• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Witold Ostrowski - (ur. 24 maja 1914 w Warszawie, zm. 7 października 2006 w Łodzi) - profesor anglistyki, tłumacz literatury angielskiej, kierownik Katedry Filologii Angielskiej, a później dyrektor Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Łódzkiego .Stanisław Adamczewski (ur. 11 grudnia 1883 w Warszawie, zm. 2 sierpnia 1952 w Opaczy) – polski historyk literatury, nauczyciel, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.
  Siedziba Wydziału Filologicznego UŁ przy ulicy Pomorskiej 171/173
  Dawna siedziba dziekanatu Wydziału Filologicznego UŁ przy ulicy Kościuszki 65

  Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego utworzony został w 1952. Do tego czasu katedry filologiczne działały w ramach Wydziału Humanistycznego. Organizatorem i pierwszym dziekanem nowej jednostki został Karol Dejna. Warto zaznaczyć, że Wydział posiadał pierwszą w Polsce katedrę teorii literatury, której założycielką była Stefania Skwarczyńska (teoretyk i historyk literatury, teatrolog). Dziekanat wydziału do czerwca 2014 mieścił się przy alei Kościuszki 65 w Łodzi, w zabytkowym budynku byłego Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego. W lipcu 2014 wszystkie kierunki Wydziału Filologicznego przeniesiono do nowo wybudowanego budynku mieszczącego się przy ulicy Pomorskiej 171/173.

  Słownik pracowników książki polskiej – wydawany w Łodzi słownik biograficzny, zawierający życiorysy bibliotekarzy, bibliofilów, wydawców, księgarzy, drukarzy, ilustratorów, introligatorów, kolporterów, właścicieli kolekcji, bibliologów oraz bibliotekoznawców.Alina Kowalczykowa (ur. 19 lutego 1936 w Warszawie) – profesor historii literatury polskiej, autorka licznych publikacji naukowych z dziedziny humanistyki, członkini Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk (obecnie w komisji rewizyjnej), PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz Instytutu Badań Literackich PAN. W swoich pracach zajmuje się głównie zagadnieniami romantyzmu.

  Spis treści

 • 1 Władze
 • 2 Struktura Wydziału
 • 3 Kierunki studiów
 • 4 Poczet dziekanów Wydziału Filologicznego
 • 5 Wybitni pracownicy Wydziału Filologicznego
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bolesław Włodzimierz Lewicki (ur. 28 sierpnia 1908 we Lwowie – zm. 23 lipca 1981 w Łodzi), polski teoretyk filmu, krytyk i pedagog, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi w latach 1968-1969.
  Pałac Alfreda Biedermanna – pałac przy ul. Franciszkańskiej 1/3 w Łodzi, nieopodal skrzyżowania z ulicą Północną.
  Stefan Kawyn (ur. 1904, zm. 1968) – historyk literatury polskiej. W latach 1945-1950 wykładowca na KUL-u, od 1954 profesor Uniwersytetu Łódzkiego.
  Zdzisław Skwarczyński (ur. 15 lutego 1914 r., zm. 22 marca 1987 r.) - polski historyk literatury, rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
  Katedra Filologii Klasycznej Uniwersytetu Łódzkiego (KFK UŁ) została założona już w maju 1945 roku przez prof. Jana Oko. W roku 1953 stała się Zakładem Filologii Klasycznej UŁ i po dziesięciu latach (w roku 1963) ponownie przywrócona do praw Katedry. Istnieje jako samodzielna jednostka uniwersytecka do dnia obecnego.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego – jednostka naukowo-dydaktyczna należąca do struktur Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Powstała w 1945 jako pierwsza w Polsce placówka, zajmująca się nauką o książce i bibliotece. Uczestniczyła w realizacji programu pierwszych w Polsce studiów z zakresu wiedzy o książce. Obecną siedzibą Katedry jest nowy gmach Wydziału Filologicznego UŁ przy ul. Pomorskiej 171/173 w Łodzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.