• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wydawnictwo Zielona Sowa  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Beletrystyka (fr. belles-lettres – literatura piękna) – proza fabularna, np.: powieści, opowiadania, nowele itp., przede wszystkim o charakterze rozrywkowym. W utworach beletrystycznych obecna jest fikcja literacka.Ilustracja – obraz, fotografia, rysunek lub inny element graficzny dodany do napisanego, często – choć nie zawsze – wydrukowanego tekstu (książka, artykuł prasowy, hasło encyklopedyczne), mający za zadanie go uzupełniać, objaśniać albo zdobić.

  Wydawnictwo Zielona Sowa – polskie wydawnictwo założone w 1995 roku w Krakowie przez Mariusza Czyżowskiego.

  Historia[ | edytuj kod]

  Wydawnictwo pojawiło się na rynku jako działalność gospodarcza osoby fizycznej. Od 2003 funkcjonowało w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W centrum Krakowa prowadziło dwie stacjonarne księgarnie: przy Rynku Głównym i przy Placu Wszystkich Świętych, posiadało własną drukarnię i własny biurowiec. W ofercie posiadało około tysiąca tytułów.

  Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o. (WSiP) – wydawnictwo, które wydaje głównie podręczniki szkolne i inne materiały edukacyjne. Powstało zarządzeniem ministra edukacji narodowej 9 kwietnia 1945 r., jako Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych (PZWS), z których w 1951 roku wydzielone zostało Państwowe Wydawnictwo Szkolnictwa Zawodowego. W 1974 roku oba wydawnictwa zostały połączone w wydawnictwo pod obecną nazwą i działały w formie przedsiębiorstwa państwowego. Przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa zostało dokonane przez Ministra Skarbu Państwa w dniu 16 września 1998 r. Od 3 listopada 2004 do 30 sierpnia 2010 przedsiębiorstwo było notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.Plac Wszystkich Świętych – plac miejski położony na terenie Starego Miasta w Krakowie pomiędzy kościołem Franciszkanów, ulicą Grodzką a placem Dominikańskim.

  W 2008 zmieniając właściciela weszło do grupy kapitałowej Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP), a w 2012 Wydawnictwo przeniosło się z Krakowa do Warszawy. Również w 2012 roku wydawnictwa Zielona Sowa i Book House połączyły się.

  Początkowo na ofertę wydawnictwa składały się opracowania lektur (np. 1995: Halszka Kozioł, Opracowanie lektur : Język polski klasa VIII, ​ISBN 83-902299-8-6​, Marta Bonarek-Socha, Opracowanie lektur : Język polski klasa IV, ​ISBN 83-902299-6-X​), tytuły z klasyki literatury i lektury szkolne. Wydawnictwo Zielona Sowa specjalizuje się w książce dziecięcej i młodzieżowej. Są to tytuły zarówno edukacyjne, jak i beletrystyka i klasyczne bajki. Nakładem wydawnictwa ukazują się m.in. baśnie, legendy polskie, wiersze. Do najbardziej znanych serii należą książki z serii „Zaopiekuj się Mną”, autorstwa Holly Webb, „Kroniki Archeo” Agnieszki Stelmaszyk, a także seria o przyjaznym wikingu Tappim Marcina Mortki. Pośród autorów wydawnictwa znaleźli się m.in. Artur Andrus, Liliana Bardijewska, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Aniela Cholewińska-Szkolik, Adam Dylewski, Agnieszka Frączek, Maciej Frączyk, Tomasz Tomczyk – znany jako Kominek i Jason Hunt, Konrad Kruczkowski, dr Aleksandra Piotrowska, Marcin Przewoźniak, Iga Zakrzewska-Morawek.

  Lektura szkolna – utwór literacki lub inny twór kultury objęty wykazem lektur w załącznikach nr 2 i 4 do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Oferta wydawnictwa zawiera tytuły i serie licencyjne, na przykład: „Tomek Łebski” Liz Pitchon (Tom Gates, seria przetłumaczona na 37 języków), książki Holly Webb, seria zabawnych książek Emer Stamp, a także tytuły Pameli Butchart, laureatki nagrody Blue Peter Book Award. Są pozycje dla młodzieży i dorosłych, na przykład: Eve Ainstworth, Stan Lee, Marie Lu czy Sally Nicholls.

  Korabiewice – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Puszcza Mariańska.Holly Webb – brytyjska pisarka; autorka licznych (ponad sto pozycji) książek dla dzieci, szczególnie podobających się małym dziewczynkom. W samej tylko Polsce sprzedało się ich ponad pół miliona egzemplarzy (stan na kwiecień 2013).

  Wśród ilustratorów Zielonej Sowy znaleźli się: Monika Filipina-Trzpil, Anna Gensler, Artur Gulewicz, Marta Kurczewska, Carmen Nogales, Katarzyna Nowowiejska, Anna Oparkowska, Marcin Piwowarski, Marcin Południak, Wojciech Stachyra, Dorota Szoblik, Elżbieta Śmietanka-Combik, Paweł Zaremba, a z książek wydanych na licencji m.in. Oliver Jeffers. W 2014 oferta Wydawnictwa Zielona Sowa wzbogaciła się o zestawy edukacyjne: książka + gra. W tym formacie pojawiło się kilka serii: dla dzieci od 2. roku życia „Sówka Zuzia”, a dla dzieci starszych seria „Bawię się”. Z myślą o uczniach nauczania początkowego zostały stworzone serie: „Poznaję” oraz „Gram w”.

  Stan Lee, właśc. Stanley Martin Lieber (ur. 28 grudnia 1922 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta, producent filmowy i rysownik komiksowy, najbardziej znany jako twórca postaci Spider-Mana. Wieloletni prezes i członek zarządu wydawnictwa komiksowego Marvel Comics. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.Wiersz (także: mowa wiązana, oratio vincta) – sposób organizacji tekstu, polegający na powtarzaniu się w nim odcinków o takich samych właściwościach strukturalnych; przeciwieństwo prozy; utwór o swoistej językowej kompozycji, w której wers (linijka wiersza wyodrębniona intonacyjnie i graficznie) pełni funkcję wierszotwórczą, wykorzystuje środki stylistyczne w funkcji poetyckiej, impresywnej lub ekspresywnej.

  Zestawy z grą to również zabawa – wśród takich zestawów znalazły się: „Tappi”, „Zosia i jej Zoo” oraz „Kroniki Archeo”.

  Od 2015 roku Wydawnictwo Zielona Sowa wspiera Fundację VIVA! i Schronisko dla zwierząt w Korabiewicach.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – forma prawna przedsiębiorstw tworzona przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Spotykana w licznych krajach Europy, w tym w Polsce.
  Wikingowie – skandynawscy wojownicy­­­­­, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.
  Liliana Bardijewska (ur. 15 maja 1955 w Warszawie) – polska autorka słuchowisk, sztuk i utworów prozatorskich dla dzieci, krytyk literacki i teatralny, tłumacz literatury bułgarskiej, wydawca literatury dla dzieci i młodzieży.
  Stadion Narodowy w Warszawie – wielofunkcyjny stadion sportowy (głównie piłkarski) na Kamionku w Warszawie, wybudowany w latach 2008-2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012 i oficjalnie otwarty w dniu 29 stycznia 2012. Posiada 4. kategorię w klasyfikacji UEFA (najwyższą). Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc (wszystkie dla osób siedzących), w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie i 69 lóż (dla 800 osób).
  Sally Nicholls (ur. 22 czerwca 1983) – angielska pisarka, twórczyni literatury dziecięcej. Jej debiutancka powieść, Olivier i zeszyt z marzeniami, w 2008 roku zdobyła Waterstone’s Children’s Book Prize.
  Konrad Kruczkowski (ur. 9 marca 1986 w Krakowie) – polski bloger, dziennikarz i reportażysta. Absolwent VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Następnie dwukrotnie podejmował studia teologiczne na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie, których nie ukończył.
  Drukarnia – zakład produkcyjny zajmujący się wytwarzaniem różnorodnych wyrobów poligraficznych. W szczególności mogą to być gazety i czasopisma, broszury i książki, jak również szereg druków akcydensowych łącznie z opakowaniami. Drukować może zarówno na masową skalę, jak i druki spersonalizowane, czyli takie, gdzie każda kopia jest unikalnym egzemplarzem. Poszczególne drukarnie mogą zajmować się tylko samym zadrukiem podłoża, jak również wykonywać czynności introligatorskie, przez co wytwarzać nawet gotowe wyroby poligraficzne, a więc oprawione i ewentualnie uszlachetnione, oraz przygotowane do dystrybucji. Zazwyczaj jednak nawet w najprostszej drukarni wykonywane są wstępne czynności introligatorskie, natomiast w rozbudowanych zakładach część introligatorska może stanowić nawet większą część zakładu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.768 sek.