• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jill E. Stein (ur. 14 maja 1950 w Chicago) - amerykańska lekarka i polityk, kandydatka na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach prezydenckich w 2012 roku z ramienia Partii Zielonych.Lawrence "Larry" Lessig (ur. 3 czerwca 1961) – amerykański profesor nauk prawnych i działacz. Zyskał sławę jako zwolennik reformy systemu praw autorskich na rzecz większej jego otwartości i zagwarantowania większych swobód użytkownikom utworów. Obecnie jest dyrektorem Edmond J. Safra Foundation Center for Ethics na Uniwersytecie Harvarda oraz profesorem prawa w Harvard Law School. Uprzednio pracował jako profesor prawa w Stanford Law School, był też założycielem Center for Internet and Society (Centrum Badania Internetu i Społeczeństwa) na Uniwersytecie Stanfordzkim. Lessig jest założycielem i uprzednim przewodniczącym, a obecnie członkiem rady dyrektorów amerykańskiej organizacji Creative Commons. Lessig jest również założycielem oddolnej inicjatywy Rootstrikers, której celem jest walka z korupcją polityczną w Stanach Zjednoczonych.

  Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku – wybory prezydenckie, które odbędą się 8 listopada 2016, w wyniku których wyłoniony zostanie 45. Prezydent Stanów Zjednoczonych. O najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych zmierzą się kandydatka demokratów i była sekretarz stanu Hillary Clinton oraz republikanin, miliarder Donald Trump.

  Prawybory prezydenckie Partii Demokratycznej w 2016 roku – seria prawyborów, która wyłoni kandydata Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. Pierwsze głosowanie miało miejsce w stanie Iowa 1 lutego 2016 roku, a ostatnie będzie mieć miejsce w Dystrykcie Kolumbii 14 czerwca 2016 roku. Potem przez kolejne miesiące głosować będą wyborcy w kolejnych stanach i terytoriach zależnych. Obecny prezydent, Barack Obama, który uzyskał nominację Partii Demokratycznej w 2012 roku nie może ubiegać się o kolejną nominację z powodu ograniczenia kadencyjności wprowadzonego w 22. poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Obecnie za faworytów tych prawyborów uchodzą Hillary Clinton i Bernie Sanders.Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Jest to partia łącząca amerykańskie środowiska centrowe i centrolewicowe. W wyborach prezydenckich jej kandydatów popierają małe ugrupowania lewicowe. Jest najstarszą partią amerykańską i drugą najstarszą na świecie.

  Będą to pierwsze w historii USA wybory prezydenckie, gdzie o fotel prezydenta będzie się ubiegać kobieta jako kandydatka jednej z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych.

  Spis treści

 • 1 Sytuacja
 • 2 Główni kandydaci
 • 3 Kandydaci w prawyborach
 • 3.1 Partia Demokratyczna
 • 3.1.1 Zwycięzca prawyborów w Partii Demokratycznej
 • 3.1.2 Pozostali uczestnicy prawyborów w Partii Demokratycznej
 • 3.2 Partia Republikańska
 • 3.2.1 Zwycięzca prawyborów w Partii Republikańskiej
 • 3.2.2 Pozostali uczestnicy prawyborów w Partii Republikańskiej
 • 4 Kandydaci mniejszych partii
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych (ang. United States Secretary of State) – członek rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, zarządzający Departamentem Stanu USA. Zajmuje się głównie sprawami zagranicznymi. Jego stanowisko jest powszechnie uważane za amerykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych. Urząd sekretarza stanu został utworzony 27 lipca 1789 roku. 15 września 1789 zlikwidowano urząd Sekretarza Spraw Zagranicznych, ponieważ jego obowiązki przejął sekretarz stanu.Chris Christie (ur. 6 września 1962 w Newark w New Jersey), polityk amerykański, działacz Partii Republikańskiej, od stycznia 2010 Gubernator stanu New Jersey.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rick Perry, właśc. James Richard Perry (ur. 4 marca 1950 w Paint Creek w Teksasie w Stanach Zjednoczonych) – amerykański polityk związany z Partią Republikańską. 21 grudnia 2000 objął urząd gubernatora stanu Teksas po rezygnacji zajmującego to stanowisko George’a W. Busha, który niebawem miał objąć urząd prezydenta.
  Richard John „Rick” Santorum (ur. 10 maja 1958) – polityk amerykański, senator ze stanu Pensylwania (wybrany w 1994 i ponownie w 2000), członek Partii Republikańskiej.
  Gary Johnson (ur. 1 stycznia 1953 w Minot) - amerykański biznesmen, były gubernator stanu Nowy Meksyk (1995-2003), do 2011 r. członek Partii Republikańskiej, obecnie należy do Partii Libertariańskiej, która rekomendowała go swoim kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach 2012 r.
  James Stuart "Jim" Gilmore III (ur. 6 października 1949 w Richmond) amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej. W latach 1998-2002 był gubernatorem Wirginii. W 2008 roku ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich.
  Ted Cruz (właśc. Rafael Edward Cruz; ur. 22 grudnia 1970 w Calgary, Alberta, Kanada) – amerykański polityk, senator ze stanu Teksas od roku 2013, członek Partii Republikańskiej.
  Ben Carson,, właśc. Benjamin Solomon Carson (ur. 18 września 1951 w Detroit) – amerykański lekarz neurochirurg, filantrop, pisarz i polityk Partii Republikańskiej. Jest pierwszym chirurgiem który skutecznie rozdzielił bliźnięta syjamskie połączone głowami.
  Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki jest obierany na cztery lata wraz z prezydentem. Na wiceprezydenta może kandydować osoba, która posiada bierne prawo wyborcze w wyborach prezydenckich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.