• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1804 roku

  Przeczytaj także...
  Thomas Jefferson (ur. 13 kwietnia 1743 w Shadwell w stanie Wirginia, zm. 4 lipca 1826 w Charlottesville) – amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA (1801–1809), założyciel stanowego University of Virginia. Pochodził z zamożnej rodziny o wysokim statusie społecznym.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych (ang. United States Electoral College) – konstytucyjny organ państwowy, który co cztery lata dokonuje wyboru amerykańskiego prezydenta i wiceprezydenta. Liczba elektorów – (od 1964) 538 – jest równa liczbie kongresmenów po dodaniu (od 1964) trzech przedstawicieli Dystryktu Kolumbii.
  Mapa wyborcza Stanów Zjednoczonych w 1804 roku. Liczba na mapie określa ilość przedstawicieli stanu w Kolegium Elektorów

  Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1804 roku były piątymi wyborami prezydenckimi w historii Stanów Zjednoczonych i pierwszymi po uchwaleniu 12. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która zmodyfikowała ordynację wyborczą na obowiązującą obecnie. We wcześniejszych głosowaniach wiceprezydenta nie wybierano bezpośrednio, a każdy członek Kolegium Elektorów mógł oddać dwa głosy na dwóch różnych kandydatów na prezydenta. Po zmianie konstytucji, elektorzy głosują osobno na kandydatów na urząd prezydenta i wiceprezydenta.

  George Clinton (ur. 26 lipca 1739, zm. 20 kwietnia 1812) – amerykański polityk i wojskowy, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.Rufus King (ur. 24 marca 1755, zm. 29 kwietnia 1827) – amerykański prawnik, dyplomata i polityk (Partia Federalistyczna).

  W wyborach zdecydowane zwycięstwo odniósł urzędujący prezydent i kandydat Partii Demokratyczno-Republikańskiej, Thomas Jefferson. Wiceprezydentem wybrano także kandydata Partii Demokratyczno-Republikańskiej George'a Clintona.

  Wynik głosowania[]

  W wyborach zdecydowane zwycięstwo odnieśli kandydaci Partii Demokratyczno-Republikańskiej. Urzędujący prezydent Thomas Jefferson oraz kandydat na wiceprezydenta George Clinton uzyskali po 162 z całkowitej liczby 176 głosów. Nie głosowali na nich tylko elektorzy ze stanów Connecticut i Delaware oraz dwóch elektorów ze stanu Maryland, którzy poparli kandydatów federalistów, Charlesa Coteswortha Pinckney'a na prezydenta i Rufusa Kinga na wiceprezydenta.

  12. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych dotyczy sposobu wyboru władzy wykonawczej. Została uchwalona przez Kongres Stanów Zjednoczonych 9 grudnia 1803 i weszła w życie 15 czerwca 1804 roku.Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki jest obierany na cztery lata wraz z prezydentem. Na wiceprezydenta może kandydować osoba, która posiada bierne prawo wyborcze w wyborach prezydenckich.

  Linki zewnętrzne[]

 • Historical Election Results National Archives (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Partia Federalistyczna (ang. Federalist Party), w skrócie federaliści, to amerykańskie stronnictwo polityczne, założone w 1792 roku przez Alexandra Hamiltona i istniejące do lat 20. XIX wieku. Program partii zakładał silną władzę federalną i poparcie dla Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Najwięcej zwolenników miała w stanach Nowej Anglii. Wywodzili się z niej między innymi Alexander Hamilton, pierwszy Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych oraz John Adams, pierwszy wiceprezydent i drugi prezydent Stanów Zjednoczonych. Przeciwnikami politycznymi Partii Federalistycznej byli antyfederaliści, a później Partia Demokratyczno-Republikańska.
  Partia Demokratyczno-Republikańska (ang. Democratic-Republican Party) to partia polityczna w Stanach Zjednoczonych. Została utworzona w 1792 roku przez Thomasa Jeffersona i Jamesa Madisona jako opozycja do Partii Federalistycznej. Opowiadała się za szerokimi uprawnieniami stanów i ścisłą interpretacją konstytucji, miała poparcie wśród plantatorów i farmerów z Południa. Wywodzili się z niej między innymi prezydenci Stanów Zjednoczonych Thomas Jefferson, James Madison i James Monroe. W 1824 roku nastąpił w niej podział wewnętrzny, na skutek którego powstały Partia Wigów oraz istniejąca współcześnie Partia Demokratyczna.
  Charles Cotesworth Pinckney (ur. 25 lutego 1746, zm. 16 sierpnia 1825) – polityk i dyplomata amerykański, jeden z sygnatariuszy Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.