• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wydział Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Aleja Niepodległości – główna ulica Poznania biegnąca równolegle do ul. Tadeusza Kościuszki wzdłuż ścisłego centrum miasta. Została wytyczona w 1905 po likwidacji poligonalnych umocnień Twierdzy Poznań, w trakcie budowy Dzielnicy Cesarskiej. W latach 1905–1919 nosiła nazwę Kaiserring, od 1919–1939: Wały Leszczyńskiego, 1939–1945: Oberwall, Niederwall, a w latach 1945–1990 - aleja Stalingradzka.Piotr Wierzchoń (ur. 1974 w Bydgoszczy) – doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa (magisterium – 1997, doktorat – 1999, habilitacja – 2005), profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, profesor Uniwersytetu Studiów Zagranicznych Hankuk w Seulu (2002–2006), kierownik Zakładu Filologii Koreańskiej UAM, od roku 2012 dyrektor Instytutu Językoznawstwa UAM. 3 kwietnia 2013 roku Prezydent RP nadał mu tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

  Wydział Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (WN UAM) - jeden z 15 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kształcący studentów w kierunkach zaliczanych do nauk filologicznych (m.in. germańska, romańska i in.), na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Dziekanat wydziału mieści się on w budynku Collegium Novum przy al. Niepodległości 4, poza nim, wydział zajmuje również obiekty przy ul. 28 czerwca 1956 r. nr 198 i al. Niepodległości 24.

  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.Rok akademicki – jednostka miary czasu nauki i zajęć w szkołach wyższych, obejmująca w Polsce najczęściej okres od października do września. Rok akademicki składa się z dwóch semestrów (zimowego i letniego) kończących się zazwyczaj sesjami egzaminacyjnymi.

  W roku akademickim 2012/2013 na wydziale kształciło się 4 255 studentów.

  Zgodnie z zarządzeniem Rektora UAM z 15 grudnia 2011, w wyniku przekształcenia Instytutu Filologii Angielskiej z dniem 1 stycznia 2012 utworzono Wydział Anglistyki, jako 15. wydział UAM. Do 31 sierpnia 2012 wydział ten działał wyłącznie w zakresie tworzenia struktur organizacyjnych.

  Studia stacjonarne (dawniej: dzienne) – forma studiów wyższych, w której co najmniej połowa programu kształcenia realizowana jest w postaci zajęć dydaktycznych wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów.Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (w skrócie WA UAM) – do 31 grudnia 2011 Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (w skrócie IFA UAM, angielska nazwa: School of English), jednostka organizacyjna Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą związaną z językiem angielskim, językiem afrikaans, językiem niderlandzkim, językami celtyckimi, literaturą powstałą w tych językach oraz kulturą krajów, w których języki te należą do języków urzędowych lub regionalnych.

  Spis treści

 • 1 Władze Wydziału
 • 1.1 Kadencja 2012-2016
 • 1.2 Kadencja 2016-2020
 • 2 Struktura organizacyjna
 • 2.1 Instytut Filologii Germańskiej
 • 2.2 Instytut Filologii Romańskiej
 • 2.3 Instytut Filologii Rosyjskiej
 • 2.4 Instytut Językoznawstwa
 • 2.5 Instytut Lingwistyki Stosowanej
 • 2.6 Katedra Ekokomunikacji
 • 2.7 Katedra Orientalistyki
 • 2.8 Katedra Skandynawistyki
 • 2.9 Katedra Studiów Azjatyckich
 • 3 Adres
 • 4 Linki zewnętrzne
 • 5 Przypisy
 • Piotr Robert Muchowski (ur. 1963) – polski orientalista, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) oraz Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej w Toruniu, specjalista w zakresie językoznawstwa orientalnego, hebraistyki, judaistyki, karaimoznawstwa i arameistyki. Collegium Novum w Poznaniu – budynek w centrum Poznania przy al. Niepodległości 4, gdzie mieści się obecnie Wydział Neofilologii oraz Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytut Historii Sztuki UAM z Wydziału Historycznego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica 28 Czerwca 1956 r. – ulica Poznania biegnąca od centrum miasta w kierunku południowym. Do 1919 nosiła nazwę Kronprinzenstrasse, od 1919–1939: Górna Wilda oraz Dębiecka, 1939–1945: Schwabenstrasse, a w latach 1945–1990 - Feliksa Dzierżyńskiego. Ulicą kursują tramwaje nr 2, 9, 10.
  Estera Żeromska – dr hab., prof. UAM, japonistka, kierownik Zakładu Japonistyki i Katedry Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, specjalizuje się w literaturoznawstwie japońskim, szczególnie historii teatru japońskiego.
  Germanistyka – dyscyplina naukowa wchodząca w zakres nauk humanistycznych i zajmująca się, w sensie węższym, językiem niemieckim i niemieckojęzyczną literaturą. W szerszym sensie germanistyka obejmuje badanie i opis języka, literatury i kultury narodów germańskich.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Romanistyka (filologia romańska) – nauka o językach romańskich i literaturze pisanej w tych językach. Obejmuje całokształt wiedzy na temat tych języków oraz krajów w których są one używane, głównie w kontekście podobieństwa i różnic między nimi. Obejmuje również zagadnienia związane z nauką tych języków w szkołach czy na uniwersytetach.
  Filologia – jedna z nauk humanistycznych, badająca język i literaturę kręgu cywilizacyjnego bądź narodu. Głównym przedmiotem jej badań jest tekst, a celem – jego komentarz i interpretacja.
  Katedra Skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (KS UAM) – jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach Wydziału Neofilologii kształcąca studentów w kierunkach zaliczanych do nauk filologicznych: filologia szwedzka, filologia duńska, filologia norweska, na studiach stacjonarnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.