• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory prezydenckie w Rumunii w 2009 roku  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Partia Wielkiej Rumunii (rum. Partidul România Mare lub PRM) – nacjonalistyczna rumuńska partia polityczna. W wyborach parlamentarnych w 2004 roku zajęła trzecie miejsce po Unii Narodowej (Partia Socjaldemokratyczna i Partia Konserwatywna) i Sojuszu Prawdy i Sprawiedliwości (Narodowej Partii Liberalnej i Partii Demokratycznej) zdobywając 13.0% i 48 mandatów w Izbie Deputowanych i 13.6% i 21 mandatów w Senacie.
  Wyniki II tury wyborów[ | edytuj kod]
  Rezultat II tury wyborów według okręgów.
  Rezultat II tury wyborów według regionów.

  II tura wyborów prezydenckich odbyła się 6 grudnia 2009. Lokale wyborcze czynne były w godzinach 9:00-21:00. Sondaże exit poll, opublikowane tuż po zakończeniu głosowania, wskazywały na zwycięstwo kandydata socjaldemokratów, Mircei Geoany. Dawały mu 50,8% i 51,6% głosów poparcia, a jemu rywalowi, Traianowi Băsescu odpowiednio 49,2% i 48,4%. Tym samym potwierdzały ostatnie sondaże przedwyborcze, w których Geoană uzyskiwał poparcie na poziome 54%.

  Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, OBWE (ang. Organization for Security and Co-operation in Europe, OSCE) – organizacja międzynarodowa uznawana za organizację regionalną w rozumieniu rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych. Jej celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie. Oprócz państw europejskich jej członkami są także Stany Zjednoczone, Kanada, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia. OBWE powstała 1 stycznia 1995 w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację.Sojusz Prawdy i Sprawiedliwości (ro. Dreptate şi Adevăr, albo D.A.) Była to koalicja dwóch partii : Narodowej Partii Liberalnej i Partii Demokratycznej. Przestała istnieć w 2007 r. Powstała ona w 2002 roku, aby bardziej skutecznie przeciwstawiać się rządom Partii Socjaldemokratycznej. W wyborach parlamentarnych w 2004 Sojusz zajął 2 miejsce wprowadzając do rumuńskiej Izby Deputowanych 112 deputowanych (PNL - 64 i PD - 48), otrzymując 31.5% głosów, a do Senatu 49 senatorów. Partie stworzyły jeden klub parlamentarny, który miał 118 deputowanych (liberałowie - 68, demokraci - 50). Mimo drugiego miejsca Sojusz stworzył koalicyjny rząd razem z Węgierską Unią Demokratyczną w Rumunii.

  Po ogłoszeniu wyników exit poll obaj kandydaci ogłosiło zwycięstwo w wyborach. Geoană stwierdził, że "jest to zwycięstwo wszystkich Rumunów, którzy pragnęli lepszego życia" i zarazem "piękna noc dla rumuńskiej demokracji". Băsescu również ogłosił swoją wygraną, oświadczając, że wyniki sondaży są złudne. Zapewnił, że właściwe wyniki wyborów pokażą, że był przed Geoaną.

  Bank Światowy (ang. World Bank) rozpoczął działalność jako efekt postanowień konferencji w Bretton Woods z lipca 1944. Główną przesłanką dla jego stworzenia była przede wszystkim chęć odbudowy zniszczonych II wojną światową krajów Europy i Japonii. Istotnym celem statutowym było również wsparcie dla rozwijających się krajów Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Obecnie zrzesza on 188 krajów członkowskich. Siedzibą Banku Światowego jest Waszyngton.Partia Narodowo-Liberalna (rum. Partidul Naţional Liberal lub PNL) jest liberalną rumuńską partią polityczną, trzecią pod względem wielkości w rumuńskim parlamencie, zaraz po Partii Liberalno-Demokratycznej i socjaldemokratach.

  Według pełnych wyników, opublikowanych przez komisję wyborczą 7 grudnia 2009, wybory różnicą 70 tys. głosów wygrał prezydent Traian Băsescu, który zdobył 50,33% głosów. Mircea Geoană uzyskał 49,66% głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 58,02% i była wyższa niż w I turze wyborów (54,37%). Do zwycięstwa Băsescu w znacznej mierze przyczyniły się głosy rumuńskiej emigracji, która w większości poparła urzędującego prezydenta (ponad 75% ze 148 tys. głosujących zagranicą). Na urzędującego prezydenta zagłosowało także ok. 80% spośród 145 tys. Mołdawian uczestniczących w wyborach i posiadających rumuńskie paszporty. Przed II turą wyborów Băsescu poparł zalecenia MFW, który wstrzymał wypłatę kolejnej transzy pomocy finansowej do czasu powołania nowego gabinetu i przygotowania zbilansowanego projektu budżetu. Băsescu poparł plan zamrożenia płac w sferze budżetowej, obniżenia części świadczeń społecznych oraz likwidację 150 tys. miejsc pracy w sektorze publicznym. Nowemu prezydentowi przypadł obowiązek wyznaczenia nowego szefa rządu. 7 grudnia 2009, Klaus Johannis, kandydat PSD, PNL i UDMR na stanowisko premiera, zrezygnował z ubiegania się o ten urząd.

  George "Gigi" Becali (ur. 25 czerwca 1958 w Zagnie w okręgu Braiła) – rumuński polityk i przedsiębiorca, właściciel klubu piłkarskiego Steaua Bukareszt, od 2009 do 2012 poseł do Parlamentu Europejskiego, parlamentarzysta krajowy.Hunor Kelemen (ur. 18 października 1967, Cârţa, Rumunia) – rumuński polityk i pisarz węgierskiego pochodzenia. Od 2000 z ramienia Węgierskiej Unii Demokratycznej w Rumunii zasiada w Izbie Deputowanych. W 2009 został nominowany jako kandydat UDMR w wyborach prezydenckich.

  Oskarżenia o fałszerstwa i powtórne liczenie głosów nieważnych[ | edytuj kod]

  Po ogłoszeniu wyników wyborów Partia Socjaldemokratyczna zakwestionowała wyniki wyborów, stwierdzając, że posiada dowody fałszerstw wyborczych. Wskazywała na dużą liczbę anulowanych głosów, korzystne dla Geoany sondaże przedwyborcze i exit poll oraz masową turystykę wyborczą. Wybory monitorowane były przez ograniczoną liczbę obserwatorów OBWE. Zostali oni rozlokowani w 1,4 tys spośród 21 tys. punktów wyborczych. Obserwatorzy twierdzili, że na podstawie zebranych przez nich informacji, wybory spełniły standardy demokratyczne, lecz wezwały władze do wyjaśnienia wszelkich zgłoszonych nieprawidłowości wyborczych.

  Małgorzata Hohenzollern-Sigmaringen (ur. 26 marca 1949 w Lozannie) – księżniczka rumuńska, przyszła głowa rumuńskiej gałęzi rodu Hohenzollern-Sigmaringen.George Crin Laurenţiu Antonescu (ur. 21 września 1959 w Tulczy), rumuński polityk. Minister ds. młodzieży i sportu w latach 1997-2000. Wiceprzewodniczący Senatu od grudnia 2008 do września 2009. Przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej (PLN) od marca 2009. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2009. Przewodniczący Senatu od 3 lipca 2012. Pełniący obowiązki prezydenta Rumunii od 10 lipca do 28 sierpnia 2012.

  8 grudnia 2009 Partia Socjaldemokratyczna wystąpiła do Sądu Konstytucyjnego z wnioskiem o anulowanie wyników II tury wyborów i powtórzenie głosowania z powodu fałszerstw wyborczych. PSD ogłosiła, że jest jej znanych 13 tys. przypadków wielokrotnego głosowania oraz przypadki kupowania głosów. 11 grudnia Sąd Konstytucyjny nakazał komisji wyborczej sprawdzenie i ponowne przeliczenie 138 tys. głosów nieważnych. Powtórne liczenie nieważnych głosów nie zmieniło jednak wyników wyborów. 13 grudnia ogłoszono, że 2137 spośród przeliczonych głosów uznano za ważne, z tego 1169 oddanych zostało na Băsescu, a 968 na rzecz Geoany.

  Partia Demokratyczno-Liberalna (ro. Partidul Democrat-Liberal skr. PD-L) jest centroprawicową rumuńską partią polityczną.Międzynarodowy Fundusz Walutowy, MFW (ang. International Monetary Fund, IMF) – międzynarodowa organizacja w ramach ONZ, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Dostarcza pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, które w zamian są zobowiązane do dokonywania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujących.

  14 grudnia 2009 Sąd Konstytucyjny ostatecznie ogłosił Traiana Băsescu zwycięzcą wyborów. Geoană tego samego dnia zaakceptował swoją porażkę, podtrzymując przy tym oskarżenia o dokonywanie fałszerstw wyborczych. Pogratulował Băsescu, dodając, że "podejrzenia o fałszerstwa w tych wyborach będą podążać za Rumunią i rumuńską demokracją". 16 grudnia 2009, decyzją Sądu Konstytucyjnego, Băsescu oficjalnie rozpoczął pełnienie swojego drugiego mandatu prezydenckiego.

  Referendum w Rumunii w 2009 roku - referendum, zorganizowane z inicjatywy prezydenta Traiana Băsescu na temat propozycji reformy struktur parlamentu, przeprowadzone 22 listopada 2009 razem z I turą wyborów prezydenckich. W referendum obywatele opowiedzieli się za proponowanymi zmianami.Mołdawia, Republika Mołdawii (mołd., rum. Moldova; mołd., rum. Republica Moldova; ros. Молдавия; czasem używana jest niezalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP nazwa Mołdowa) – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii jak i obszarów położonych na lewym brzegu Dniestru (tzw. "Naddniestrze"). Graniczy z Ukrainą i Rumunią. W jej skład wchodzi także Terytorium Autonomiczne Gagauzji, gdzie językami urzędowymi są obok mołdawskiego gagauski i rosyjski, choć sami Rosjanie stanowią niewielką część ludności tego obszaru. Rdzenną ludność Gagauzji (Gagauz Yeri) (ponad 80%) stanowią Gagauzi – tureckojęzyczni prawosławni chrześcijanie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Corinne Deloy: Presidential Election in Romania 22nd November and 6th December 2009 (ang.). Fondation Robert Schuman. [dostęp 2009-11-10].
  2. Romanian presidential election is set for November 22 (ang.). Earth Times, 31 sierpnia 2009. [dostęp 2009-11-10].
  3. Romania's Antonescu, Tudor join presidential race (ang.). SETimes.com, 11 maja 2009. [dostęp 2009-10-13].
  4. Basescu challenged by Geoana and Antonescu (ang.). Angus Reid Global Monitor. [dostęp 2009-11-10].
  5. Bucharest mayor Sorin Oprescu enters presidential race (ang.). SETimes.com, 6 października 2009. [dostęp 2009-11-10].
  6. Candidati (rum.). Biroul Electoral Central. [dostęp 2009-11-10].
  7. Presidential election campaign opens in Romania (ang.). France24, 23 października 2009. [dostęp 2009-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-28)].
  8. Presidential poll key to tackling political, economic crises (ang.). France24, 22 listopada 2009. [dostęp 2009-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-25)].
  9. Romania heads for presidential elections (ang.). SETimes.com, 19 listopada 2009. [dostęp 2009-11-21].
  10. Basescu pe cai mari (rum.). ZIUA, 2 lutego 2009. [dostęp 2009-11-10].
  11. Leichte Veränderungen im Wahlverhalten CURS-Umfrage sieht PSD bei Europawahl vor PDL (niem.). ADZ online.ro, 29 kwietnia 2009. [dostęp 2009-11-10].
  12. Wer das Institut bezahlt, der gewinnt die Umfrage Bei CSOP führen Bãsescu und die PDL (niem.). ADZ Online, 7 maja 2009. [dostęp 2009-11-10].
  13. PSD und PDL Kopf an Kopf vor Europawahl INSOMAR-Umfrage vor Abstimmung am Sonntag (niem.). ADZ Online.ro, 3 czerwca 2009. [dostęp 2009-11-10].
  14. Welche Chancen haben die Kandidaten bei den Präsidentenwahlen? Umfragen sehen Traian Bãsescu im zweiten Wahlgang vor Mircea Geoanã (niem.). ADZ Online.ro, 4 lipca 2009. [dostęp 2009-11-10].
  15. Traian Basescu leads Romanian preferences, Gallup opinion poll says (ang.). Bucharest Herald, 24 lipca 2009. [dostęp 2009-11-10].
  16. CSOP opinion poll: Basescu leads in preferences, followed by Geoana and Antonescu (ang.). Bucharest Herald, 26 lipca 2009. [dostęp 2009-11-10].
  17. Sondaj CCSB: Basescu va castiga prezidentialele, indiferent cu cine se bate (rum.). Ziare.com, 31 lipca 2009. [dostęp 2009-11-10].
  18. Sondaj CSOP: Traian Basescu 35%, Mircea Geoana 21%, Crin Antonescu 15% (rum.). ZIUA Online, 12 sierpnia 2009. [dostęp 2009-11-10].
  19. Sondaj de Opinie Publica (rum.). Hotnews.ro, 1 września 2009. [dostęp 2009-11-10].
  20. Sondaj CCSB: Crin Antonescu ar reusi sa intre in turul al doilea cu Basescu, Geoana a fost depasit in intentiile de vot (rum.). Politico.ro, 22 września 2009. [dostęp 2009-11-10].
  21. Sondaj CCSB: În turul 2, Băsescu pierde indiferent de oponent (rum.). cotidianul.ro, 5 października 2009. [dostęp 2009-11-10].
  22. Sondaj CSOP la comanda PDL: Băsescu câştigă alegerile (rum.). cotidianul.ro, 12 października 2009. [dostęp 2009-11-10].
  23. Mircea Geoană s-a văzut preşedinte în sondaje (rum.). evz.ro, 17 października 2009. [dostęp 2009-11-10].
  24. Johannis l-a ridicat pe Antonescu cu şase procente (rum.). evz.ro, 20 października 2009. [dostęp 2009-11-10].
  25. Sondaj INSOMAR: Mircea Geoană 32%, Traian Băsescu 30%, în primul tur al prezidenţialelor (rum.). Realitatea.net, 2 listopada 2009. [dostęp 2009-11-10].
  26. Sondaj CCSB: Băsescu ar cîştiga primul tur al alegerilor prezidenţiale, dar ar pierde în al doilea tur (rum.). faclia, 9 listopada 2009. [dostęp 2009-11-10].
  27. INSOMAR: Geoană – 32%, Băsescu – 31%, Antonescu – 18% (rum.). Realitatea.net, 10 listopada 2009. [dostęp 2009-11-21].
  28. Sondaj CCSB: Băsescu-Antonescu, un tur doi indecis (rum.). Jurnalul.ro, 14 listopada 2009. [dostęp 2009-11-21].
  29. SONDAJ CURS: Băsescu, în turul doi cu Geoană (rum.). EVZ.ro, 18 listopada 2009. [dostęp 2009-11-21].
  30. Geoana Could Win Romanian Run-Off (ang.). Angus Reid Global Monitor, 2 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-03].
  31. Geoana Set to Defeat Basescu in Romania (ang.). Angus Reid Global Monitor, 5 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-05].
  32. Incumbent president tops 1st round of Romania vote (ang.). Reuters, 22 listopada 2009. [dostęp 2009-11-22].
  33. Situatia Vorturilor Valabil Exprimate Presidentele Romaniei (rum.). Biroul Electoral Central, 24 listopada 2009. [dostęp 2009-11-25].
  34. Candidates look for support ahead final battle (ang.). Nine O'Clock, 24 listopada 2009. [dostęp 2009-11-24].
  35. Romanian incumbent won't 'negotiate' for votes (ang.). Javno, 24 listopada 2009. [dostęp 2009-11-24].
  36. PSD and PNL signed an agreement against incumbent President Basescu / Liberal Antonescu: I endorse Geoana for President (ang.). HotNews.ro, 25 listopada 2009. [dostęp 2009-11-25].
  37. ROMANIA: Traian Basescu, Mircea Geoana Face Runoff (ang.). see europe.net, 24 listopada 2009. [dostęp 2009-12-03].
  38. Romania: Start of electoral campaign for presidential runoff (ang.). RomaniaPress.com, 27 listopada 2009. [dostęp 2009-12-03].
  39. Political premier in Sibiu: PRM and UDM agree to support Mircea Geoana (ang.). HotNews.ro, 26 listopada 2009. [dostęp 2009-12-03].
  40. Prezydent pobił dziecko? (+ video) (pol.). rp.pl, 2 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-03].
  41. The child allegedly hit by Traian Basescu says the event did not affect him, PDL says the footage is a fake (ang.). Bucharest Herald, 27 listopada 2009. [dostęp 2009-12-03].
  42. Basescu, accused of hitting child in 2004 campaign (ang.). Nine O'clock, 30 listopada 2009. [dostęp 2009-12-03].
  43. Both candidates claim victory in Romania vote (ang.). Reuters, 6 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-07].
  44. Polls show challenger Geoana holds lead in presidential run-off (ang.). France24, 6 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-09)].
  45. Romania opposition alleges fraud in presidential poll (ang.). BBC News, 7 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-07].
  46. Situatia Vorturilor Valabil Exprimate Presidentele Romaniei (rum.). Biroul Electoral Central, 7 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-07].
  47. Romania's Basescu wins re-election, rival calls foul (ang.). Reuters, 7 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-07].
  48. Moldovan PM 'Satisfied' With Romanian Vote Result (ang.). Radio Free Europe/Radio Liberty, 7 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-14].
  49. Opposition challenges presidential poll results (ang.). France24, 7 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-14)].
  50. Geoana demands repeat of presidential elections (ang.). romaniantimes, 8 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-14].
  51. Romania court orders recount of void votes (ang.). BBC News, 11 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-14].
  52. Vote recount fails to change Romania election outcome (ang.). Reuters, 13 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-14].
  53. Basescu declared victor in Romania presidential vote (ang.). Reuters, 14 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-14].
  54. Basescu certified for new term as president of Romania (ang.). People's Daily Online, 16 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-17].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biroul Electoral Central – Strona oficjalna wyborów Centralnego Biura Wyborczego.
 • Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (węg.: Romániai Magyar Demokrata Szövetség, RMDSZ; rum.: Uniunea Democrată Maghiară din România, UDMR) rumuńska partia polityczna reprezentująca mniejszość węgierską. W wyborach parlamentarnych w 2004 roku partia zajęła czwarte miejsce po Unii Narodowej (Partia Socjaldemokratyczna (Rumunia) i Partia Konserwatywna (Rumunia)), Sojuszu Prawdy i Sprawiedliwości (Narodowa Partia Liberalna i Partia Demokratyczna), Partii Wielkiej Rumunii otrzymując 6.2% głosów i 22 (na 330) mandaty w Izbie Deputowanych oraz także 6.2% w wyborach do Senatu i 10 mandatów. Obecnie współtworzy wspólnie z liberałami z Narodowej Partii Liberalnej i demokratami z Partią Demokratyczną (Sojusz Prawdy i Sprawiedliwości) rumuński rząd.William Jefferson „Bill” Clinton (ur. 19 sierpnia 1946 jako William Jefferson Blythe III) – w latach 1993-2001 42. prezydent USA, baptysta, mąż Hillary Clinton – Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w gabinecie Baracka Obamy.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.
  Klaus Werner Iohannis (ur. 13 czerwca 1959 w Sybinie) – rumuński polityk, samorządowiec i nauczyciel niemieckiego pochodzenia, od 2000 burmistrz Sybina, długoletni lider Demokratycznego Forum Niemców w Rumunii, od 2014 przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej.
  Produkt krajowy brutto, PKB (ang. gross domestic product, GDP) – pojęcie ekonomiczne oznaczające jeden z podstawowych mierników dochodu narodowego stosowanych w rachunkach narodowych. PKB opisuje zagregowaną wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych na terenie danego kraju w określonej jednostce czasu (najczęściej w ciągu roku). Kryterium geograficzne jest jedyne i rozstrzygające. Nie ma znaczenia pochodzenie kapitału, własność przedsiębiorstw itp.
  W 1860 roku została zawarta unia realna między Wołoszczyzną a Mołdawią, tworząc zjednoczone księstwo, od 1881 roku zwane Rumunią.
  Mircea Geoană (ur. 14 lipca 1958 w Bukareszcie), rumuński polityk, minister spraw zagranicznych w latach 2000-2004. Przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej (PSD, Partidul Social Demokrat) od 2005 do 2010. Przewodniczący Senatu od 22 grudnia 2008 do 23 listopada 2011. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2009.
  Ploeszti (rum. Ploiești, do 1960 Ploești) - miasto w południowej Rumunii, ośrodek administracyjny okręgu Prahova, na północnym krańcu Niziny Wołoskiej. 232,5 tys. mieszkańców (2002).
  Adrian Năstase (ur. 22 czerwca 1950 w Bukareszcie) – polityk rumuński. Prawnik, specjalista prawa międzynarodowego, absolwent Wydziału Prawa oraz Wydziału Historii i Filozofii Uniwersytetu w Bukareszcie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.07 sek.