• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory prezydenckie w Rumunii w 2009 roku  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Partia Wielkiej Rumunii (rum. Partidul România Mare lub PRM) – nacjonalistyczna rumuńska partia polityczna. W wyborach parlamentarnych w 2004 roku zajęła trzecie miejsce po Unii Narodowej (Partia Socjaldemokratyczna i Partia Konserwatywna) i Sojuszu Prawdy i Sprawiedliwości (Narodowej Partii Liberalnej i Partii Demokratycznej) zdobywając 13.0% i 48 mandatów w Izbie Deputowanych i 13.6% i 21 mandatów w Senacie.
  Sondaże przedwyborcze[ | edytuj kod]
  Mircea Geoană
  Hunor Kelemen

  Pierwsza tura wyborów[ | edytuj kod]

  Wartości podane w procentach

  Druga tura wyborów[ | edytuj kod]

  Wartości podane w procentach

  Wyniki I tury wyborów[ | edytuj kod]

  Rezultat I tury wyborów według okręgów.
  Rezultat I tury wyborów według regionów.
  Frekwencja wyborcza w I turze wyborów w poszczególnych okręgach.

  Według sondaży exit poll, opublikowanych tuż po zakończeniu głosowania, zwycięstwo w I turze wyborów w dniu 22 listopada 2009 miał odnieść prezydent Traian Băsescu, który miał zdobyć od 34% do 33% głosów poparcia. Drugie miejsce miał zająć Mircea Geoană z wynikiem ok. 32-31% głosów, a trzecie miejsce Crin Antonescu (ok. 22% głosów).

  Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, OBWE (ang. Organization for Security and Co-operation in Europe, OSCE) – organizacja międzynarodowa uznawana za organizację regionalną w rozumieniu rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych. Jej celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie. Oprócz państw europejskich jej członkami są także Stany Zjednoczone, Kanada, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia. OBWE powstała 1 stycznia 1995 w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację.Sojusz Prawdy i Sprawiedliwości (ro. Dreptate şi Adevăr, albo D.A.) Była to koalicja dwóch partii : Narodowej Partii Liberalnej i Partii Demokratycznej. Przestała istnieć w 2007 r. Powstała ona w 2002 roku, aby bardziej skutecznie przeciwstawiać się rządom Partii Socjaldemokratycznej. W wyborach parlamentarnych w 2004 Sojusz zajął 2 miejsce wprowadzając do rumuńskiej Izby Deputowanych 112 deputowanych (PNL - 64 i PD - 48), otrzymując 31.5% głosów, a do Senatu 49 senatorów. Partie stworzyły jeden klub parlamentarny, który miał 118 deputowanych (liberałowie - 68, demokraci - 50). Mimo drugiego miejsca Sojusz stworzył koalicyjny rząd razem z Węgierską Unią Demokratyczną w Rumunii.

  Według oficjalnych wyników, w I turze wyborów prezydenckich zwyciężył prezydent Băsescu, który zdobył 32,44% głosów. Drugie miejsce zajął Mircea Geoană, uzyskując 31,15% głosów. Crin Antonescu, z wynikiem 20,02% głosów, zajął trzecie miejsce. Frekwencja wyborcza wyniosła 54,37%. Băsescu i Geoană przeszli do II tury wyborów, zorganizowanej 6 grudnia 2009.

  Bank Światowy (ang. World Bank) rozpoczął działalność jako efekt postanowień konferencji w Bretton Woods z lipca 1944. Główną przesłanką dla jego stworzenia była przede wszystkim chęć odbudowy zniszczonych II wojną światową krajów Europy i Japonii. Istotnym celem statutowym było również wsparcie dla rozwijających się krajów Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Obecnie zrzesza on 188 krajów członkowskich. Siedzibą Banku Światowego jest Waszyngton.Partia Narodowo-Liberalna (rum. Partidul Naţional Liberal lub PNL) jest liberalną rumuńską partią polityczną, trzecią pod względem wielkości w rumuńskim parlamencie, zaraz po Partii Liberalno-Demokratycznej i socjaldemokratach.

  Sytuacja przed II turą wyborów[ | edytuj kod]

  Dzień po wyborach, Crin Antonescu wykluczył możliwość jakiejkolwiek współpracy z PDL i poparcie w II turze wyborów Traiana Băsescu. Zadeklarował jednocześnie poparcie swojego obozu dla kandydatury Klausa Johannisa na stanowisko premiera. W tym samym dniu Partia Socjaldemokratyczna ogłosiła wolę współpracy z PNL po wyborach prezydenckich i stworzenie wspólnie z tą partią większości parlamentarnej dla ewentualnego rządu Johannisa, którego kandydaturę również popierała. Partia Demokratyczno-Liberalna uznała decyzję Antonescu za błąd, lecz pozostała otwarta na ewentualne negocjacje. 22 listopada prezydent Băsescu powiedział, że nie będzie szukał na siłę poparcia swojej kandydatury wśród innych partii politycznych. Geoană ogłosił, że PSD i PNL osiągnęły wstępne porozumienie. 25 listopada 2009 PNL i PSD zawarły oficjalne porozumienie, które przewidywało udzielenie przez Antonescu poparcia Mircei Geoanie w II turze wyborów oraz w powołanie Johannisa na stanowisko premiera po wyborach prezydenckich.

  George "Gigi" Becali (ur. 25 czerwca 1958 w Zagnie w okręgu Braiła) – rumuński polityk i przedsiębiorca, właściciel klubu piłkarskiego Steaua Bukareszt, od 2009 do 2012 poseł do Parlamentu Europejskiego, parlamentarzysta krajowy.Hunor Kelemen (ur. 18 października 1967, Cârţa, Rumunia) – rumuński polityk i pisarz węgierskiego pochodzenia. Od 2000 z ramienia Węgierskiej Unii Demokratycznej w Rumunii zasiada w Izbie Deputowanych. W 2009 został nominowany jako kandydat UDMR w wyborach prezydenckich.

  Czwarty w I turze, Corneliu Vadim Tudor skrytykował organizację wyborów, nazywając je "bezwstydnym oszustwem" oraz potępił "mafią sondażową". Wezwał swój elektorat do niebrania udziału w II turze i bojkotu "tej zuchwałej maskarady". Kandydat mniejszości węgierskiej, Hunor Kelemen, pogratulował Geoanie oraz Băsescu. UDMR udzieliła jednak poparcia temu pierwszemu i zadeklarowała wsparcie kandydatury Johannisa na stanowisko szefa rządu. Kandydat niezależny, Sorin Oprescu, nie udzielił poparcia żadnemu z dwóch kandydatów. Wezwał wyborców do głosowania zgodnie z własnym sumieniem. George Becali zadelarował poparcie dla Geoany, jak stwierdził, tylko dlatego, by nie dopuścić do ponownego wyboru Băsescu.

  Małgorzata Hohenzollern-Sigmaringen (ur. 26 marca 1949 w Lozannie) – księżniczka rumuńska, przyszła głowa rumuńskiej gałęzi rodu Hohenzollern-Sigmaringen.George Crin Laurenţiu Antonescu (ur. 21 września 1959 w Tulczy), rumuński polityk. Minister ds. młodzieży i sportu w latach 1997-2000. Wiceprzewodniczący Senatu od grudnia 2008 do września 2009. Przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej (PLN) od marca 2009. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2009. Przewodniczący Senatu od 3 lipca 2012. Pełniący obowiązki prezydenta Rumunii od 10 lipca do 28 sierpnia 2012.

  26 listopada 2009 w Rumunii wybuchł skandal polityczny, po tym jak opublikowane zostało nagranie z kampanii prezydenckiej z 2004, na którym w czasie spotkania z wyborcami w Ploeszti, Băsescu miał uderzyć w twarz 10-letniego chłopca. Przeciwnicy prezydenta twierdzili, że na nagraniu uderzył on dziecko pięścią w twarz. Prezydent zaprzeczył temu. PDL stwierdziła natomiast, że nagranie nie jest autentyczne i zostało zmanipulowane. Chłopak z nagrania został zidentyfikowany i odnaleziony. Powiedział, że w czasie spotkania z Băsescu wykrzyknął w jego kierunku hasło, że nie nadaje się on na stanowisko prezydenta i w konsekwencji został przez niego pchnięty. Jak powiedział, nie poczuł się tym skrzywdzony, a całe zdarzenie go rozbawiło.

  Partia Demokratyczno-Liberalna (ro. Partidul Democrat-Liberal skr. PD-L) jest centroprawicową rumuńską partią polityczną.Międzynarodowy Fundusz Walutowy, MFW (ang. International Monetary Fund, IMF) – międzynarodowa organizacja w ramach ONZ, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Dostarcza pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, które w zamian są zobowiązane do dokonywania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujących.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Referendum w Rumunii w 2009 roku - referendum, zorganizowane z inicjatywy prezydenta Traiana Băsescu na temat propozycji reformy struktur parlamentu, przeprowadzone 22 listopada 2009 razem z I turą wyborów prezydenckich. W referendum obywatele opowiedzieli się za proponowanymi zmianami.
  Mołdawia, Republika Mołdawii (mołd., rum. Moldova; mołd., rum. Republica Moldova; ros. Молдавия; czasem używana jest niezalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP nazwa Mołdowa) – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii jak i obszarów położonych na lewym brzegu Dniestru (tzw. "Naddniestrze"). Graniczy z Ukrainą i Rumunią. W jej skład wchodzi także Terytorium Autonomiczne Gagauzji, gdzie językami urzędowymi są obok mołdawskiego gagauski i rosyjski, choć sami Rosjanie stanowią niewielką część ludności tego obszaru. Rdzenną ludność Gagauzji (Gagauz Yeri) (ponad 80%) stanowią Gagauzi – tureckojęzyczni prawosławni chrześcijanie.
  Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (węg.: Romániai Magyar Demokrata Szövetség, RMDSZ; rum.: Uniunea Democrată Maghiară din România, UDMR) rumuńska partia polityczna reprezentująca mniejszość węgierską. W wyborach parlamentarnych w 2004 roku partia zajęła czwarte miejsce po Unii Narodowej (Partia Socjaldemokratyczna (Rumunia) i Partia Konserwatywna (Rumunia)), Sojuszu Prawdy i Sprawiedliwości (Narodowa Partia Liberalna i Partia Demokratyczna), Partii Wielkiej Rumunii otrzymując 6.2% głosów i 22 (na 330) mandaty w Izbie Deputowanych oraz także 6.2% w wyborach do Senatu i 10 mandatów. Obecnie współtworzy wspólnie z liberałami z Narodowej Partii Liberalnej i demokratami z Partią Demokratyczną (Sojusz Prawdy i Sprawiedliwości) rumuński rząd.
  William Jefferson „Bill” Clinton (ur. 19 sierpnia 1946 jako William Jefferson Blythe III) – w latach 1993-2001 42. prezydent USA, baptysta, mąż Hillary Clinton – Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w gabinecie Baracka Obamy.
  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.
  Klaus Werner Iohannis (ur. 13 czerwca 1959 w Sybinie) – rumuński polityk, samorządowiec i nauczyciel niemieckiego pochodzenia, od 2000 burmistrz Sybina, długoletni lider Demokratycznego Forum Niemców w Rumunii, od 2014 przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej.
  Produkt krajowy brutto, PKB (ang. gross domestic product, GDP) – pojęcie ekonomiczne oznaczające jeden z podstawowych mierników dochodu narodowego stosowanych w rachunkach narodowych. PKB opisuje zagregowaną wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych na terenie danego kraju w określonej jednostce czasu (najczęściej w ciągu roku). Kryterium geograficzne jest jedyne i rozstrzygające. Nie ma znaczenia pochodzenie kapitału, własność przedsiębiorstw itp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.