• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jill E. Stein (ur. 14 maja 1950 w Chicago) - amerykańska lekarka i polityk, kandydatka na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach prezydenckich w 2012 roku z ramienia Partii Zielonych.Prawybory prezydenckie Partii Demokratycznej w 2016 roku – seria prawyborów, która wyłoni kandydata Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. Pierwsze głosowanie miało miejsce w stanie Iowa 1 lutego 2016 roku, a ostatnie będzie mieć miejsce w Dystrykcie Kolumbii 14 czerwca 2016 roku. Potem przez kolejne miesiące głosować będą wyborcy w kolejnych stanach i terytoriach zależnych. Obecny prezydent, Barack Obama, który uzyskał nominację Partii Demokratycznej w 2012 roku nie może ubiegać się o kolejną nominację z powodu ograniczenia kadencyjności wprowadzonego w 22. poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Obecnie za faworytów tych prawyborów uchodzą Hillary Clinton i Bernie Sanders.

  Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku – pięćdziesiąte ósme wybory prezydenckie, które odbyły się 8 listopada 2016, w wyniku których wyłoniony został 45. prezydent Stanów Zjednoczonych. Spośród dwóch głównych partii politycznych o najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych zmierzyli się kandydatka demokratów, była sekretarz stanu, Hillary Clinton, żona byłego prezydenta, republikanin, miliarder Donald Trump oraz kandydaci mniejszych partii, m.in. były gubernator stanu Nowy Meksyk Gary Johnson z ramienia Partii Libertariańskiej oraz lekarka Jill Stein z ramienia Partii Zielonych.

  Partia Republikańska (ang. Republican Party) – amerykańska konserwatywna partia polityczna założona w 1854. Jedna z dwóch głównych sił politycznych w USA, obok Partii Demokratycznej. Potocznie nazywana „Grand Old Party” (GOP).Czas wschodni (ang. Eastern (Standard) Time, ET, EST) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 75°W, który różni się o 5 godzin od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC-5).

  Były to pierwsze w historii USA wybory prezydenckie, w których kobieta ubiegała się o stanowisko prezydenta jako kandydatka jednej z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych. Były to również piąte wybory w historii Stanów Zjednoczonych w których zwycięzca wyborów uzyskuje mniej głosów, ale wygrywa w głosowaniu elektorskim oraz pierwsze wybory od wyborów prezydenckich w 1944 roku, w których to oboje kandydatów reprezentowało ten sam stan macierzysty, a mianowicie Nowy Jork.

  Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych (ang. United States Secretary of State) – członek rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, zarządzający Departamentem Stanu USA. Zajmuje się głównie sprawami zagranicznymi. Jego stanowisko jest powszechnie uważane za amerykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych. Urząd sekretarza stanu został utworzony 27 lipca 1789 roku. 15 września 1789 zlikwidowano urząd Sekretarza Spraw Zagranicznych, ponieważ jego obowiązki przejął sekretarz stanu.Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku odbyły się we wtorek 4 listopada 2008. Oficjalnie, dane z 100% lokali wyborczych ogłoszone 22 stycznia 2009 potwierdziło, że głosowanie przeprowadzone do 4 listopada 2008 przyznało kandydatom na elektorów popierających Baracka Obamę i Josepha Bidena 365 mandatów w 538-mandatowym Kolegium Elektorskim wobec 173 mandatów dla elektorów Johna McCaina i Sarę Palin. Pozostali kandydaci nie uzyskali głosów elektorskich. Podział ten odzwierciedla ordynację większościową z jednym zwycięzcą, we wszystkich stanach USA z wyjątkiem stanów Maine i Nebraska.

  Sytuacja[ | edytuj kod]

  Artykuł drugi Konstytucji Stanów Zjednoczonych stanowi, że prezydentem Stanów Zjednoczonych może być amerykański obywatel mający co najmniej 35 lat, urodzony na terenie Stanów Zjednoczonych i mieszkający na terenie Stanów Zjednoczonych przez co najmniej 14 lat.

  Chris Christie (ur. 6 września 1962 w Newark w New Jersey), polityk amerykański, działacz Partii Republikańskiej, od stycznia 2010 Gubernator stanu New Jersey.Richard John „Rick” Santorum (ur. 10 maja 1958) – polityk amerykański, senator ze stanu Pensylwania (wybrany w 1994 i ponownie w 2000), członek Partii Republikańskiej.

  Urzędujący prezydent, demokrata Barack Obama, zgodnie z 22. poprawką do konstytucji nie mógł ubiegać się o reelekcję. Jego kadencja wygasła 20 stycznia 2017 o godzinie 12:00 czasu wschodniego. W łonie obu głównych partii odbywała się otwarta walka o nominację.

  W historii USA bardzo często kiedy urzędujący prezydent nie ubiega się o kolejną kadencję, w kolejnych wyborach kandyduje urzędujący wiceprezydent.

  Gary Johnson (ur. 1 stycznia 1953 w Minot) - amerykański biznesmen, były gubernator stanu Nowy Meksyk (1995-2003), do 2011 r. członek Partii Republikańskiej, obecnie należy do Partii Libertariańskiej, która rekomendowała go swoim kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach 2012 r.James Stuart "Jim" Gilmore III (ur. 6 października 1949 w Richmond) amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej. W latach 1998-2002 był gubernatorem Wirginii. W 2008 roku ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich.

  Zgodnie z tą tendencją pojawiły się liczne spekulacje, że kandydatem demokratów zostanie wiceprezydent USA Joe Biden. Zwłaszcza że ubiegał się już wcześniej o nominację w wyborach w 1988 i w 2008 roku oraz publicznie przyznawał, że nie wyklucza startu w kolejnych prawyborach. Jednakże 21 października 2015 roku w Moda Center oficjalnie oświadczył, że nie zamierza ubiegać się o nominację w 2016 roku.

  Ted Cruz (właśc. Rafael Edward Cruz; ur. 22 grudnia 1970 w Calgary, Alberta, Kanada) – amerykański polityk, senator ze stanu Teksas od roku 2013, członek Partii Republikańskiej.Ben Carson,, właśc. Benjamin Solomon Carson (ur. 18 września 1951 w Detroit) – amerykański lekarz neurochirurg, filantrop, pisarz i polityk Partii Republikańskiej. Jest pierwszym chirurgiem który skutecznie rozdzielił bliźnięta syjamskie połączone głowami.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  22 . poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych Poprawka ta ograniczała liczbę kadencji prezydenta do 2. Weszła w życie 27 lutego 1951 roku.
  Moda Center (dawniej znana jako Rose Garden Arena) to hala sportowa znajdująca się w Portland w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych.
  Bernand „Bernie” Sanders (ur. 8 września 1941) – amerykański polityk. W latach 1991-2007 reprezentował stan Vermont w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych jako niezależny członek tej izby Kongresu, choć był stowarzyszony z delegatami Partii Demokratycznej. Jest też jednym z nielicznych w historii USA osób, które zostały wybrane na urząd federalny i deklarują się otwarcie jako socjaliści.
  Tutaj przedstawiane są wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Podani zostali tylko ci kandydaci, którzy uzyskali co najmniej 1 głos elektorski. Pogrubioną czcionką wyróżniono zwycięzców wyborów.
  Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa Stanów Zjednoczonych, na mocy artykułu II Konstytucji sprawuje władzę wykonawczą kraju, jest naczelnym dowódcą sil zbrojnych, może też żądać pisemnych opinii od kierujących wszystkimi departamentami rządowymi w zakresie podległych im spraw. Prezydentowi przysługuje tez prawo darowania bądź zawieszania kar, za wszystkie przestępstwa przeciw Stanom Zjednoczonym, z wyjątkiem kar wynikłych z nadużyć popełnionych w trakcie sprawowania urzędów. W porozumieniu z Senatem i za zgodą 2/3 obecnych na posiedzeniu Senatorów, ma prawo zawierania umów międzynarodowych, powoływania za zgoda Senatu ambasadorów, konsulów, sędziów Sadu Najwyższego i ministrów pełnomocnych oraz wszystkich urzędników federalnych, których sposób powoływania nie został inaczej ustanowiony konstytucją bądź ustawami.
  Joe Biden, właśc. Joseph Robinette Biden Jr. (wym. ˈʤoʊsɨf rɒbɨˈnɛt ˈbaɪdən; ur. 20 listopada 1942 w Scranton) – amerykański polityk, 47. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w latach 2009–2017, senator ze stanu Delaware w latach 1973–2009
  Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1944 roku – czterdzieste wybory prezydenckie w historii Stanów Zjednoczonych. Na urząd prezydenta wybrano ponownie Franklina Delano Roosevelta, a wiceprezydentem został Harry Truman.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.