• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wydawnictwo Literackie

  Przeczytaj także...
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Witold Marian Gombrowicz (ur. 4 sierpnia 1904 w Małoszycach, zm. 25 lipca 1969 w Vence) – polski powieściopisarz, nowelista i dramaturg.
  Dom pod Globusem, Długa 1, Kraków, siedziba Wydawnictwa Literackiego

  Wydawnictwo Literackie (WL) – wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, powstałe w 1953 roku (do 14 lutego 2003 roku przedsiębiorstwo państwowe).

  WL specjalizuje się w literaturze pięknej (polskiej oraz zagranicznej), ale w swoim katalogu wydawniczym ma również książki edukacyjne – słowniki, leksykony i podręczniki do nauczania przedmiotów humanistycznych. Jest jedynym w Polsce wydawcą dzieł Witolda Gombrowicza.

  Kreuje i promuje najciekawsze zjawiska literackie oraz najwybitniejszych twórców literatury polskiej i obcej. Wśród autorów związanych z oficyną są polscy nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. Wydawnictwo Literackie to jedna z nielicznych firm, które kontynuują tradycję edytorstwa naukowego. Specjalizuje się w opracowaniach krytycznych klasyki polskiej. Do grona autorów i współpracowników WL należą najwybitniejsi znawcy literatury, historii, filmu, teatru.

  Wisława Szymborska, według dokumentu chrztu Maria Wisława Anna Szymborska (ur. 2 lipca 1923 na Prowencie, który obecnie należy do Kórnika, zm. 1 lutego 2012 w Krakowie) – polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka; członkini oraz założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995), laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), odznaczona Orderem Orła Białego (2011).Carlos Fuentes Macías (ur. 11 listopada 1928 w Panamie, zm. 15 maja 2012 w Meksyku) – meksykański pisarz, eseista, dramaturg i publicysta, niegdyś "żelazny" kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Jeden z najwybitniejszych współczesnych autorów hiszpańskojęzycznych, współtwórca boomu na literaturę iberoamerykańską. Laureat Nagrody Cervantesa (1987).

  Na przełomie lat 70. i 80. najpopularniejszą serią wydawniczą WL była Proza Iberoamerykańska, w ramach której ukazywały się książki nie tylko najsłynniejszych pisarzy południowoamerykańskich (Llosa, Fuentes, Márquez), ale i mniej znanych. Inną znaną serią z tego okresu była tzw. „biała seria fantastyki i grozy”.Obecnie do najpopularniejszych serii wydawniczych WL należą m.in.: Seria Dwujęzyczna, Lekcja Literatury, Biblioteka Poezji Młodej Polski, Seria Pary, Seria Pisarze Języka Niemieckiego, Monografie.

  "Fantastyka i Groza" – seria książek wydawanych przez Wydawnictwo Literackie od połowy lat 70. do początku lat 90. (ub.wieku); z uwagi na charakterystyczną szatę graficzną zwana też "białą serią fantastyki i grozy". Książki ukazujące się w tej serii zaliczane były do fantastyki grozy (horroru). W odróżnieniu od literatury fantastycznej stymulowanej rozwojem nauki i techniki, wywoływały atmosferę zagrożenia i lęku poprzez opis niesamowitych zjawisk o charakterze nadprzyrodzonym.Henryk Vogler (ur. 6 marca 1911 w Krakowie, zm. 19 lutego 2005 w Krakowie) – polski pisarz i krytyk literacki żydowskiego pochodzenia, pierwszy redaktor naczelny Wydawnictwa Literackiego; mąż Romany Próchnickiej.

  Redaktorzy naczelni[]

 • 1953–1958 – Henryk Vogler
 • 1971–1981 i 1983–1990 – Andrzej Kurz
 • Nagrody[]

 • 1998 (luty), Nagroda Krakowska Książka Miesiąca za Dzieje Krakowa t. 4. Kraków w latach 1918-1939, Kraków 1998.
 • 2011 (listopad), Nagroda Krakowska Książka Miesiąca za Dzienniki, listy: Sławomir Mrożek, Stanisław Lem. Listy 1956 – 1978, Kraków 2011.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona Wydawnictwa Literackiego
 • Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego, wyróżniony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce; brat Andrzeja Miłosza.Gabriel José de la Concordia García Márquez (ur. 6 marca 1927 w Aracataca) – kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz i działacz społeczny. Jeden z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego. Laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1982 za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mario Vargas Llosa (właśc. Jorge Mario Pedro Vargas Llosa Marqués de Vargas Llosa; ur. 28 marca 1936 w Arequipie) – peruwiański pisarz, dziennikarz, myśliciel, polityk. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2010.
  Krakowska Książka Miesiąca – nagroda przyznawana od 1995 r. przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Fundatorem nagrody jest Gmina Kraków, a patronat medialny od początku sprawuje "Dziennik Polski".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.