• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybuch magazynu prochu w Birgu - 1806  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Bunt Regimentu Froberga był to bunt żołnierzy Regimentu Froberga, który miał miejsce pomiędzy 4 a 12 kwietnia 1807 roku w Forcie Ricasoli na wyspie Malcie, wówczas pod brytyjskim protektoratem. Regiment został sformowany przy użyciu podejrzanych metod, z rekrutami spośród różnych narodowości w Albanii i Imperium Osmańskim. Żołnierze, przybyli na Maltę w roku 1806, nie byli zadowoleni ze swoich stopni wojskowych oraz płacy. Bunt trwał osiem dni, podczas których kilka osób zginęło a fort został uszkodzony. Rewolta została stłumiona, a jej przywódcy straceni. Bunt ten uważany jest za najpoważniejszy podczas wojen napoleońskich. Alexander John Ball, 1. baronet Blofield (ur. 1757, zm. 20 października 1809) – brytyjski admirał i Cywilny Komisarz Malty. Urodził się w Ebworth Park, Sheepscombe, Gloucestershire w Wielkiej Brytanii. Był czwartym synem Roberta Balla i Mary Dickinson.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Wybuch magazynu prochu w Birgu – przypadkowa detonacja amunicji w magazynie prochu (polverista) w Birgu w brytyjskim protektoracie Malty 18 lipca 1806 roku. Wybuch nastąpił w wyniku niedbalstwa podczas transportowania pocisków z magazynu, czego skutkiem była detonacja 18 000 kg prochu strzelniczego. Eksplozja zabiła około 200 osób, w tym członków brytyjskiego i maltańskiego personelu wojskowego, oraz osoby cywilne w Birgu. Zniszczone zostały elementy miejskich fortyfikacji, kilka magazynów okrętowych oraz duża liczba budynków. Teren dotknięty katastrofą zaczął być znany pod maltańską nazwą l-Imġarraf („zniszczone”).

  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Bartyzana – wieżyczka nadbudowana na koronę muru obronnego, zazwyczaj nadwieszona, pełniąca funkcje strażniczą i strzelecką. Przykładem może być portowa Wieża Betlejemska z lat 1515-1521 w miejscowości Belém (obecnie dzielnica Lizbony).

  Podłoże historyczne[ | edytuj kod]

  W wieku XVIII i na początku XIX główny magazyn prochu w Birgu mieścił się w kazamatach wewnątrz murów miasta, w pobliżu Porta Marina. Było to działanie improwizowane, gdyż kazamaty nie były przeznaczone do składowania materiałów wybuchowych, lecz praktyka ta była powszechna w tym czasie i proch strzelniczy był przechowywany w kazamatach również w innych miejscach, jak np. fort St. Angelo, fort Ricasoli czy Mdina.

  The Times of Malta – anglojęzyczna gazeta codzienna na Malcie. Gazeta jest wydawana od 1935 roku przez Allied Newspapers Limited, której pakiet większościowy należy do Strickland Foundation, fundacji charytatywnej założonej przez Mabel Strickland w 1979 roku. Valletta (malt. Il-Belt Valletta) - stolica Malty położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami Grand Harbour i Marsamxett Harbour. Jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Siedziba gminy o tej samej nazwie.

  Magazyn w Birgu ulokowany był blisko terenów zamieszkałych przez ludność cywilną, i mieszkańcy skarżyli się na niebezpieczeństwo z tego wynikające. Mimo rozpoczęcia przygotowań do znalezienia alternatywnych miejsc, nic nie zrobiono, ponieważ magazyny przeznaczone do przechowywania prochu były wykorzystywane jako koszary lub szpitale wojskowe.

  Detonacja – wybuch (fala reakcji chemicznych) rozprzestrzeniający się w materiale wybuchowym z prędkością ponaddźwiękową, a najczęściej z wysoką prędkością hiperdźwiękową (z reguły wynosi kilka km/s do max. 10 km/s ; w gazach 1,8 - 3 km/s , w ciałach stałych 4 - 10,3 km/s), powodujący powstanie w otaczającym go ośrodku fali uderzeniowej. Na jej czole występuje bardzo wysokie ciśnienie (do ok. 50 GPa) i temperatura (do ok. 5800 °C).Kazamata – w dawnych fortyfikacjach nazwa schronu w twierdzy bastionowej lub w forcie. Była to budowla o sklepieniu wykonanym z cegły lub betonu fortecznego, chroniącym przed ogniem artyleryjskim, zabezpieczona od góry grubą warstwą ziemi. Kazamaty mogły być przystosowane do prowadzenia z nich ognia strzeleckiego, istniały też kazamaty działowe (artyleryjskie), kazamaty magazynowe, służące do przechowywania zapasów, kazamaty mieszkalne, służące do przebywania w nich części odpoczywającej załogi. Do kazamat prowadził podziemny chodnik, zwany poterną.

  Wybuch w roku 1806 nie był pierwszą tego typu katastrofą, która wydarzyła się na Malcie. 12 września 1634 roku w Valletcie przypadkowo wybuchła fabryka prochu, zabijając 22 osoby i powodując rozległe zniszczenia kościoła Jezuitów i pobliskiego kolegium. W roku 1662 eksplodował, po trafieniu piorunem, proch składowany w bartyzanie na jednej z przeciwstraż Valletty. Nikt wtedy nie zginął.

  Fortyfikacje Birgu (malt. Is-Swar tal-Birgu) - ciąg murów obronnych i innych umocnień opasujących miasto Birgu na Malcie. Pierwszym umocnieniem, które tu zostało zbudowane był Fort Saint Angelo (Fort Świętego Anioła), pochodzący jeszcze z wieków średnich, a większość fortyfikacji została zbudowana między XVI a XVIII w. przez Zakon Maltański. Znaczna część fortyfikacji przetrwała do dziś.Przeciwstraż (kontrgard, słoniczoło) - w dawnych fortyfikacjach dodatkowy wał ziemny usypany przed bastionem lub rawelinem wykorzystywany jako stanowisko ogniowe artylerii lub piechoty (słoniczoło) stosowany dla osłony skarpy.

  Eksplozja i ofiary[ | edytuj kod]

  W lipcu 1806 roku wojsko brytyjskie na Malcie przygotowywało zapasy amunicji do wysłania na Sycylię, gdzie jej zapasy prawie się wyczerpały po wykorzystaniu jej do uwolnienia obleganego przez Francuzów garnizonu w Gaecie(ang.). 18 lipca artylerzysta garnizonowy bombardier Anderson, wraz z grupą roboczą złożoną z 13 mężczyzn, przygotowywał transport pocisków armatnich z magazynu w Birgu, wypełnionego do końca 370 beczkami, zawierającymi 18 000 kg prochu strzelniczego, jak też pociskami armatnimi i granatami w ilości 1 600 sztuk.

  National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands (NICPMI) - Narodowy Spis Dóbr Kulturowych Wysp Maltańskich jest rejestrem dziedzictwa(ang.), grupującym zabytki kulturowe na Malcie. Spis zawiera nieruchomości, jak stanowiska archeologiczne, fortyfikacje, budynki religijne, pomniki i inne budynki historyczne.Maltański to język z grupy semickiej rodziny afroazjatyckiej. Maltański jest używany m.in. przez około 350 tys. osób na Malcie, gdzie jest językiem urzędowym.

  Anderson używał dłuta do usuwania zapalników z pocisków, co było niezgodne z instrukcjami, i co o godzinie 6:15 wywołało iskrę, która doprowadziła do olbrzymiej eksplozji. Anderson i pracujący z nim mężczyźni zginęli natychmiast, jak również trzej brytyjscy żołnierze z 39 pułku piechoty oraz 23 żołnierzy maltańskich z 2. batalionu prowincjonalnego. Śmierć dosięgła też 150 do 200 mieszkańców Birgu, a około 100 innych zostało ranionych przez spadający gruz.

  Fort Ricasoli (malt. Forti Rikażli) – fort bastionowy znajdujący się w miejscowości Kalkara na Malcie. Został zbudowany przez Zakon Rycerzy Joannitów w latach 1670–1698. Zajmuje cypel, znany jako Gallows’ Point oraz północny brzeg Rinella Bay. Nadzoruje on, na równi z Fortem St. Elmo, wejście do Grand Harbour. Jest on największym fortem na Malcie; w roku 1998 został wpisany na wstępną Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część Knights’ Fortifications around the Harbours of Malta. Dłuto – ręczne narzędzie używane do obróbki drewna przez snycerzy, rzeźbiarzy, stolarzy i drzeworytników. Innej konstrukcji dłuta używane są również do obróbki kamienia przez kamieniarzy i rzeźbiarzy.

  Eksplozja przeraziła mieszkańców Birgu, była też słyszalna w sąsiednich miastach Senglea i Cospicua, jak też w pobliskich wioskach.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Fortyfikacje Mdiny (malt. Is-Swar tal-Imdina) – mury obronne otaczające dawną stolicę Malty – Mdinę. Miasto zostało ufortyfikowane jeszcze w czasach starożytnych, ale większość obecnych fortyfikacji została zbudowana przez Rycerski Zakon św. Jana między XVI a XVIII w. Mury miejskie zachowały się w pełni nietknięte, z wyjątkiem niektórych wysuniętych elementów fortyfikacji, i są jednymi z najlepiej zachowanych fortyfikacji na Malcie. Mdina jest na maltańskiej wstępnej liście Światowego dziedzictwa UNESCO od 1998 roku.
  Isla (malt. L-Isla, ang. Senglea, nazwa historyczna Città Invicta) – miasto we wschodniej części Malty, zamieszkuje je 2 784 mieszkańców.
  Piorun – w meteorologii bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne w atmosferze powstające naturalnie, zwykle towarzyszące burzom. Piorunowi często towarzyszy grom dźwiękowy oraz zjawisko świetlne zwane błyskawicą. Może ono przybierać rozmaite kształty i rozciągłości, tworzyć linie proste lub rozgałęziać się do góry lub w dół. Występują błyskawice, które widoczne są jedynie jako rozjaśnienie powierzchni chmury, inne znów w ciągu ułamka sekundy przypominają swym kształtem świecący sznur pereł.
  Birgu (malt. Il-Birgu) - miasto na Malcie zwane często także Vittoriosa, położone pomiędzy zatokami Kalkara i Dockyard. 3 000 mieszkańców, pracujących głównie w stoczniach lub dokach. Siedziba gminy o tej samej nazwie.
  Protektorat Malty było politycznym określeniem Malty, ponieważ oficjalnie była ona częścią Królestwa Sycylii pod brytyjskim protektoratem. Protektorat ten istniał w czasie pomiędzy kapitulacją sił francuskich na Malcie w roku 1800, a obwołaniem Malty kolonią Korony Brytyjskiej w 1813 roku.
  Bormla (ang. Cospicua, hist. Città Cospicua) – miasto na Malcie, w środkowo-wschodniej części wyspy Malta, nad zatoką Grand Harbour. Liczy około 5,6 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego i turystyki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.