• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory prezydenckie na Białorusi w 2001 roku

  Przeczytaj także...
  Uładzimir Iwanawicz Hanczaryk (biał. Уладзімір Іванавіч Ганчарык, ros. Владимир Иванович Гончарик, Władimir Iwanowicz Gonczarik, ur. 29 kwietnia 1940 w Augustowie w rejonie łohojskim) – białoruski polityk, deputowany do białoruskiego i radzieckiego parlamentu, wspólny kandydat opozycji na urząd prezydenta Białorusi w wyborach 2001 roku; kandydat nauk ekonomicznych (odpowiednik polskiego stopnia doktora).Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, OBWE (ang. Organization for Security and Co-operation in Europe, OSCE) – organizacja międzynarodowa uznawana za organizację regionalną w rozumieniu rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych. Jej celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie. Oprócz państw europejskich jej członkami są także Stany Zjednoczone, Kanada, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia. OBWE powstała 1 stycznia 1995 w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację.

  Wybory prezydenckie na Białorusi w 2001 roku – przeprowadzone 9 września 2001 roku drugie wybory prezydenckie w historii Republiki Białorusi. Zwycięzcą ogłoszony został urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka. Wybory uznane zostały za niedemokratyczne i nieuczciwe przez OBWE, Unię Europejską i Stany Zjednoczone, jak również przez większość białoruskiej opozycji.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Alaksandr Ryhorawicz Łukaszenka biał. Алякса́ндр Рыго́равіч Лукашэ́нка, ros. Алекса́ндр Григо́рьевич Лукаше́нко, Aleksandr Grigorjewicz Łukaszenko; ur. 30 sierpnia 1954 w Kopysiu) – białoruski polityk, prezydent Białorusi od 1994 roku. Prezydent Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego od 1997. Oskarżany o praktyki dyktatorskie, łamanie praw człowieka, stosowanie tortur wobec więźniów politycznych i zlecanie zabójstw politycznych.

  Wybory poprzedzone zostały wieloma represjami wobec opozycji oraz niezależnych obserwatorów. Do biur i mieszkań opozycjonistów wkroczyli funkcjonariusze służb specjalnych, aresztowano działaczy oraz konfiskowano sprzęt. Opozycyjnym kandydatom blokowano możliwość spotykania się z wyborcami. Na wiece wyznaczano sale na obrzeżach miast, zniechęcano ludzi do uczestnictwa w spotkaniach. Główny kandydat opozycji Uładzimir Hanczaryk zdobył według oficjalnych danych CKW 15,65% głosów. Po wyborach białoruska opozycja wyszła na ulice w liczbie koło 5-10 tysięcy ludzi, by protestować przeciw sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Po protestach nastąpiły aresztowania członków opozycji.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama