• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jan Lutyński (ur. 19 października 1921 w Płocku, zm. 16 kwietnia 1988 w Łodzi) - socjolog, politolog, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.Strajk studentów uczelni łódzkich – strajki studenckie, które miały miejsce w Łodzi w styczniu i lutym 1981 roku.

  Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego – jeden z dwunastu wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego. Jego siedziba znajduje się w przedwojennym budynku Wolnej Wszechnicy Polskiej, przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 3/5 w Łodzi. Powstał w 1965 r. z przekształcenia Wydziału Ekonomicznego (który został utworzony w 1961 z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Łodzi i katedr ekonomicznych ówczesnego Wydziału Prawno-Ekonomicznego UŁ).

  Kutno – miasto i gmina w centralnej części Polski, w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim nad rzeką Ochnią (dopływem Bzury). Siedziba władz powiatu kutnowskiego oraz władz wiejskiej gminy Kutno. Powstało na przełomie XIII i XIV wieku, prawa miejskie do 1432 i ponownie po 1766.Dziekan – kierownik wydziału uczelni, jednoosobowy organ szkoły wyższej, jako kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni. W uczelni publicznej dziekan wydziału i prodziekani pochodzą z wyboru, którego tryb określa statut uczelni. Ich kadencja trwa cztery lata i nie mogą być wybrani na więcej niż dwie następujące po sobie kadencje.

  W styczniu 1981 w reakcji na niezarejestrowanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów studenci wydziału przyłączyli się do studentów Wydziału Prawa i Administracji i rozpoczęli strajk okupacyjny pod hasłem „Solidarne czekanie”, w który włączył się później jeszcze Wydział Matematyczno-Fizyczno-Chemiczny.

  Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. część katedr podjęła inicjatywę o wydzieleniu się z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego i utworzeniu nowego Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Starania te uzyskały akceptację Senatu UŁ w 1994 r.

  Ulica Polskiej Organizacji Wojskowej – ulica w Łodzi o długości 650 metrów, położona na terenie dzielnicy Śródmieście.Jan Szczepański (ur. 14 września 1913 w Ustroniu, zm. 16 kwietnia 2004 w Warszawie) był polskim socjologiem, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, Wojskowej Akademii Politycznej oraz członkiem Polskiej Akademii Nauk. Jego prace są poświęcone teorii i historii socjologii oraz badaniom nad przekształceniami struktury społecznej.

  Spis treści

 • 1 Dziekani Wydziału Ekonomicznego i Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego
 • 2 Struktura
 • 3 Kierunki studiów
 • 4 Władze (od 2012)
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Antonina Kłoskowska (ur. 7 listopada 1919 roku w Piotrkowie, zm. w 2001 r.) – socjolog, profesor Uniwersytetu Łódzkiego oraz Warszawskiego, a także członkini Polskiej Akademii Nauk.
  Jolanta Kulpińska (ur. 4 listopada 1928 w Koźminku koło Kalisza) – profesor zwyczajny dr hab., socjolog, wieloletnia dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.
  Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczął działalność 1 września 1994 roku. Podstawy założenia Wydziału stanowiło sześć jednostek organizacyjnych, zajmujących się szeroko pojętą tematyką zarządzania i działających w ramach Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Korzenie Wydziału Zarządzania sięgają działalności Wydziału Prawno-Ekonomicznego oraz Wyższej Szkoły Ekonomicznej, włączonej w roku 1961 do struktury Uniwersytetu Łódzkiego. Wydział specjalizuje się w kształceniu akademickim oraz prowadzeniu badań w dziedzinie zarządzania, wzorując się na europejskich i światowych przykładach oraz prowadząc współpracę międzynarodową.
  Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego – wydział Uniwersytetu Łódzkiego. Powstał wraz z uniwersytetem w 1945 roku.
  Alicja Anna Jaruga z d. Neneman (ur. 1 lutego 1928 w Sługocinku koło Konina, zm. 17 listopada 2011 w Łodzi) – ekonomistka, specjalista w zakresie rachunkowości, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, prorektor Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi, doctor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.
  Jerzy Dietl (ur. 28 kwietnia 1927 w Inowrocławiu) – polski ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, senator I kadencji.
  Jan Mujżel (ur. 21 lutego 1923 w Mokniunach na Litwie, zm. 9 lipca 2006) – polski ekonomista, profesor, autor wielu prac z dziedziny teorii gospodarki oraz uwarunkowań wzrostu gospodarczego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.