• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1892 roku

  Przeczytaj także...
  Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.Stephen Grover Cleveland (ur. 18 marca 1837 roku w Caldwell, zm. 24 czerwca 1908 roku w Princeton) – dwudziesty drugi (1885-1889) i dwudziesty czwarty (1893-1897) prezydent USA, przedstawiciel konserwatywnego skrzydła Partii Demokratycznej, lider burbonowych demokratów, którzy byli przeciwni wysokim taryfom, wolnemu srebru, inflacji, imperializmowi oraz dotacjom dla biznesu, rolników czy weteranów wojny secesyjnej.
  Benjamin Harrison (ur. 20 sierpnia 1833 w North Bend w Ohio, zm. 13 marca 1901 w Indianapolis, Indiana) – dwudziesty trzeci prezydent USA (1889-1893).

  Wybory prezydenckie w USA w 1892 roku – powtórny pojedynek tych samych kandydatów, co w poprzednich wyborach w 1888 r. Były prezydent Grover Cleveland oraz urzędujący prezydent Benjamin Harrison ubiegali się o reelekcję na 2. kadencję. Tym razem jednak, w odróżnieniu od pojedynku sprzed 4 lat, wygrał były prezydent, Grover Cleveland. Pokonując urzędującego prezydenta Benjamina Harrisona, który wygrał z nim w poprzednich wyborach, został jedynym prezydentem w historii USA, któremu udało się wrócić do Białego Domu po 4-letniej przerwie.

  Tutaj przedstawiane są wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Podani zostali tylko ci kandydaci, którzy uzyskali co najmniej 1 głos elektorski. Pogrubioną czcionką wyróżniono zwycięzców wyborów.

  Po tych wyborach Cleveland został drugą - obok Andrew Jacksona - osobą (ten rekord powtórzył w 1940, a w 1944 pobił, Franklin Delano Roosevelt), która wygrała w głosowaniu powszechnym w trzech różnych wyborach. Jak Roosevelt później w 1940, Cleveland dostąpił zaszczytu bycia kandydatem Demokratów w wyborach 3 razy z rzędu (William Jennings Bryan również był trzykrotnym kandydatem Demokratów, ale nie z rzędu).


  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.