Edinburgh's School of Law homepage. Retrieved 2010.
  Laza K. Lazarević (serbski: Лаза К. Лазаревић, ur. 1 maja 1851 w Šabac, zm. 10 stycznia (9 stycznia) 1891 w Belgradzie) – serbski psychiatra i pisarz.Dimitrije Ljotić, Димитрије Љотић (ur. 12 sierpnia 1891 r. w Belgradzie, zm. 22 kwietnia 1945 r. w Ajdowszczynie) - serbski polityk podczas II wojny światowej, założyciel i przywódca nacjonalistycznej i faszystowskiej organizacji politycznej ZBOR  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet w Belgradzie (serb. Универзитет у Београду) – uczelnia w Belgradzie. Uniwersytet ten jest największym i najważniejszym uniwersytetem Republiki Serbii. Założony w 1808 r., jako działająca od tego roku w Belgradzie Szkoła Wielka (serb. Велика школа). Obecnie ma 31 wydziałów i ponad 90 tys. studentów. Jest najbardziej cenioną i dofinansowaną instytucją naukowo-badawczą w Serbii. Prowadzi badania naukowe we wszystkich dziedzinach nauki. Biblioteka Uniwersytecka im. Svetozara Markovića jest jedyną Carnegie biblioteką w Europie Środkowej i Wschodniej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.