Wydawnictwo Mag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydawnictwo MAG – wydawnictwo założone w roku 1993 przez Jacka Rodka. Pierwotnie wydawało gry fabularne, i czasopismo Magia i Miecz. Obecnie zajmuje się głównie beletrystyką fantasy i science fiction. Od 1997 roku wydawało serię Fantastyka, a od 2006 serię Uczta Wyobraźni, której redaktorem jest Andrzej Miszkurka, a od 2015 serię Artefakty.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

MAG powiązany jest z wydawnictwem Nowa Proza.

Kryształy Czasu to jeden z pierwszych polskich systemów gier fabularnych (RPG), stworzony przez redakcję Magii i Miecza.Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.

Niektóre wydane gry fabularne[ | edytuj kod]

 • Kryształy Czasu
 • Warhammer Fantasy Roleplay
 • Zew Cthulhu
 • Dzikie Pola
 • Deadlands: Martwe Ziemie
 • Wiedźmin: Gra Wyobraźni
 • Gasnące Słońca
 • Earthdawn
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rynek książki w Polsce, Magazyn Literacki Herbud, 2009, ISBN 978-83-61154-34-1 [dostęp 2018-09-05] (pol.). s. 219
  2. Zaginiona Biblioteka.
  3. Wywiad z Katarzyną Rodek.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa wydawnictwa
 • Magia i Miecz - pierwsze i najdłużej istniejące (1993-2002) czasopismo o grach fabularnych na polskim rynku. Jako prekursor tej tematyki w Polsce, odegrało ogromną rolę w popularyzacji idei RPG. Wydawcą Magii i Miecza było wydawnictwo MAG, założycielem Jacek Rodek. Z pismem współpracowali m.in. Artur Szyndler, Andrzej Sapkowski i Tomasz Kołodziejczak.Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Uczta Wyobraźni – seria wydawnicza wydawnictwa MAG, publikowana od 2006 roku. Prezentowana jest w niej literatura fantastyczna.
  Earthdawn jest grą fabularną (RPG), wydaną pierwotnie przez wydawnictwo FASA. Obecnie produkt ten jest rozwijany przez Red Brick Ltd, wydawcę wersji Classic, oraz Trzeciej Edycji.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Zew Cthulhu (ang. Call of Cthulhu) – gra fabularna utrzymana w konwencji grozy amerykańskiego wydawnictwa Chaosium Publishing. Jest oparta na motywach zaczerpniętych z opowiadania o tym samym tytule autorstwa H.P. Lovecrafta oraz jego innych utworów. Zew Cthulhu to gra popularna zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce, choć powoli traci na znaczeniu.
  Warhammer Fantasy Roleplay (WFRP lub WHFRP, z ang. Warhammer, Fabularna Gra Fantasy) – gra fabularna osadzona w świecie Warhammera. Została stworzona przez brytyjską firmę Games Workshop, a obecnie prawa do niej posiada Fantasy Flight Games. Dotychczas ukazały się jej trzy edycje.
  Gasnące Słońca (ang. Fading Suns) to gra fabularna science fiction utrzymana w klimacie space opery, wydana przez wydawnictwo Holistic Design. Świat gry był także użyty w grze komputerowej Emperor of the Fading Suns, LARPie Passion Play i grze bitewnej Noble Armada. W Polsce system został wydany przez Wydawnictwo MAG.
  Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).

  Reklama