• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Bernard Józef Lammek (ur. 13 sierpnia 1947 w Sierakowicach) – polski naukowiec, profesor nauk chemicznych, od 2008 rektor Uniwersytetu Gdańskiego.Uniwersytet Gdański (w skrócie UG) – uczelnia z siedzibą rektora w Gdańsku, powstała 20 marca 1970, na mocy decyzji Rady Ministrów, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (założonej w 1945 jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (założonej w 1946).

  Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego – mieści się w budynku w stylu niemieckiego renesansu. Oprócz tytułowego kierunku, kształci specjalistów ochrony środowiska wspólnie z wydziałami Biologii oraz Oceanografii i Geografii.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Władze
 • 3 Poczet dziekanów
 • 4 Struktura wydziału
 • 5 Koła Naukowe działające na Wydziale Chemii
 • 6 Uwagi
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  W 1945 r. powstało Pedagogium, które rok później zmieniło nazwę na Państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna. W 1952 r. usunięto „Państwowa”. W roku akademickim 1950/1951 rozpoczęto naukę chemii na Wydziale Przyrodniczym. A rok później powstał Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii. 21 kwietnia 1967, Rada Wydziału otrzymała prawo do nadawania tytułu doktora.

  Andrzej Antoni Wiśniewski (ur. 16 listopada 1948 w Starym Barkoczynie, zm. 18 stycznia 2014) – polski chemik, profesor doktor habilitowany Uniwersytetu Gdańskiego.Jerzy Stanisław Błażejowski (ur10 listopada 1945 w Wąbrzeźnie) polski chemik, profesor, specjalizujący się w chemii fizycznej.

  20 marca 1970 r. po połączeniu WSP z Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Sopocie, powstał Uniwersytet Gdański. Dotychczasowy wydział zachował nazwę. Pięć lat później otrzymał prawo nadawania tytułu doktora habilitowanego. W 1990 r., dzięki staraniom prof. Jerzego Błażejowskiego, wprowadzono kierunek ochrony środowiska. 1 września 1991 r. z inicjatywy profesorów fizyki i matematyki, powstał odrębny Wydział Chemii. Przyczyną było to iż sala posiedzeń nie mieściła już wszystkich uprawnionych. Nowa jednostka zachowała prawo nadawania tytułu doktora oraz doktora habilitowanego.

  Ochrona środowiska – całokształt działań (także zaniechanie działań) mających na celu właściwe wykorzystanie oraz odnawianie zasobów i składników środowiska naturalnego, zarówno jego składników abiotycznych, jak i żywych (ochrona przyrody). Nauka o ochronie środowiska to sozologia.Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oprócz tytułowego kierunku, kształci specjalistów ochrony środowiska wspólnie z wydziałami Chemii oraz Oceanografii i Geografii. Od roku akademickiego 2009/2010 istnieje międzywydziałowy kierunek Przyroda (studia I stopnia, dzienne). W skład wydziału wchodzi jedenaście katedr, dwie stacje badawcze i jedna pracownia.

  Od 27 maja 2013 gmach wydziału znajduje się przy ul. Wita Stwosza 63. Wcześniej wydział mieścił się przy ul. Jana Sobieskiego 18, w budynku z 1908 roku, w którym wcześniej mieściło się Królewskie Seminarium Nauczycielskie (Königliches Lehrer Seminar).

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego – budynki wydziału rozrzucone są w kilku oddalonych od siebie miejscach. Było to szczególnie zauważalne do jesieni 2008, gdy wraz z Wydziałem Biologii stanowił jedność. Najbardziej znaną, podległą instytucją jest Fokarium w Helu. Oprócz tytułowych kierunków, kształci specjalistów ochrony środowiska wspólnie z wydziałami Chemii oraz Biologii.

  Reklama