• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory prezydenckie w Rumunii w 2019 roku  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Czas wschodnioeuropejski (ang. Eastern European Time, EET) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 30°E, który różni się o 2 godziny od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+2:00).Partia Narodowo-Liberalna (rum. Partidul Naţional Liberal lub PNL) jest liberalną rumuńską partią polityczną, trzecią pod względem wielkości w rumuńskim parlamencie, zaraz po Partii Liberalno-Demokratycznej i socjaldemokratach.

  Wybory prezydenckie w Rumunii w 2019 roku zostały przeprowadzone w dwóch turach – 10 i 24 listopada 2019. W ich wyniku reelekcję uzyskał urzędujący prezydent Klaus Iohannis. W drugiej turze głosowania pokonał byłą premier Viorikę Dăncilă.

  Podłoże[ | edytuj kod]

  Klaus Iohannis wygrał wybory prezydenckie w 2014 roku i został zaprzysiężony na swoją pierwszą kadencję w dniu 21 grudnia 2014. Zgodnie z art. 83 konstytucji Rumunii „Kadencja Prezydenta Rumunii trwa pięć lat od daty złożenia przysięgi.”, urząd można sprawować przez dwie kadencje z rzędu. W czerwcu 2018 prezydent Iohannis publicznie ogłosił zamiar ubiegania się o drugą kadencję.

  Vasilica-Viorica Dăncilă (ur. 16 grudnia 1963 w Roșiorii de Vede) – rumuńska polityk i inżynier, deputowana do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, od 2018 premier Rumunii. Tawrijski Uniwersytet Narodowy im. Władimira Wiernadskiego (ukr. Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського, ТНУ) – ukraińska szkoła wyższa w Symferopolu na Ukrainie, największy uniwersytet na Krymie. Kształcenie prowadzone jest w 35 specjalnościach na 16 fakultetach. Tawrijski Uniwersytet Narodowy jest następcą pierwszej instytucji szkolnictwa wyższego na Krymie - Uniwersytetu Tawrijskiego, założonego w 1918 roku z inicjatywy Solomona Kryma. W lutym 1921 został przemianowany na Uniwersytet Krymski im. Michaiła Frunze. W 1925 roku na jego bazie powstał Krymski Państwowy Instytut Pedagogiczny. W lutym 1972 roku został przekształcony w Symferopolski Państwowy Uniwersytet im. Michaiła Frunze. Jednym z pierwszym rektorów Uniwersytetu był ukraiński uczony, przyrodnik, założyciel geochemii i biogeochemii - akademik Władimir Wiernadski. W sierpniu 1999 przywrócona historyczna nazwa Tawrijski Uniwersytet Narodowy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wybory prezydenckie w Rumunii w 2014 roku zostały przeprowadzone w dwóch turach – 2 i 16 listopada 2014. W ich wyniku wyłoniono nowego prezydenta na okres pięcioletniej kadencji. Wybory wygrał Klaus Iohannis, popierany przez centroprawicowy sojusz Partii Narodowo-Liberalnej i Partii Demokratyczno-Liberalnej. W drugiej turze głosowania pokonał lewicowego premiera Victora Pontę.
  TVR1 – pierwszy kanał rumuńskiej telewizji publicznej (Televiziunea Română). Został uruchomiony w 1956 roku jako pierwsza stacja telewizyjna w Rumunii. Od 3 listopada 2019 r. kanał jest nadawany w rozdzielczości HD.
  Klaus Werner Iohannis (ur. 13 czerwca 1959 w Sybinie) – rumuński polityk, samorządowiec i nauczyciel niemieckiego pochodzenia, od 2000 burmistrz Sybina, długoletni lider Demokratycznego Forum Niemców w Rumunii, od 2014 przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej.
  Securitate z rum. "bezpieczeństwo" (właśc. Departament Bezpieczeństwa Państwowego, rum. Departamentul Securităţii Statului) – służba specjalna komunistycznej Rumunii ( Socjalistyczna Rep. Rum.), wcześniej Bezpieczeństwo Państwowe (Siguranţa statului). Służba została założona z pomocą NKWD 30 sierpnia 1948 i rozwiązana w grudniu 1989, zaraz po odsunięciu od władzy Nicolae Ceauşescu. DSS wchodził w skład Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Ministerul de Interne). Instytucja bezpieczeństwa Rumunii często zmieniała nazwę, wcześniej znana m.in. jako Główny Zarząd Bezpieczeństwa Ludowego (Direcţia Generală a Securităţii Poporului) i Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (Consiliul Securităţii Statului). Przełożonym funkcjonariuszy DSS i kierującym pracą Departamentu był sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i szef Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego (Ministru Secretar de Stat la Ministerul de Interne şi Şef al Departamentului Securităţii Statului).
  Ilie Dan Barna (ur. 10 lipca 1975 w Sybinie) – rumuński polityk i prawnik, poseł do Izby Deputowanych, przewodniczący Związku Zbawienia Rumunii (USR).
  Partia Socjaldemokratyczna (rum. Partidul Social Democrat lub PSD) – lewicowa rumuńska partia polityczna utworzona w 2001. Od grudnia 2009 największa partia opozycyjna (w stosunku do rządzących PD-L i PLN).
  Wybory do Parlamentu Europejskiego w Rumunii w 2019 roku zostały przeprowadzone 26 maja 2019 roku. Rumunii wybrali 32 eurodeputowanych. Frekwencja wyniosła 51,2%. W wyborach łącznie 6 podmiotów otrzymało miejsca Parlamencie Europejskim. Zwycięstwo odniósł opozycyjny obóz liberalno-prawicowy, który pokonał rządzących lewicowych socjaldemokratów. Trzecie miejsce z wysokim wynikiem zanotował nowy antykorupcyjny, proeuropejski i liberalny ruch polityczny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.782 sek.